لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۰

مقامات می گويند تيراندازی مرگبار آريزونا با قصد ترور يک قانون گذار انجام گرفت


مقامات می گويند تيراندازی مرگبار آريزونا با قصد ترور يک قانون گذار انجام گرفت
مقامات می گويند تيراندازی مرگبار آريزونا با قصد ترور يک قانون گذار انجام گرفت

مقاماتی که در باره تيراندازی مرگبار روز شنبه در ايالت آريزونای جنوب شرقی آمريکا تحقيق می کنند می گويند به اعتقاد آنان يک زن عضو کنگره آمريکا هدف اين تيراندازی بوده است.
کلارنس دوپنيک Clarence Dupnik کلانترمحل واقعه، شنبه شب به خبرنگاران گفت بنظرمی رسد قصد تيرانداز از شليک هايش در مقابل يک سوپر مارکت در حوزه انتخابيه گابريل گيفوردز Gabrielle Giffords نماينده دمکرات ايالت در مجلس نمايندگان، که به کشته شدن شش نفر از جمله يک قاضی فدرال و يک دختر بچه ۹ ساله نيز منجر شد، ترور خانم گيفوردز بود.
خانم گيفوردز هنگام اين تيراندازی، که ۱۹ نفر ديگر نيز هدف شليک هائی بی وقفه قرار گرفتند، با گروهی از سکنه حوزه انتخابيه اش ديدار می کرد.
خانم گيفوردز که ۴۰ سال دارد ، و از ناحيه سر هدف گلوله قرار گرفت، اکنون در بخش مراقبت های اضطراری پزشکی بستری است. پزشکان می گويند انتظار می رود وی زنده بماند.
افراد آگاه از تحقيقات، تيرانداز را که اکنون در توقيف پليس است، جارد لافنر Jared Loughner معرفی می کنند که مردی ۲۲ ساله است.
کلانتر می گويد اين تيرانداز ممکن است تنها عمل نکرده باشد. وی گفت پليس معتقد است تيرانداز همراه با فرد ديگری به محل واقعه آمده باشد، و آن فرد نيزممکن است به گونه ای در واقعه درگير باشد.
مقامات می گويند دنبال مرد سفيد پوستی می گردند که در سنين پنجاه است.
در چندين ويديو، که زير نام جارد لافنر در YouTube پخش می شود، وی ضمن انتقاد از دولت، خواستار انتشار يک پول جديد است.
خانم گيفوردز در ماه مارس گذشته يکی از دست کم ۱۰ نماينده دمکرات مجلس نمايندگان بود که به خاطر حمايت از قانون اصلاحات در نظام بيمه های درمانی با تهديد و آزار روبرو شدند. شکسته شدن در ورودی دفتر خانم گيفوردز در شهر توسان يکی از آن موارد بود.
مقامات در مجلس نمايندگان آمريکا شنبه شب گفتند رای گيری نسبت به الغای قانون بيمه های درمانی و لوايح ديگر را در واکنش به اين تيراندازی به تعويق انداخته اند.
خانم گيفوردز در انتخابات نوامبر برای سومين بار به نمايندگی مجلس نمايندگان انتخاب شد.
پليس محافظ کنگره آمريکا با توصيه هوشياری و رعايت احتياط های ايمنی به قانون گذاران و کارمندان آنها، نسبت به اين تيراندازی واکنش نشان داده است.

XS
SM
MD
LG