لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۱

فضاپیمای درگن به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل شد؛ استقبال از همکاران جدید آمریکایی


داگ هرلی و باب بنکن، دو فضانورد آمریکایی ناسا، وارد ایستگاه فضایی بین المللی شدند
داگ هرلی و باب بنکن، دو فضانورد آمریکایی ناسا، وارد ایستگاه فضایی بین المللی شدند

کپسول حامل داگ هرلی و باب بنکن، دو فضانورد آمریکایی ناسا، ۱۹ ساعت پس از پرتاب راکت فالکون۹ شرکت اسپیس اکس از مرکز فضایی کندی در ایالت فلوریدا، پیش از ظهر یکشنبه به وقت شرق ایالات متحده به ایستگاه فضایی بین‌المللی رسید.

به گزارش آسوشیتدپرس، پس از اتصال کپسول به ایستگاه فضایی بین‌المللی، مرکز کنترل عملیات اسپیس اکس در هاتورن کالیفرنیا در پیامی رادیویی این «موفقیت خارق‌العاده» و ورود دو فضانورد جدید آمریکایی را به ایستگاه تبریک گفت.

مرکز کنترل عملیات ناسا در هیوستون تگزاس نیز آن را «یک لحظه مهم در تاریخ سفرهای فضایی» خواند و کریس کسیدی از فضانوردان ناسا که قبلا در ایستگاه بود با به صدا در آوردن زنگ بیرون این سازه فضایی به آنها خوشامد گفت.

ناسا تصاویر ویدئویی رسیدن کپسول درگن به ایستگاه فضایی بین‌المللی، پهلوگیری، اتصال و ورود آقایان هرلی و بنکن به داخل ایستگاه و استقبال همکاران از آنها را به طور مستقیم پخش کرد.

داگ هرلی نیز در ارتباط با ناسا و اسپیس اکس، از اظهارات مسئولان بلندپایه حاضر در آن مراکز تقدیر کرد و تاکید کرد که این موفقیت تاریخی مرهون «کار گروهی بزرگی است که بین ناسا و اسپیس اکس انجام شد تا تمام اینها اتفاق بیافتند.»

سناتور تد کروز نیز که در مرکز کنترل عملیات ناسا در هیوستون حضور داشت، با ابراز خرسندی از این موفقیت تاریخی در اکتشافات فضایی گفت که پس از نزدیک به یک دهه «فضانوردان آمریکایی سوار بر یک سفینه آمریکایی از خاک آمریکا» به فضا رفتند.

وی افزود که او و خانواده‌اش همانند بسیاری دیگر در حالی که نفس‌هایشان در سینه حبس شده بود شاهد این پرتاب موفقیت‌آمیز بودند.

کریس کسیدی در پاسخ به یکی از مسئولان ناسا که پرسید همکاران او با سه روز تاخیر به ایستگاه رسیدند و باعث شد فشار کار بیشتر طول بکشد، به شوخی گفت «وقت نظافت کردن بود و آنها به موقع نرسیدند [تا در کار نظافت شرکت کنند]. آخر هفته بعد می‌خواهیم جبران کنند.»

ماموریت «دمو۲» ابتدا قرار بود طبق برنامه قبلی در روز چهارشنبه انجام شود، اما به دلیل شرایط نامناسب جوی سه روز به تاخیر افتاد.

فضاپیمای درگن و راکت فالکون۹ ساخت شرکت خصوصی «اسپیس اکس» هستند که عصر شنبه با همکاری آژانس ملی فضایی آمریکا، ناسا، برای نخستین بار پس از گذشت حدود یک دهه این عملیات تاریخی را از داخل آمریکا انجام دادند.

این برای نخستین بار است که یک فضاپیمای ساخت یک شرکت خصوصی آمریکایی، فضانوردان را به فضا اعزام می‌کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG