لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۵

کلینتون پس از اعلام تعهد آمریکا به حمايت از شیلی در پی زمین لرزه مرگبار آن کشور، وارد برزيل شد


هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا پس از اعلام تعهد آمریکا به حمايت از شیلی در پی زمین لرزه مرگبار آن کشور، امروز، چهارشنبه، وارد برزيل شد

خانم کلينتون در سومین مرحله سفری شش روزه به آمریکای لاتین، بر تعهد آمریکا به حمایت از شیلی در پی وقوع زلزله نیرومند روز شنبه تاکید گذاشته است.

کلینتون روز سه شنبه در سانتیاگو گفت ایالات متحده آماده است به شیلی در هر طریقی که دولت نیاز دارد کمک کند.

کلینتون، که در کنار میشل بشله، رییس جمهوری شیلی سخن می گفت، اظهار داشت آمریکا از آنچه شیلی در هائیتی در پی زمین لرزه ویرانگر اوائل سال جاری انجام داد «سپاسگزار» است. او گفت تیم های نجات شیلی از جمله بهترین تیم ها در جهان بودند.

هیلاری کلینتون در نخستین دیدار از پایتخت شیلی، با سباستیان پینرا، رییس جمهوری برگزیده، که کارش را هفته آینده آغاز خواهد کرد، گفت و گو می کند. قرار بود در این دیدار دیگر جزییات کمک آمریکا مورد بحث قرار گیرد.

میشل بشله، رییس جمهوری، روز سه شنبه از کلینتون در فرودگاه سانتیاگو استقبال کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا در جریان دیدار کوتاه خود تلفن های ماهواره ای را که بسیار مورد نیاز است تحویل داد. تجهیزات ارتباطی نخستین کمک آمریکا به شیلی از زمان وقوع زلزله در روز شنبه است.

روز دوشنبه، خانم کلینتون در بوئنوس آیرس با رییس جمهوری آرژانتین گفت و گو کرد. او از وزیر امور خارجه آمریکا درخواست کرد به حل اختلاف آرژانتین با بریتانیا بر سر جزایر فالکلند کمک کند.

کلینتون گفت او دو کشور را به شرکت در دیپلماسی تشویق خواهد کرد، اما نقش بیشتری را متعهد نخواهد شد.

کلينتون قصد دارد روز چهارشنبه رییس جمهوری برزيل را تشویق کند در حمایت از تحریم های جدید سازمان مل متحد علیه ایران به آمریکا ملحق شود.

کلینتون همچنین قرار است از کاستاریکا و گواتمالا دیدن کند.

XS
SM
MD
LG