لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۵

اولین دوشنبه سپتامبر: روز کارگر در امریکا


آمریکاییان هر سال اولین دوشنبه ماه سپتامبر را به عنوان «روز کارگر» گرامی دارند. چنین روزی در ضمن به طور غیر رسمی آخرین روز تابستان نیز محسوب می شود.

اولین دوشنبه سپتامبر از سال ۱۸۹۴ و بعد از تلاشهای اتحادیه کارگران در امریکا به عنوان روز کارگر به رسمیت شناخته شد و تعطیل رسمی اعلام گردید. دهها سال شهرهای بزرگ در این روز رژه هایی به افتخار کارگران اتحادیه ها برگزار می کردند. اما در سی سال اخیر، با رشد تکنولوژی و جهانی شدن اقتصاد، تعداد اعضای اتحادیه ها به طور مداوم رو به کاهش نهاده است. ۲۰ درصد کارگران در امریکا در سال ۱۹۸۳ عضو اتحادیه ها بودند، در حالی که در سال ۲۰۱۲ این میزان به ۱۱ درصد کاهش یافت.

با این حال در طول سالیان، بسیاری از خواستهای اتحادیه های کارگری - از جمله ۵ روز کار در هفته و بهداشت عمومی و تعطیلات سالیانه - تحقق یافته است.

بسیاری از شرکتهای امریکایی فعالانه مخالف تشکیل اتحادیه در شرکتهای خود هستند و در حال حاضر بسیاری از اعضای اتحادیه ها، کارکنان (به اصطلاح یقه سفید) دولتهای محلی، ایالتی و فدرال هستند، نه کارگران کارخانه ها که آغازگر نهضت کارگری و اتحادیه ها بودند.

روز کارگر در امریکا معمولاً به عنوان یک روز تعطیلی خانوادگی و پیک نیک برگزار می شود و در بسیاری از مناطق امریکا آخرین روز تعطیلی تابستان برای دانش آموزان و بازگشت به مدرسه است.
XS
SM
MD
LG