لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۹

آمریکا و کره جنوبی رزمایش دیگری را تدارک می بینند


آمریکا و کره جنوبی رزمایش دیگری را تدارک می بینند
آمریکا و کره جنوبی رزمایش دیگری را تدارک می بینند

در حالی که آمریکا و کره جنوبی به رزمایش دریایی عمده ای در دریای زرد پایان دادند، چین از تمام طرف ها خواسته است از دامن زدن به تنش ها پرهیز کنند.

با این حال، مقامات وزارت دفاع کره جنوبی روز چهارشنبه گفتند در مورد مانور نظامی عمده دیگری با آمریکا، که قرار است در اوائل ماه جاری انجام شود، در مذاکره هستند.

آنها همچنین مانور پنج روزه واحدهای توپخانه در هفته آینده را برنامه ریزی می کنند.

رسانه های کره جنوبی بنقل از فرماندهی ارتش می گویند یکی از رزمایش ها در نزدیکی جزیره «دایچونگ»، در جنوب مرز آبی مورد اختلاف دو کشور در دریای زرد برگزار خواهد شد.

کره شمالی هفته پیش، در حالی که نیروهای کره جنوبی سرگرم رزمایش مشابهی بودند، به حمله مرگباری علیه جزیره «یون پیونگ» دست زد، و گلوله هایی به سوی آبهای مورد اختلاف دو طرف پرتاب کرد. پیونگ یانگ تهدید کرده است که اگر توپخانه های کره جنوبی حتی به آنچه آنرا آبهای ساحلی خود می داند شلیک کند، در مقام تلافی برخواهد آمد.

رزمایش مشترک آمریکا و کره جنوبی یکی از بزرگترین مانورهایی بود که دو کشور در ماه های اخیر انجام داده اند، و در آن هزاران ملوان، ۷۵ فروند هواپیما و ۱۰ کشتی جنگی، از جمله ناوهواپیما بر اتمی جرج واشنگتن شرکت داشتند.

در نیویورک، دیپلمات ها می گویند چین از کوشش هایی که در شورای امنیت سازمان ملل متحد برای تدوین بیانیه ای علیه کره شمالی جریان دارد جلوگیری می کند. بیانیه آن کشور را به دلیل حمله به جزیره «یون پیونگ» و توسعه تاسیسات غنی سازی اورانیوم محکوم می کند.

کره شمالی می گوید اورانیوم را برای تامین نیروی یک رآکتور آب سبک که در دست ساختمان است غنی می کند، اما مقامات خارجی از آن بیم دارند که از آن جهت تامین سوخت برای تسلیحات اتمی استفاده شود.

کوشش های دیپلماتیکی برای مقابله با بحران در چندین جبهه جریان دارد.

وزیران امور خارجه آمریکا، کره جنوبی و ژاپن قرار است هفته آینده در واشنگتن ملاقات کنند. همچنین ممکن است این مساله در یک کنفرانس بین الملل در قزاقستان با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در میان گذاشته شود.

XS
SM
MD
LG