لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۳

وضع تحریم های جدید علیه کره شمالی از سوی آمریکا


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا فرمانی امضا کرده است که تحریم های اقتصادی علیه کره شمالی را از روز سه شنبه دوباره به اجرا می گذارد.

آقای اوباما روز دوشنبه در نامه ای به رهبران کنگره گفت معنای این فرمان این است که به «وضعیت اضطراری ملی» در ارتباط با کره شمالی بیشتر توجه شود و اجرای قطعنامه های سازمان ملل متحد علیه پیونگ یانگ مسلم گردد.

این فرمان، واردات مستقیم یا غیر مستقیم هر کالا، خدمات یا فناوری از کره شمالی را، جز این که مشخصا معاف شده باشند، قدغن می کند. تحریم های سخت علیه کره شمالی قبلا برقرار شده بود و فهرست سیاهی از آژانس ها و افراد کشور را شامل می شود.

به رغم فرمان رییس جمهوری، آمریکا و کره جنوبی در این هفته روشن ساختند که عذر خواهی کره شمالی به دلیل غرق یک کشتی جنگی کره جنوبی، لزوما پیش شرطی برای آغاز دوباره مذاکرات شش جانبه نیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه کره جنوبی روز سه شنبه گفت نکته مهم این است که پیونگ یانگ با خودداری از تحریک بیشتر کره جنوبی و اقدام برای بهبود صلح و امنیت در شبه جزیره کره، خلوص نیت خود را نشان دهد.

پیشتر در روز سه شنبه، مارک تونر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت کره شمالی باید آمادگی خود را برای شرکت در گفت و شنودی سازنده با کره جنوبی نشان دهد، اما عذر خواهی یک پیش شرط نیست.

سئول پس از حادثه غرق کشتی «چونان» که در مارس ۲۰۱۰ هدف اژدر قرار گرفت و ۴۶ ملوان آن کشته شدند، از پیونگ یانگ خواسته است پوزش بخواهد. تحقیقات بین المللی مشخص ساخت که اژدر را کره شمالی شلیک کرده، اما پیونگ یانگ همچنان اصرار دارد که نقشی در غرق کشتی نداشته است.

XS
SM
MD
LG