لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۵

وضع تحریم های جدید آمریکا بر کره شمالی


ایالات متحده آمریکا تحریم های جدیدی را علیه کره شمالی برقرار خواهد ساخت. هدف از این تحریم ها این است که توانایی آن کشور برای تولید و گسترش تسلیحات کشتار جمعی محدود شود.

این تصمیم که هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه اعلام کرد، نکته برجسته دیدار بی سابقه ای بین وزیران امور خارجه و دفاع آمریکا با همتایان کره جنوبی آنها در سئول بود.

این دیدار، که در آن برنامه ریزی برای یک سلسله مانورهای نظامی مشترک نیز مطرح شد، در پاسخ به حادثه غرق شدن یک کشتی جنگی کره جنوبی در ماه مارس صورت گرفت.

کلینتون گفت مردم کره شمالی هدف تحریم های جدید نیستند. قصد این است که دولت پیونگ یانگ نتواند سیاست های «بی ثبات کننده، غیر قانونی و تحریک آمیز» را دنبال کند و رهبران آن از کالاهای لوکس محروم شوند.

مقامات آمریکا و کره جنوبی همچنین هشدار دادند که کره شمالی اگر بار دیگر به کره جنوبی حمله کند، با پیامدهایی جدی روبرو خواهد شد.

کره شمالی هر گونه درگیری در غرق کشتی کره جنوبی را، که در آن ۴۶ ملوان کشته شدند، تکذیب کرده است. اما یک تحقیق بین المللی شواهد قاطعی ارائه داد که یک اژدر کره شمالی موجب غرق شدن کشتی شد.

پیشتر در روز چهارشنبه، هیلاری کلینتون و رابرت گیتس، وزیر دفاع، از منطقه غیر نظامی که شمال و جنوب کره را جدا می کند دیدن کردند.

XS
SM
MD
LG