لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۱

کره شمالی می گوید به رزمایش دریایی آمریکا و کره جنوبی پاسخ می دهد


کره شمالی تهدید کرده است به رزمایش های نیروهای دریایی آمریکا و کره جنوبی که قرار است روز یکشنبه در دریای ژاپن آغاز شود، «پاسخ فیزیکی» خواهد داد.

این تهدید، جدیدترین رویداد در جنگ لفظی است که بر دیگر مسائل مهم در اجلاس منطقه ای اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا، - آسه آن - در هانوی سایه انداخته است.

روز جمعه، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، کره شمالی را یک رژیم «منزوی و محارب» که در یک «کمپین رفتار تحریک آمیز و خطرناک» درگیر است، نامید. پیشتر، او تحریم های اقتصادی جدید را علیه پیونگ یانگ اعلام کرد.

یک سخنگوی کره شمالی به اجلاس هانوی حمله کرد و رزمایش ها را تهدیی برای حاکمیت کشور خود و یادآوری دیپلماسی قایق های توپدار قرن ۱۹، توصیف کرد.

او گفت به تهدید ناشی از نظامی گری آمریکا، «یک پاسخ نظامی داده خواهد شد.»

کلینتون از رزمایش دریایی دفاع کرد و آن را نشان دهنده تعهد آمریکا به دفاع از کره جنوبی دانست.

رزمایش در پاسخ به غرق کشتی جنگی کره جنوبی در ماه مارس و کشته شدن ۴۶ ملوان ترتیب داده شد.

یک تحقیق بین المللی نتیجه گیری کرد که یک اژدر کره شمالی موجب غرق شدن کشتی شد. پیونگ یانگ هر مسئولیتی را در این حادثه تکذیب می کند.

بیانیه ای که برای تصویب تمام کشورهای شرکت کننده در مجمع هانوی آماده شده است، نسبت به غرق کشتی ابراز نگرانی می کند، اما کشور مشخصی را مسئول نمی داند.

درگیری بین آمریکا و کره شمالی توجه از مسائل دیگری را که در برابرمجمع قرار دارد، منحرف کرده است.

برگزاری انتخابات در برمه برای نخستین بار در ۲۰ سال از آن جمله است. اعضای آسه آن بر برمه فشار آورده اند که برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه ای را مسلم سازد.

کلینتون این پیام را روز جمعه تکرار کرد و از اعضای اتحادیه کشورهای آسیای جنوب شرقی خواست تعهدات برمه را به رعایت اقدامات جلوگیری از گسترش تسلیحات اتمی برای رهبران آن کشور یادآور شوند. کلینتون نسبت به گزارش هایی که حاکی است کره شمالی به برمه در طرح و اجرای یک برنامه اتمی کمک می کند، ابراز نگرانی کرد.

کلینتون همچنین از رهبران منطقه ای خواست اختلاف دیرینه بر سر زنجیره جزایر در دریای چین جنوبی، به ویژه بین چین و ویتنام، را حل کنند. او گفت نگران آن است که این اختلاف موجب بروز اختلال در بازرگانی دریایی شود.

کلینتون گفت پرزیدنت باراک اوباما از رهبران آسه آن دعوت خواهد کرد در اواخر سال جاری در کنفرانسی در واشنگتن شرکت کنند.

XS
SM
MD
LG