لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۴

تاکید وزیر خارجه آمریکا بر همکاری کره جنوبی و ژاپن در خلع سلاح کره شمالی


مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا می گوید غیر اتمی ساختن کره شمالی با همکاری کره جنوبی و ژاپن عملی خواهد شد.

در همین حال، مذاکرات مقام های نظامی دو کره با هدف کاهش تنش در شبه جزیره کره آغاز شده است.

وزیر خارجه آمریکا پس از دیدار و گفتگو با همتایان ژاپنی و کره جنوبی خود در سئول گفت سه کشور متعهد به غیراتمی ساختن کره شمالی هستند: «جهان باید مطمئن باشد که آمریکا، کره جنوبی، و ژاپن به غیراتمی ساختن کامل، قابل تایید و غیر قابل برگشت کره شمالی متعهد هستند.»

آقای پمپئو در عین حال تاکید کرد که رسیدن به این هدف، در روندی صورت خواهد گرفت که آسان نخواهد بود: «تعهد علنی کیم جونگ اون به غیراتمی ساختن کامل کره شمالی گامی مهم در جهت برقراری صلح و ثباتی پایدار در شمال شرقی آسیا و لزوما، سراسر جهان است. همان گونه که پرزیدنت ترامپ گفت، دست یابی به آن در روندی صورت خواهد گرفت که آسان نخواهد بود. همکاری نزدیک آمریکا با متحدانش، کره جنوبی و ژاپن برای موفقیت آمیز بودن این روند حیاتی است.»

وزیر خارجه آمریکا در واکنش به گزارش های خبری در کره شمالی که غیر اتمی ساختن در مراحل مختلف صورت خواهد گرفت، بر ضرورت سرعت عمل در غیر اتمی ساختن آن کشور تاکید گذاشت: «ما معتقدیم که کیم جونگ اون ضرورت زمانبندی برای غیراتمی ساختن کامل کره شمالی را درک می کند و ما باید این کار را سریع انجام دهیم.»

آقای پمپئو همچنین تاکید کرد، تحریم ها علیه پیونگ یانگ تا زمان غیراتمی ساختن به قوت خود باقی خواهند ماند: «خلاصی از تحریم ها تا زمان غیراتمی ساختن کامل، صورت نخواهد گرفت.»

آقای پمپئو، روز گذشته گفت آمریکا امیدوار است غیراتمی ساختن کامل کره شمالی حدود دو سال و نیم زمان ببرد.

مون جائه این، رئیس جمهوری کره جنوبی، میزبان آقای پمپئو از نتایج گفتگو های پرزیدنت ترامپ با رهبر کره شمالی استقبال کرد.

وزیر خارجه آمریکا سپس راهی چین شد و در دیدار با مقام‌های ارشد آن کشور از تلاش‌های پکن برای برگزاری دیدار سران ایالات متحده و کره شمالی تقدیر کرد.

در همین حال، مقامات نظامی ارشد از هر دو کره امروز گفتگوهای خود را با هدف کاهش تنش در شبه جزیره کره آغاز کردند. به گزارش آسوشیتدپرس، مقام های نظامی کره شمالی ممکن است از کره جنوبی بخواهند، مانورهای نظامی مشترک با آمریکا را متوقف کند.

پرزیدنت ترامپ دو روز قبل پس از گفتگو با رهبر کره شمالی گفت، متحدان آمریکا باید در طول مذاکراتی که با حسن نیت صورت می گیرد، مانورهای نظامی را متوقف کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG