لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۵

وزیر خارجه آمریکا یک روز بعد از درخواست پیونگ یانگ: من همچنان مسئول مذاکره با کره شمالی هستم


وزیر خارجه و سرپرست وزارت دفاع آمریکا با همتایان ژاپنی روز جمعه دیدار کردند.
وزیر خارجه و سرپرست وزارت دفاع آمریکا با همتایان ژاپنی روز جمعه دیدار کردند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، می گوید که تلاش های دیپلماتیک واشنگتن برای رسیدن به هدف عاری سازی هسته ای کره شمالی ادامه می یابد.

آقای پمپئو این سخنان را روز جمعه ۳۰ فروردین و یک روز پس از آن بیان کرد که یک مقام کره شمالی خواستار عدم حضور وی در مذاکرات هسته ای واشنگتن-پیونگ یانگ شد.

به گزارش رویترز، آقای پمپئو گفت: «هیچ چیزی تغییر نکرده است.»

او افزود که هنوز رهبری تیم دیپلماتیک را بر عهده دارد و رئیس جمهوری آمریکا نیز رهبری تمامی تلاش ها را در دست دارد.

خبرگزاری رسمی دولت کره شمالی پیشتر در گزارشی سخنان کوون جونگ گان، از مقام‌های بلندپایه وزارت خارجه این کشور، را نقل کرد که گفته است کسی نمی‌تواند پیش‌بینی کند اگر ایالات متحده ریشه‌های اصلی بحران کره را رفع نکند، چه اتفاقی رخ خواهد داد.

درخواست عدم حضور پمپئو در مذاکرات هسته ای از سوی پیونگ یانگ بعد از آن مطرح شد که کره شمالی بامداد پنجشنبه یک آزمایش جدید انجام داد.

هری کازیانیس، رئیس مطالعات کره در مرکز نشنال اینترست، می گوید که رهبر کره شمالی با این واکنش ها قصد دارد به واشنگتن نشان دهد عدم انعطاف دولت آمریکا در مذاکرات ویتنام موجب کلافگی آنها در پیونگ یانگ شده است.

یک مقام پنتاگون درباره آزمایش موشکی کره شمالی گفت که آمریکا از این گزارش مطلع است.

کره شمالی از آوریل سال گذشته آزمایش هسته‌ای و موشکی را متوقف کرد و پس از آن دو دور دیدار مستقیم بین رهبر این کشور و رئیس جمهوری آمریکا برگزار شد. پرزیدنت ترامپ دیدار دوم را نیمه کاره ترک کرد. او کمی بعد در یک کنفرانس خبری خواسته های زیاد کره شمالی را دلیل عدم توافق دو رهبر اعلام کرد.

آمریکا می گوید تنها در صورت لغو برنامه موشکی و هسته‌ای کره شمالی، حاضر است تحریم‌ها را کنار بگذارد. اما پیونگ یانگ می گوید لغو تحریم باید قدم به قدم با اقدامات کره شمالی آغاز شود.

روز جمعه، وزیران خارجه و دفاع ژاپن با همتایان آمریکایی خود در واشنگتن درباره عاری سازی هسته ای کره شمالی گفت و گو کردند. ژاپن یکی از متحدان آمریکا در شرق آسیا است که از برنامه هسته ای کره شمالی نگران است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG