لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۸

نماینده پیشین آمریکا در سازمان ملل: نفوذ ایران در عراق را محدود کنید


زلمی خلیل زاد نماینده پیشین ایالات متحده در سازمان ملل متحد و سفیر سابق آمریکا در افغانستان و عراق - آرشیو
زلمی خلیل زاد نماینده پیشین ایالات متحده در سازمان ملل متحد و سفیر سابق آمریکا در افغانستان و عراق - آرشیو

زلمی خلیل زاد نماینده پیشین آمریکا در سازمان ملل متحد مقاله‌ای دارد در روزنامه وال استریت جورنال با این عنوان: نفوذ ایران درعراق را محدود کنید.

نویسنده به دولت آمریکا توصیه می‌کند در آستانه برگزاری انتخابات پارلمانی در عراق در ماه مه، واشنگتن باید مانع از آن شود که ایران از طریق شبه نظامیان دست نشانده اش نفوذ خود را در این کشور همسایه تقویت و قدرت خود را مستحکم سازد؛ همان کاری را که به یاری دست نشانده دیگرش در لبنان، حزب الله، در منطقه انجام داد.

خلیل زاد می‌افزاید ایران همچنان در صدد است از راه تفرقه افکنی و ایجاد فرقه‌های قومی و سیاسی نگذارد عراق به ثبات سیاسی دست پیدا کند و یک قدرت مستقل شود. ایران به نوشته خلیل زاد، آمریکا را تنها مانع کلیدی خود در این مسیر می‌بیند و خواستار بیرون رفتن نیروهای آمریکایی از عراق و منطقه است.

خلیل زاد چهار پیشنهاد در این باره به دولت ترامپ ارائه می‌کند: نخست حمایت از گروه‌ها و احزاب عراقی که مخالف ایران هستند و با آمریکا در جلوگیری از نفوذ ایران هدف مشترک دارند. دوم، درس گرفتن از اقدام دولت اوباما در بیرون بردن نیروها ازعراق و ادامه حضور نظامی. سوم، صرف نظر از نتیجه انتخابات عراق، بی‌درنگ برای شکل گیری دولت جدید تلاش کند و نگذارد ایران در تشکیل دولت جدید عراق اعمال نفوذ کند. و چهارم این که رسما از احزاب، متحدان و شرکا در عراق اعلام حمایت کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG