لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۹

زلمای خلیلزاد در کتاب "سفیر" از همکاری ایران و آمریکا علیه صدام می گوید


زلمای خلیلزاد، سفیر پیشین آمریکا در افغانستان و عراق است.
زلمای خلیلزاد، سفیر پیشین آمریکا در افغانستان و عراق است.

زلمای خلیلزاد، سفیر پیشین آمریکا در افغانستان و عراق به تازگی کتابی منتشر کرده و در آن از دیدارهایش با مقام های دولتی ایران در زمان ریاست جمهوری جورج بوش گفته است.

آقای خلیلزاد در این کتاب به نام "سفیر" می گوید، برخورد ایران با آمدن نیروهای آمریکایی برای برکناری صدام حسین از قدرت در عراق مثبت بود تا جایی که حتی تهران و واشنگتن در دو حوزه مهم، با هم همکاری کردند.

وی به این همکاری ها اشاره کرد و نوشته، اگر هواپیماهای آمریکایی در حمله به عراق به اشتباه وارد حریم هوایی ایران شدند، آنها را مورد هدف قرار ندهند.

به نوشته خلیلزاد، همکاری دیگر این بود که چنانچه خلبان های آمریکایی هدف نیروهای عراقی قرار گرفتند و در خاک ایران فرود آمدند، ایران درباره وضعیت آنها با آمریکا همکاری کند.

آقای خلیلزاد می گوید، پس از اینکه مذاکرات مستقیم ایران و آمریکا درباره افغانستان و عراق متوقف شد، تلاش کرد تا دوباره گفتگوها را احیا کند. به همین خاطر با جورج بوش، رئیس جمهوری وقت آمریکا صحبت کرد و این سوال را از او پرسید که چرا گفتگو با تهران درباره کشور همسایه ی شرقی اش، افغانستان، مسئله ای ندارد اما با کشور همسایه غربی اش امکانپذیر نیست.

کتاب سفیر را می توانید از اینجا تهیه کنید.

او می گوید که با پیگیری هایش توانست اجازه از سرگیری گفتگوهای مستقیم با ایران در دوران جنگ عراق را از جورج بوش دریافت کند.

نگار محمدی، همکار مان با زلمای خلیلزاد گفتگو کرده و بیشتر درباره مناسبات ایران و آمریکا در دوران جورج بوش، رئیس جمهوری پیشین آمریکا به ویژه در زمان جنگ عراق و افغانستان از او پرسیده است.

XS
SM
MD
LG