لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۲

کری:‌ ماجرای حذف بخشی از ویدئوی سخنگوی وزارت خارجه درباره ایران را پیگیری می کنم


جان کری در پاریس به خبرنگاران پاسخ داد.
جان کری در پاریس به خبرنگاران پاسخ داد.

وزیر خارجه آمریکا، حذف بخشی از ویدئوی سخنگوی این وزارتخانه درباره توافق ایران در سال ۲۰۱۳ را "احمقانه، خام و بی‌جا" وصف کرد. جان کری کری روز جمعه ۱۴ خرداد گفت که قصد دارد بفهمد که چه کسی در وزارت خارجه مسئول این کار است.

به گزارش سی‌ان‌ان، آقای کری که در پاریس با خبرنگاران سخن می گفت، تاکید کرد که می خواهد بداند دقیقا چه کسی و چرا بخشی از این ویدئو را حذف کرده است.

ماجرای حذف بخشی از ویدئوی سخنگوی وزارت خارجه در سال ۲۰۱۳، تنها سه روز پیش خبرساز شد.

وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه اذعان کرد در نسخه منتشر شده از ویدئوی یک کنفرانس مطبوعاتی در سال ۲۰۱۳ که در یوتیوب و سایت وزارت امور خارجه آمریکا منتشر شده بود، بخش هایی که حاوی پاسخ هایی درباره رایزنی های هسته ای با ایران بوده، عمدا حذف شده است.

شبکه خبری دست راستی فاکس نیوز، اولین بار موضوع انتشار ویدیوی دستکاری شده را فاش کرد.

در بخش حذف شده، جن ساکی، به خبرنگار شبکه فاکس نیوز که از او درباره احتمال دیدار پنهانی دیپلمات های آمریکایی و ایرانی می پرسد، پاسخ می دهد که بعضی وقت ها، دیپلماسی به "حریم خصوصی" نیاز دارد تا پیش برود.

زمانی این حرف زده و حذف شد که ایران و آمریکا محرمانه مذاکراتی را آغاز کرده بودند که بعد از انتخاب حسن روحانی، دولت او این مذاکرات مخفیانه را کم کم علنی ادامه داد و بعد از دو سال به توافق جامع هسته ای منجر شد.

درحالی مقام های وزارت خارجه از این اتفاق ابراز تعجب می کنند که این وزارتخانه از مدتها پیش نشست خبری روزانه سخنگوی وزارت خارجه یا وزیر را به صورت متن و ویدئو در صفحه عمومی قرار می دهد.

جان کری روز جمعه در حالی خواستار تحقیق درباره حذف بخشی از این ویدئو شد که برخی جمهوریخواهان عضو کنگره خواستار توضیح بیشتر شده بودند.

روز جمعه، اد رویس، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان خواستار دخالت بازرس کل وزارت خارجه ایالات متحده برای بررسی موضوع حذف بخشی از ویدئوی سخنگوی وقت وزارت خارجه شد.

آقای رویس در بیانیه ای نوشت: با دستکاری این ویدئو، دفتر امور عمومی ماموریت خود را در ارتباط به موقع و درست اطلاعات با هدف پیشبرد سیاست خارجی آمریکا دست کم گرفته است.

"جیسون چافتز" نماینده جمهوری‌خواه ایالت یوتا که رئیس کمیته نظارت و تحول دولتی مجلس نمایندگان آمریکا نیز است، پنجشنبه شب نامه ای به جان کری نوشت و از او جزئیات بیشتری از جمله نام و سمت افرادی که در ماجرای حذف بخشی از ویدئو درگیر بودند را درخواست کرد.

بعد از افشای ماجرای حذف بخشی از ویدئوی سخنان سخنگوی وقت وزارت خارجه آمریکا درباره ایران، جان کربی، سخنگوی فعلی وزارت امور خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت نسخه کامل این ویدئو دوباره در دسترس قرار خواهد گرفت. او گفت وقتی متوجه این موضوع شدیم بلافاصله درخواست کردم نسخه کامل این ویدئو که همیشه در آرشیو موجود بوده دوباره منتشر بشود.

وزارت امور خارجه آمریکا پیشتر حذف بخش مذاکرات هسته ای ایران از ویدئوی کنفرانس مطبوعاتی دوم دسامبر ۲۰۱۳ را ناشی از اشکالات فنی عنوان کرد اما بعدا گفت این اقدام به درخواست دفتر روابط عمومی وزارت امور خارجه آمریکا صورت گرفته است.

جن ساکی، سخنگوی وقت وزارت امور خارجه که اکنون در بخش ارتباطات کاخ سفید فعالیت می‌کند، هر گونه دخالت در حذف بخش رایزنی های هسته ای در یکی از کنفرانس های خبری اش را رد کرد.

مسئول فنی ویرایش‌کننده ویدئو نیز گفته که فرد درخواست کننده، جن ساکی نبوده است.

رویتزر گزارش داده امکان اینکه از روی مکالمات ضبط شده وزارت خارجه مشخص شود چه کسی خواستار حذف ویدئو شده، وجود ندارد چون این اطلاعات فقط ۲۴ ساعت حفظ می شود.

در حالی این موضوع مورد توجه رسانه ها قرار دارد که در سه سال اخیر بحث استفاده وزیر خارجه سابق آمریکا از ایمیل شخصی برای مکاتبات محرمانه مطرح است. بتازگی بازرسی وزارت خارجه اعلام کرد هیلاری کلینتون برای استفاده از سرور شخصی اجازه ای نگرفته بود.

XS
SM
MD
LG