لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۵

وزیر خارجه آمریکا:‌ با نظارت دقیق، هرگونه گریز ایران از توافق را متوجه می شویم


جان کری می گوید دولت آمریکا با همکاری کنگره و شرکای این کشور، نظارت بر عملکرد هسته ای ایران را ادامه می‌دهد
جان کری می گوید دولت آمریکا با همکاری کنگره و شرکای این کشور، نظارت بر عملکرد هسته ای ایران را ادامه می‌دهد

جان کری، وزیر خارجه آمریکا روز شنبه با اشاره به نظارت بر عملکرد هسته ای ایران گفت "آمریکا نظارت طولانی و کاملی بر برنامه هسته‌ای ایران دارد و هرگونه گریز این کشور را متوجه می‌شود."

وزیر خارجه آمریکا در مرکز سابان در اندیشکده بروکینگز در واشنگتن همچنین گفت‌:‌ "با استفاده از گزارش های سازمان های اطلاعاتی و همچنین وزارت انرژی، از وضع برنامه هسته‌ای ایران آگاهیم؛ به این دلیل از توافق هسته ای با این کشور حمایت کردیم."

وزیر خارجه آمریکا با تمجید از توافق هسته ای جامعه جهانی با ایران، همچنین گفت: "همه ما می دانیم بین امضای یک توافق با اجرای آن، تفاوت است. ما یکی از دیپلمات های زبده و توانای مان، سفیر سابق استیو مال را مامور کرده ایم که ۲۴ ساعته و هفت روز هفته ما را مطمین کند که ایران بطور دقیق تعهداتی را که گفته انجام می دهد. "

وی افزود "ما همچنان به مشورت با کنگره و شرکای مان از جمله اسرائیل ادامه خواهیم داد که مطمین شویم همه چیز درست پیش می رود."

موضع‌گیری وزیر خارجه آمریکا، یک روز بعد از اولین نظر او پیرامون گزارش آژانس صورت می گیرد.

روز جمعه آقای کری گفته بود آمریکا هیچ گاه تردید نداشت که ایران روی تسلیحات هسته‌ای کار می کرده. اکنون مساله اصلی این است که بدانیم ایران برای پایبندی به توافق هسته ای چه کار انجام می دهد.

وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه همچنین تاکید کرد که توافق هسته‌ای تضمین می کند اتفاقات گذشته، در آینده اتفاق نمی افتد و این مساله اصلی است.

کری: دور بعدی مذاکرات سوریه در نیویورک برگزار می شود
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:54 0:00

اظهارات روز شنبه وزیر خارجه آمریکا در مرکز سابان در حالی بیان شد که وی همچنین خبر داد دور دیگر مذاکرات برای حل بحران سوریه، اینبار در نیویورک برگزار می شود.

جان کری هرچند به جزییات نام کشورهای حاضر در این نشست اشاره ای نکرد اما به نظر می رسد ایران هم در این نشست حضور داشته باشد. آمریکا در دو نشست اخیر،‌ از ایران هم برای حل بحران سوریه دعوت کرد هرچند که برخی کشورها از جمله عربستان سعودی مخالفت کردند.

وزیر خارجه آمریکا روز شنبه همچنین درباره توافق هسته ای با ایران و نقش این کشور در مذاکرات فعلی همچون بحران سوریه گفت‌: "اجازه بدهید یک چیز را روشن بگویم. قرار داد با ایران براساس متن همان توافق دنبال می شود. این توافق قرار نبوده بخشی از اتفاقات دیگر مثل بازگشایی درهای دو کشور، امید یا خوش‌باوری برای تغییر رفتار ایران باشد."

کری افزود: "اگر عده ای به دنبال تغییر رفتار ایران هستند، بدانند که اگر ایران به بمب هسته ای دسترسی نداشته باشد، آنها راحت تر به هدف شان می رسند."

وزیر خارجه آمریکا همچنین تاکید کرد:‌"ما قصد نداریم درباره سیاست آینده ایران حدس بزنیم بخاطر اینکه سیاست ما بر اساس اطلاعات دقیق و اتفاقاتی است که می توانیم ببینیم و تعیین کنیم. مهمترین دلیل همکاری ما با شرکای مان، رفتار تهران بوده است."

ادامه واکنشها به گزارش آژانس

اظهارات وزیر خارجه آمریکا بعد از گزارش هفته پیش مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی بیان می شود.

یوکیا آمانو روز چهارشنبه در گزارشی به شورای حکام این نهاد نظارتی هسته ای سازمان ملل متحد، تایید کرد که فعالیت‌های مرتبط با ساخت سلاح هسته‌ای در ایران تا پیش از پایان سال ۲۰۰۳ میلادی صورت گرفته است، اما از حد "مطالعات علمی" فراتر نرفت.

در اولین واکنش به این گزارش، مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با بیان این که بر اساس بررسی های آژانس شواهدی دال بر ادامه برنامه‌ با ابعاد نظامی ایران پس از سال ۲۰۰۹ مشاهده نشده است، گفت از این رو واشنگتن آمادگی دارد تا با گذشتن از این پرونده، به گام‌های بعدی بپردازد.

همزمان، باب کروکر سناتور جمهوریخواه از ایالت تنسی و بن کاردین سناتور دموکرات از ایالت مریلند و عضو ارشد کمیته روابط خارجی سنا، در نامه‌ای به باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده، طرح هایی را برای ادامه نظارت بر توافق جامع هسته‌ای با ایران پیشنهاد کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG