لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۹

جان کری درباره دموکرات ها، توافق ایران و احتمال شرکت در رقابت انتخابات ریاست جمهوری می گوید


گزارشی از ادوارد لوک در روزنامه فاینشنال تایمز

چهارده سال پس از تلاش ناموفق اش برای ورود به کاخ سفید، آیا وزیر خارجه پیشین آمریکا برای یک تلاش دیگر آماده می شود؟

جان کری به تازگی کتاب بیوگرافی خودش را منتشر کرده است. اقدامی خاص افراد متمایل به ورود به رقابت های انتخابات ریاست جمهوری.

پس از شکستی ناامید کننده در سال ۲۰۰۴ از جرج بوش در دور دوم ریاست جمهوری او، بازگشت دوباره دشوار به نظر می رسید. کری در دور دوم ریاست جمهوری باراک اوباما سکان دیپلماسی آمریکا را در دست گرفت و بیش از هر وزیر خارجه قبل از خود به اقصی نقاط دنیا سفر کرد. از نتایج این تلاش ها، توافق هسته ای ایران در سال ۲۰۱۵ و معاهده تغییرات اقلیمی پاریس بود. میراث او به خاکستر بدل شد. پرزیدنت ترامپ آمریکا را از هر دو توافق خارج کرد.

حزب دموکرات که تجربه کاندیداتوری هیلاری کلینتون در سال ۲۰۱۶ و ماجراهای برنی سندرز سوسیالیست را پشت سر گذاشته است، برای یافتن کاندیدای خود برای انتخابات ریاست جمهوری بعدی بی تابی می کند. امید داران جوان هم پر سر و صدا، خود را برای این مهم آماده نشان می دهند. امروز تجربه، سند شکست تلقی می شود.

با این وجود نام کری هنوز مورد توجه است. دولت ترامپ او را برای ملاقات های یک سال اخیرش با مقام های ایرانی به شدت مورد حمله قرار داده و «ضد آمریکایی » خوانده است.

جان کری می گوید: «مساله گلایه شخصی نیست، مسئله کشورم و جهان است. این که ترامپ تصمیم بسیار غیرسازنده ای گرفته است. زیرا این کار دقیقا موجب تقویت افرادی می شود که شما نمی خواهید در ایران قدرت بگیرند. این کار تردیدهای آیت الله درباره مذاکره با ما را مشروعیت می بخشد... این توهم است اگر رئیس جمهوری فکر کند آن ها التماس کنان به مذاکره با ما بر می گردند.»

جان کری درباره تمایل اش به رقابت برای انتخابات ۲۰۲۰ می گوید: «در حال حاضر، من به چگونه پیروز شدن دموکرات ها در انتخابات ۶ نوامبر فکر می کنم. پیشتر گفته ام این احتمال را رد نمی کنم، ولی الان در مسیر آماده کردن خودم نیستم. اکنون توجه ها باید معطوف انتخابات میاندوره ای ۲۰۱۸ باشد.»

جان کری ۷۴ ساله در میان گروه کاندیداهای بالقوه مثل مایکل بلومبرگ ۷۶ ساله، الیزابت وارن حدودا ۷۰ ساله و جوزف بایدن ۷۵ ساله قرار می گیرد. دونالد ترامپ هم در زمان انتخابات دور بعد ۷۴ ساله خواهد بود. کری گفت: «مسئله مهم سن نیست، ایده است.»

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG