لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۱

استقبال وزیر خارجه آمریکا از اعطای جایزه نوبل صلح به رئیس جمهوری کلمبیا


وزیر خارجه ایالات متحده روز جمعه از اعطای جایزه صلح نوبل ۲۰۱۶ به رئیس جمهوری کلمبیا بابت تلاش های دولت او برای صلح با شورشیان فارک و پایان دادن به درگیری‌های ۵۰ ساله در آن کشور استقبال کرد.

کمیته نروژی جایزه صلح نوبل ظهر روز جمعه ۱۶ مهر ماه به وقت محلی اعلام کرد که تلاش‌های خوان مانوئل سانتوس به پایان جنگی منجر شد که در نیم قرن گذشته موجب مرگ بیش از ۲۰۰ هزار کلمبیایی شده است.

جان کری در سخنانی در واشنگتن، اقدامات و تلاش‌های آقای سانتوس برای برقراری صلح در کشورش را «شجاعانه» خواند و گفت، این مهم هنوز نیازمند انجام کارهای دیگری است تا موانع پیش رو کاملا برداشته شود.

رئیس جمهوری کلمبیا اخیرا توانست با شورشیان چپگرای «فارک» که به نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا معروف هستند، به توافق برسد. با این حال دوشنبه گذشته اکثریت مردم کلمبیا در یک همه پرسی آن را رد کردند.

یکی از مسئولان کمیته صلح نوبل در پاسخ به پرسشی در همین زمینه گفت، هیات انتخاب کننده برنده جایزه صلح نوبل از این رویداد آگاه است و امیدوار است که صلح بین دولت و شورشیان فارک دائمی شود.http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG