لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۲

جان کری: حل مشکلات جهان به همت جامعه بین الملل بستگی دارد


سخنرانی جان کری وزیر خارجه آمریکا در دانشگاه آکسفورد - بریتانیا - ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۵
سخنرانی جان کری وزیر خارجه آمریکا در دانشگاه آکسفورد - بریتانیا - ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۵

وزیر خارجه آمریکا می‌گوید جهان امروز با سه چالش اساسی روبرو است که حل آنها هم زمان بر است و هم به همت جامعه بین المللی نیاز دارد؛ چرا که این مسئولیت ازعهده یک کشور خارج است.

جان کری در سخنانی در دانشگاه آکسفورد لندن گفت "اولین چالش، مبارزه و غلبه بر نیروهایی است که افراط گرایی را به ما تحمیل می کنند. هیچ کشوری خشونت گروه هایی مانند داعش، القاعده، الشباب، بوکو حرام و غیره را تائید نمی کند. مهمترین کاری که ما می توانیم در مقابله با داعش انجام دهیم، این است که به جنگ بین حکومت بشار اسد و اپوزیسیون پایان دهیم. دومین چالش اساسی، نیاز ما به ایجاد اقتصادی پایدار در جهان است که فرصت های اقتصادی ایجاد کند نه اینکه جلوی آنها را بگیرد."

او همچنین تغییرات جوی و آب و هوایی را بزرگترین خطری دانست که کره زمین را تهدید می کند و گفت "باید کاری در این زمینه انجام دهیم."

جان کری در آکسفورد: جهان با سه چالش اساسی روبروست

آقای کری در جریان سفر به بریتانیا قرار است درباره مشکلات ناشی از نگرانی بانک‌های بزرگ اروپائی بر سر مبادلات پولی با ایران گفت‌وگو و تبادل نظر کند.

وی پیشتر گفته بود که بازار ایران به روی بانک های اروپایی باز است و اگر آنها از ورود به این بازار خودداری می کنند، عادلانه نیست که تحریم های آمریکا علیه ایران را بهانه قرار دهند.

XS
SM
MD
LG