لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۶

جان کری در نشست بین‌المللی لندن: فساد "دشمن" کشورها است


نشست لندن برای گفتگو درباره مبارزه با فساد، به میزبانی دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا برگزار شد
نشست لندن برای گفتگو درباره مبارزه با فساد، به میزبانی دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا برگزار شد

جان کری وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه در یک نشست بین المللی در لندن درباره مبارزه با فساد، گفت جهان دستخوش اپیدمی فساد است.

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا میزبان نمایندگان ارشد بیش از ۵۰ کشور است که برای گفت‌وگو درباره نحوه مبارزه با فساد در این نشست حضور دارند.

وزیر خارجه آمریکا در این نشست گفت فساد "دشمن" کشورهاست چرا که به اندازه افراطگرایانی که با آنها مبارزه می‌کنیم یا دیگر چالش‌هایی که با آنها روبرو هستیم، کشورها را از بین می‌برد.

آقای کری پیش بینی کرد عدم رسیدگی به فساد و از بین بردن آن، می‌تواند به ناآرامی در مقیاس جهانی بیانجامد و افراط گرایی که اکنون در جهان مشاهد می‌شود، به میزان زیادی ناشی از این است که مردم نظام‌های حکومتی را فاسد می‌دانند.

وی افزود "این کلافگی به اشکال مختلف در انتخابات مختلف در سراسر جهان دیده می‌شود... از جمله انتخابات ما. مردم خشمگین هستند و اگر به مردم ثابت نکنیم که می‌توان عدالت را در نظام‌ها برقرار کنیم. این خشم بیشتر خواهد شد."

دیوید کامرون میزبان نشست هم گفت "بیانیه‌ای داریم با یک سری اقدام‌های مشخص و در کنار آن هر کشور اقدام‌های مد نظر خود برای مبارزه با فساد را نام برده که مردم می‌توانند آن را پیگیری کنند."

این در حالی است که کنسرسیوم بین المللی خبرنگاران تحقیقاتی، بخشی از کار را برای این سیاستمداران انجام داده، و آن انتشار نام گروهی از افراد سرشناس جهان است که پول‌های خود را در بانک‌های خارج از کشور خود به سپرده گذاشته‌اند تا مالیات آن را ندهند.

نخست وزیر بریتانیا هم که به طور غیرمستقیم یکی از این افراد بود، قصد دارد شرکت‌های خارجی را که می‌خواهند در بریتانیا مستغلات خریداری کنند یا در مناقصه‌های دولتی شرکت کنند، وادار کند نام مالک واقعی آن دارایی را ثبت کنند؛ زیرا با ایجاد شرکت‌های صوری، نام صاحبان واقعی مخفی می‌ماند.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG