لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۸

سفر وزیر خارجه آمریکا به اروپا، آسیا و خاور میانه


جان کری وزیر خارجه ایالات متحده قصد دارد با سفر به اروپا، خاورمیانه و آسیا، با همتایان خود در باره مسائل گوناگون، از همکاری اقتصادی گرفته تا امنیت و انرژی، از نزدیک به تبادل نظر بپردازد.

پاریس، نخستین مقصد سفر یک هفته‌ای آقای کری خواهد بود که از روز سه‌شنبه آغاز می‌شود. وی قرار است با لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه در باره ناآرامی در اوکراین، اپیدمی ابولا و همچنین نبرد با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) به گفت و گو بپردازد.

به گفته یکی از مقامات ارشد وزارت خارجه آمریکا، اقامت در پاریس این فرصت را نیز در اختیار آقای کری می‌گذارد تا پیش از نشست سه‌جانبه ایران، آمریکا و اتحادیه اروپا در عمان و ملاقات با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، با همتای فرانسوی خود در باره برنامه هسته‌ای تهران گفتگو کند.

وزیر خارجه آمریکا روز جمعه عازم پکن خواهد شد و در اجلاس وزیران امور خارجه آسیا–اقیانوسیه حضور خواهد یافت. وی در پکن همچنین در باره مسائلی مانند انرژی پاک، امنیت سایبری و توانبخشی اقتصادی زنان به بحث و گفتگو خواهد پرداخت.

آقای کری روز سه‌شنبه و پیش از آغاز سفر خود، در سخنانی در مدرسه عالی مطالعات بین‌الملل جانز هاپکینز در واشنگتن، مناسبات بین ایالات متحده و چین را بسیار مهم توصیف کرد.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه از پکن برای دیدارهای سه‌جانبه با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به عمان خواهد رفت.

XS
SM
MD
LG