لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۹

دیدار جان کری با وزیر خارجه چین در حاشیه نشست لائوس


دیدار جان کری وزیر خارجه آمریکا با همتای چینی خود در حاشیه نشست اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا در لائوس - ۴ مرداد ۱۳۹۵
دیدار جان کری وزیر خارجه آمریکا با همتای چینی خود در حاشیه نشست اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا در لائوس - ۴ مرداد ۱۳۹۵

گفت‌وگو در باره مسائیل امنیتی، نظیر کره شمالی و دریای جنوبی چین، در کانون جلسه کشورهای عضو اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا است که با حضور وزرای خارجه این کشورها و کشورهای شریک، مانند آمریکا، در لائوس تشکیل شده است.

وزیران خارجه آمریکا و چین روز دوشنبه در حاشیه این نشست با یکدیگر ملاقات کردند و جان کری وزیر خارجه آمریکا گفت اکنون فرصتی است تا در مورد چندین موضوع که اختلاف نظر داریم، گفت‌وگو کنیم.

یکی از این موارد، حق مالکیت دریای جنوب چین است که هفته پیش دادگاه لاهه در رابطه با شکایتی از چین به نفع شاکی، که فیلیپین بود، رأی داد.

ساعتی پیش از دیدار، وزیر خارجه چین غیرمستقیم انتقاد کرده بود که آمریکا در آن اختلاف‌ها دخالت می‌کند.

اما، سوزان رایس مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا گفته است "از نظر ما روابط آمریکا و چین مهم‌ترین رابطه در جهان است."

در لائوس، جان کری از کشورهای ذینفع که عضو اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا هم هستند، خواست کماکان سعی کنند موضوع را از راه دیپلماتیک حل کنند.

روز شنبه، آنها می‌خواستند بیانیه ای در پی اعلام تصمیم دادگاه صادر کنند که کامبوج مانع شد و سپس چین از آن کشور تشکر کرد. اما آقای کری در دیدار با وزیر خارجه لائوس که رئیس نشست است، خواست صدور بیانیه مشترک را پیگیری کند.

دریای جنوب چین، یکی از مهمترین دغدغه های کشورهای درگیر است زیرا سالانه ۵ هزار میلیارد دلار تبادلات بازرگانی از آن آبراه عبور می کند.

اقتصاد، تجارت، تغییرات آب و هوا، مبارزه با تروریسم، و کره شمالی نیز در دستور کار جلسه هستند.

ریاست مشترک نشستی در مورد حفظ و مدیریت رودخانه مکانگ برای وزیر خارجه آمریکا از اهمیت بالایی برخوردار بود. رودخانه ای که منبع زندگی میلیون ها نفر در ۶ کشور است و نگران عملی شدن پروژه سدسازی چین در شمال رودخانه هستند.

در اواخر دهه ۱۹۶۰ در جنگ ویتنام، جان کری افسر نیروی دریایی آمریکا، در جنوب رودخانه در جستجوی کمونیست های ویت کونک نگهبانی می‌داد.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG