لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۱

دیدگاه| یادداشت قاضی برت کاوانا: من یک قاضی مستقل و بی‌طرف هستم


یادداشت بِرِت کاوانا، قاضی پیشنهادی دیوان عالی ایالات متحده آمریکا، در روزنامه وال استریت جورنال

نهم ژوییه هنگامی که در کنار اشلی، همسرم، مارگارت و لیزا، دخترانم، در کاخ سفید پرزیدنت ترامپ من را به عنوان جایگزین آنتونی کندی قاضی دیوان عالی ایالات متحده، مدیر و استاد پیشین ام معرفی کرد، عمیقا احساس غرور می کردم.

مارتا مادرم از نخستین زنانی که به عنوان دادستان و قاضی دعاوی در ایالت مریلند مشغول به کار شده و مشوق من برای پیگیری وکالت بود. او در کنار پدرم، اِد در میان تماشاگران نشسته بود.

آن شب به مردم آمریکا گفتم که هستم و چه باورهایی دارم. از ۲۸ سال پیشینه حرفه ای ام به عنوان وکیل که عمده آن در بخش دولتی بوده است، سخن گفتم. از ۱۲ سال سابقه کار به عنوان قاضی دادگاه های استیناف در حوزه قضایی شهر واشنگتن حرف زدم که عموما به عنوان دومین دادگاه مهم آمریکا از آن نام برده می شود. پنج سال خدمت در کاخ سفید در دوره ریاست جمهوری جرج بوش را یادآوری کردم. از سابقه دیرین ام در پیشرفت و ترفیع زنان گفتم؛ این که از جمله در مقام قاضی اکثر ۴۸ دستیار حقوقی ام زنان بوده اند و سال ها مربی تیم های بسکتبال دختران بوده ام.

آن شب توضیح دادم که یک قاضی خوب باید یک داور باشد؛ یک میانجی خنثی و بی طرف که تمایلی به هیچ حزب سیاسی، مناقشه حقوقی یا سیاستگذاری ندارد. همان طور که قاضی کندی بیان کرده است، قضات برای رسیدن به نتیجه مطلوب تصمیم گیری نمی کنند. قضات تصمیم می گیرند چون قانون و قانون اساسی نتیجه را رقم می زند.

من طی ۱۲ سال گذشته، گاهی در جهت پیگرد متهم و گاهی در دفاع از متهم حکم داده ام؛ گاهی به نفع کارگران و گاهی به سود تاجران، گاهی به نفع طرفداران محیط زیست و گاهی به سود معدنچیان ذغالسنگ. در هر مورد، پیرو قانون بوده ام. من در پرونده ها بر اساس سلایق شخصی یا سیاسی تصمیم نمی گیرم. من یک قاضی طرفدار شاکی یا متشاکی نیستم. من یک قاضی خواهان محکومیت یا تبرئه نیستم. من یک قاضی طرفدار قانون ام.

قاضی کندی به ما نشان داد، یک قاضی باید مستقل باشد و تحت فشار افکار عمومی قرار نگیرد. استقلال قوه قضاییه ما گوهر ناب جمهوری مبتنی بر قانون اساسی ما است. دیوان عالی ایالات متحده سنگر آخر دفاع از تفکیک قوا و حقوق و آزادی های تضمین شده در قانون اساسی است.

به دیوان عالی هرگز نباید به عنوان نهادی جناحی نگاه کرد. قضات در دو سوی جناح بندی های سیاسی نمی نشینند. آن ها در انجمن های حزبی جداگانه شرکت نمی کنند. همان طور که به دفعات گفتم، اگر مورد تائید قرار بگیرم، بخشی از یک تیم ۹ نفره، متعهد به تصمیم گیری در مورد پرونده ها بر طبق قانون اساسی و قوانین ایالات متحده، خواهم بود. من همیشه کوشش خواهم کرد بخشی از یک کار تیمی باشم.

طی روند کسب رای اعتماد از سنا، با ۶۵ سناتور ملاقات کرده و رویکردم به قانون را توضیح دادم. در بیش از ۳۰ ساعت جلسات رسیدگی در کمیته قضایی سنا حاضر شدم و به نزدیک به ۱۳۰۰ پرسش مضاعف پاسخ کتبی دادم. از این فرصت سپاسگزار بودم.

سپس هدف ادعاهای خطا و گاه بیرحمانه قرار گرفتم. دوران دبیرستان و دانشگاه من، در بیش از ۳۰ سال پیش، به شکل مضحکی دگرگون جلوه داده شد. همسرم و دخترانم با تهدیدهای زننده و خشن روبرو شده اند.

در چنین موقعیتی، پنج شنبه گذشته در برابر کمیته قضایی سنا از خانواده ام، نام نیک خود و زندگی ام در خدمت به کشور دفاع کردم. توضیحات من محکم و پر از احساس بود. برای این که با قدرت و شور ادعاها علیه خودم را تکذیب کردم. در لحظاتی توضیحات ام و پاسخ های ام به پرسش ها بیانگر خشم من از این بود که به غلط و بدون شواهد به رفتاری هولناک متهم شده بودم؛ اتهاماتی که کاملا در تضاد با سوابق و شخصیت من بود. سخنان و پاسخ هایم همچنین انعکاسی از ناخشنودی من از رسیدگی غیرمنصفانه به این ادعاها بود.

من پنج شنبه گذشته بیش از هر زمانی در زندگی ام احساساتی بودم. ممکن است در لحظاتی بیش از حد احساساتی شده باشم. می دانم که لحن ام تند بود و چیزهایی گفتم که نباید می گفتم. امیدوارم همه بتوانند درک کنند که من به عنوان یک پسر، همسر و پدر آن جا بودم. هنگامی که توضیحات ام را ارائه می دادم پنج نفر را در مقابل چشم داشتم: مادرم، پدرم، همسرم و بیش از همه دخترانم.

از این پس می توانید بر روی من به عنوان همان قاضی و فرد با ۲۸ سال فعالیت حقوقی حساب کنید. من به مشارکت خودم در کشورم به عنوان مربی، داوطلب و معلم ادامه خواهم داد. تلاش هر روز من این است که بهترین همسر، پدر و دوست ممکن باشم.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG