لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۸

پرزيدنت اوباما در پنجمین سالروز طوفان سهمگین کاترینا به نیواورلئان سفر کرد


پرزيدنت باراک اوباما، ريیس جمهوری آمریکا، روز یکشنبه به مناسبت پنجمین سالروز وقوع طوفان کاترینا به نیواورلئان و لوییزیانا سفر کرد.

پرزيدنت اوباما گفت ميزان پيشرفت در بازسازی نيواورلئان که بوسيله توفان ويران شده بود، باور کردنی نيست. رييس جمهوری آمريکا اظهار داشت که نيواورلئان می توانست «نماد فروپاشی» باشد اما در عوض «سمبل پشتکار» شده است. پرزيدنت اوباما همچنين بر تعهد دولت خود برای کمک به ساکنان نيواورلئان و سواحل منطقه تا زمان بازسازی کامل تأکيد کرد.

طوفان سهمگین کاترینا در تاریخ ۲۹ اوت ۲۰۰۵ اغلب این مناطق را ویران کرد. سیل و طوفان کاترینا بیش از ۱۸۰۰ کشته برجای گذاشت و بیش از یک میلیون نفر را مجبور به ترک خانه ها کرد.

پرزيدنت اوباما در دانشگاه کاتولیک «خاویر» که ساختمان آن به شدت در جريان طوفان آسيب ديده بود سخنرانی کرد، و تلاش مسؤلان اين مرکز آموزشی را که تنها چهار ماه پس از طوفان کلاس های درس را بازگشايی کردند، قابل ستايش خواند.

ایالت های لوییزیانا و می سی سی پی بیشترین آسیب را از طوفان کاترینا دیدند و هشتاد درصد شهر نیواورلئان زیر سیل رفته بود.

در زمان وقوع طوفان و سیل برخی ساکنین نیواورلئان بر بام خانه ها گرفتار شده بودند. هزاران نفر نیز در استادیوم مسقف شهر پناه گرفتند اما مجبور شدند چند روز بدون آب و غذا سر کنند.

با آن که بیشتر منطقه بازسازی شده است اما در بخش هایی از نیواورلئان همچنان رد پای سیل و طوفان به چشم می خورد و بسیاری از افرادی که در سال ۲۰۰۵ خانه هایشان را ترک کردند هنوز باز نگشته اند.

بسیاری، واکنش دولت به این بلای طبیعی را کند و بدون مدیریت صحیح ارزیابی کردند و منتقدان جرج بوش، رئیس جمهوری وقت آمریکا و مایکل برون رئیس سازمان فدرال مدیریت امور اضطراری را در این میان مقصر می شناسند.

گفته می شود ایالات متحده آمریکا نسبت به بقیه طوفان هایی که در آمریکا رخ داده است، بیشترین آسیب اقتصادی را از کاترینا دیده است و خسارتی نزدیک به ۱۲۵ میلیارد دلار وارد آورده است.

XS
SM
MD
LG