لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۲

حامد کرزی در آغاز دیداری چهار روزه وارد واشنگتن شد


به دنبال برخی اختلاف نظرهای اخیر میان دولت های افغانستان و ایالات متحده، حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان برای دیداری چهار روزه با هدف ترمیم روابط با آمریکا، وارد واشنگتن شد.

آقای کرزی و بیش از ده وزیر کابینه اش که در این سفر او را همراهی می کنند، بامداد دوشنبه در پایگاه هوایی اندروز از سوی مقامات آمریکایی مورد استقبال قرار گرفتند.

قرار است هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا، میزبان یک مراسم شام با هیات افغانی باشد که برای شامگاه دوشنبه تدارک دیده شده است. خانم کلینتون و آقای کرزی قرار است روز سه شنبه نیز دیدار و مذاکره کنند. رئیس جمهوری افغانستان روز چهارشنبه با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا نیز ملاقات خواهد کرد.

پیش بینی می شود که در این سفر حامد کرزی در زمینه حکومت داری و تلاش هایش در مبارزه با فساد، مورد انتقاد قرار گیرد. همچنین گفته می شود مذاکرات میان مقامات دو طرف آمریکایی و افغانی مسائلی چون مقابله با شورشیان در جنگی نه ساله را شامل می شود.

این اولین دیدار حامد کرزی از آمریکا از زمانی است که ادعا کرد سازمان ملل متحد و دولت های خارجی مسئول تقلب گسترده در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته در افغانستان بوده اند.

حامد کرزی در مطلبی که روز یکشنبه در روزنامه واشنگتن پست منتشر کرد تصریح کرد که ایالات متحده و افغانستان هر کدام «سهم خود را از مخالفت» دارند. آقای کرزی همچنین نوشته است «چشم انداز استراتژیک افغانستان که صلح و ثبات آن امنیت افغان ها و آمریکایی ها را تضمین می کند» آن چیزی است که کابل و واشنگتن را به هم نزدیک نگاه داشته است.

روز دوشنبه گروه بین المللی اکسفام در بیانیه ای آقایان کرزی و اوباما را ترغیب کرد که تأمین امنیت شهروندان افغانی و تأکید بر حقوق افراد به ویژه زنان، را در اولویت قرار دهند.

XS
SM
MD
LG