لینکهای قابل دسترسی

چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۰

«بیژن کیان» در دادگاه فدرال اتهام «نقض قوانین لابی‌گری» را رد کرد


آقای کیان در حال خروج از دادگاه در شهر الکساندریا
آقای کیان در حال خروج از دادگاه در شهر الکساندریا

بیژن کیان، بازرگان آمریکایی ایرانی تبار و از افراد نزدیک به مایکل فلین مشاور پیشین امنیت ملی کاخ سفید، در دادگاه فدرال ایالت ویرجینیا در شهر الکساندریا، خود را بی‌گناه دانست.

او روز سه شنبه، در حالی که کنار وکیل خود ایستاده بود، به قاضی دادگاه گفت که خود را گناهگار نمی‌داند.

آقای کیان مدیر شرکت مشاوره‌ای مایکل فلین به نام «اینتل گروپ» است. این شرکت پیشتر یک قرارداد لابی‌گری به ارزش ۵۳۰ هزار دلار برای پیشبرد منافع ترکیه، از جمله ساخت یک فیلم مستند امضا کرده بود که البته ساخت فیلم پس از چند ماه متوقف شد. هدف این مستند، بی اعتبار ساختن و بد نام کردن فتح الله گولن روحانی خود تبعیدی مقیم آمریکا بوده است که رجب طیب اردوغان او را به طراحی کودتای نافرجام ترکیه متهم کرده بود.

دادگاه ویرجینیا غیر از بیژن کیان، «اکیم الپ‌تکین» بازرگان اهل ترکیه و در حلقه نزدیکان رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه را نیز به «دسیسه برای نقض قوانین فدرال لابی‌گری» و مخفی کردن مدارک و «اظهارات نادرست به اف‌بی‌آی» متهم کرده است.

این دو متهم شده اند مدارکی را که نشان می دهد دولت ترکیه و دیگر مقامات ارشد ترکیه لابی‌ها در آمریکا را هدایت کرده اند، از دید مقامات آمریکایی مخفی کرده بودند.

قاضی دادگاه تاریخ محاکمه بیژن کیان را ۱۱ فوریه ۲۰۱۹ تعیین کرد.

پرونده این دو بازرگان بخشی از بررسی های رابرت مولر، بازپرس ویژه پرونده دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در آمریکا است. آقای مولر پرونده دو بازرگان ایرانی تبار و ترک را اوایل سال جاری میلادی به بازپرسی فدرال ویرجینیا ارجاع داد.

در همین حال، قرار است دادگاه بعدی مایکل فلین نیز که رسما به دروغگویی به ماموران اف‌بی‌آی متهم شده است، در ماه مارس تشکیل شود.

مایکل فلین در ژانویه ۲۰۱۷ به سمت مشاور امنیت ملی کاخ سفید منصوب شد، اما در کمتر از یک ماه، به خاطر دروغ گفتن به معاون رئیس جمهوری آمریکا درباره ملاقاتش با سفیر روسیه، از سمت خود کناره‌گیری کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG