لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۷

آخرین تلاش پادشاه اردن برای نفوذ بر طرح صلح با ترامپ


گزارشی از امیر تیبون در روزنامه هاآرتص

ملک عبدالله، پادشاه اردن، دوشنبه در ملاقات با پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید می کوشد بتواند بر محتوای طرح صلح خاورمیانه دولت ترامپ تاثیر بگذارد.

این دیدار یک هفته پس از آن صورت می گیرد که پادشاه اردن در امان برای بحث در همین باره میزبان جرد کوشنر، مشاور ارشد و داماد رئیس جمهوری آمریکا، بود. ملک عبدالله همچنین هفته گذشته با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، ملاقات کرده بود تا درباره طرح صلحی که انتظار می رود طی هفته های آتی ارائه شود، گفتگو کند.

پادشاه اردن بیش از یک سال است که از دولت ترامپ خواسته است از طرح تشکیل دو کشور در مناقشه اسرائیلی فلسطینی حمایت کند و در طرح خود به روشنی طرح تشکیل کشور فلسطینی را ارائه بدهد. کاخ سفید تا کنون چنین نکرده است و هنوز روشن نیست استقلال فلسطینیان در این طرح مطرح شده باشد. ترامپ پیشتر گفته است اگر هر دو طرف خواهان راه حل دو کشوری باشند او هم از آن حمایت می کند.

ملک عبدالله در دیدار هفته گذشته با کوشنر و جیسون گرینبلات، نماینده ویژه پرزیدنت ترامپ در روند صلح، به دفعات از تعهد خود به راه حل تشکیل دو کشور بر مبنای مرزهای سال ۱۹۶۷ به عنوان تنها راه معتبر دستیابی به صلح در منطقه تاکید گذاشته است. جرد کوشنر بعدتر در گفتگویی با روزنامه فلسطینی «القدس» گفت تمام رهبران عرب منطقه موضع مشابهی را عنوان کرده اند.

ملک عبدالله از روز جمعه در واشنگتن بوده و با مایک پمپئو و استیو منوشن، وزیران خارجه و دارایی آمریکا، دیدار کرده است.

طرح صلح دولت ترامپ می تواند برای اردن که اکثریت جمعیت آن فلسطینی تبارند دردسر ساز باشد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG