لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۱

ملاقات اوباما با پادشاه اردن


ملاقات اوباما با پادشاه اردن
ملاقات اوباما با پادشاه اردن

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا می گوید «دگرگونی های فوق العاده ای» که در خاورمیانه صورت می گیرد، از سرگیری مذاکرات صلح بین اسراییلیان و فلسطینیان را از همیشه حیاتی تر می سازد.

آقای اوباما، که روز سه شنبه پس از ملاقات با ملک عبدالله، پادشاه اردن در کاخ سفید سخن می گفت، از هر دو طرف خواست راهی برای «بازگشت به میز مذاکره» پیدا کنند و در باره روند به وجود آمدن دو کشوری که در «صلح و امنیت» در کنار هم زندگی کنند، به گفت و گو بنشینند.

وی گفت آمریکا و اردن به همکاری با یکدیگر جهت فراهم آوردن یک «راه حل برابر و عادلانه» برای مناقشه اسراییل و فلسطینیان، که ملک عبدالله آن را «مسئله اصلی خاورمیانه» نامید، ادامه خواهند داد.

اوباما گفت او و پادشاه اردن همچنین درباره وضع لیبی و نیز دگرگونی های سیاسی در مکان هایی مانند مصر و تونس بحث کردند.

در جلسه کاخ سفید راه های تقویت همکاری های اقتصادی دو کشور نیز مطرح شد.

ملک عبدالله نقش عمده ای در مذاکرات صلح خاورمیانه به سرپرستی آمریکا داشته است و بیانیه دولت اردن حاکی است که وی درباره یک راه حل دو کشوری با آقای اوباما و دیگر مقام های رسمی آمریکایی گفت و گو خواهد کرد.

جلسه کاخ سفید سه روز پیش از دیدار پرزیدنت اوباما با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل در واشنگتن تشکیل می شود.

اردن و مصر تنها دو کشور عرب هستند که قرار دادهای صلح با اسراییل، متحد نزدیک آمریکا، امضا کرده اند.

اردن همچنین تظاهرات سیاسی را مانند آنچه در چند کشور دیگر عرب برپا شده شاهد بوده است. اعتراضات خیابانی در ماه مارس ملک عبدالله را وادار کرد کمیسیونی برای اصلاح قانون اساسی تشکیل دهد و نخست وزیرش را، که مردم از او ناراضی بودند، برکنار کند.

XS
SM
MD
LG