لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۲

جندالله در فهرست گروه های تروريستی آمریکا قرار گرفت


جندالله در فهرست گروه های تروريستی آمریکا قرار گرفت
جندالله در فهرست گروه های تروريستی آمریکا قرار گرفت

وزارت امور خارجه آمريکا در بيانيه ای گروه جندالله را که عمدتا در استان سيستان و بلوچستان ايران فعاليت مسلحانه می کند به عنوان يک سازمان خشونت طلب افراط گرا معرفی کرد و اين گروه را يک سازمان تروريستی خارجی اعلام داشت.

ترجمه فارسی بيانيه وزارت امور خارجه ايالات متحده از این قرار است:

در تاریخ ۳ نوامبر، وزیر امور خارجه [آمریکا]، تعیین جندالله، یک سازمان خشونت طلب افراط گرا را که به طورعمده در استان سیستان و بلوچستان ایران عمل می کند، به موجب بخش ۲۱۹ از قانون مهاجرت و تابعیت، طبق متن اصلاح شده (INA)، به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی (FTO) اعلام داشت. وزیر امور خارجه همچنین به معرفی جند الله به موجب بخش ۱(b) فرمان اجرایی ۱۳۲۲۴ مبادرت ورزید. وزارت امور خارجه در مشورت با وزارت خانه های دادگستری و خزانه داری به این اقدامات دست زد.

جندالله از آغاز سال ۲۰۰۳ تاکنون به حملات متعددی که به قتل و قطع عضو ده ها غیرنظامی و مقام دولتی ایران، در وهلۀ نخست در استان سیستان و بلوچستان ایران انجامیده، دست زده است. جندالله انواع شیوه های تروریستی مانند بمب گذاری انتحاری، کمین کردن، آدم ربایی و ترورهای هدفمند را به کار می بندد. در ماه مه ۲۰۰۹، جندالله یک مسجد مملو از جمعیت شیعیان را به نام مسجد امیرالمؤمنین در زاهدان مورد حمله قرارداد و با ویران ساختن مسجد موجبات قتل شمار متعددی از نمازگزاران را فراهم ساخت. در اکتبر ۲۰۰۹ جندالله به حمله ای با بمب دست زد که قتل بیش از ۴۰ تن را به دنبال داشت و به عنوان مرگبار ترین حمله ای که از ۱۹۸۰ تا کنون صورت گرفته است، گزارش شد. در پی دستگیری عبدالملک ریگی رهبر پیشین جندالله در فوریۀ ۲۰۱۰ به وسیلۀ مقامات ایرانی، گروه الحاج محمد ظاهر بلوچ را به عنوان رهبر جدید برگزید و تعهد خود را به ادامۀ فعالیتهای تروریستی مورد تأکید قرارداد. در ژوئیۀ ۲۰۱۰، جندالله با حمله به مسجد جامع زاهدان نزدیک به ۳۰ نفر را به قتل رسانید و صد ها تن را زخمی کرد.

دولت [آمریکا] حمله به مسجد جامع را با شدید ترین لحن ممکن محکوم ساخت و اعلام داشت که ایالات متحده مراتب همدردی خود را به خانواده ها و عزیزان کسانی که کشته و مجروح شده اند ابراز می دارد. رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه کشانیدن مرتکبان حمله را به پیشگاه عدالت به منظور پاسخگویی به خاطر اعمالشان خواستار شدند.

معرفی سازمان های تروریستی نقش عمده ای در مبارزه علیه تروریسم ایفا می کند و وسیلۀ مؤثری برای سلب حمایت از فعالیت های تروریستی و وارد آوردن فشار به گروه ها برای ترک تروریسم شمرده می شود. از جملۀ پی آمد های این معرفی ها برقراری ممنوعیت علیه اشخاصی است که عامدانه با تدارک پشتیبانی مادی برای جندالله منابعی در اختیار آن می گذارند و همچنین مسدود شدن دارایی ها و علایق سازمان در ایالات متحده، یا دارایی هایی از آن است که در محدودۀ ایالات متحده یا تحت کنترل اشخاص امریکایی قرار می گیرند.

پايان متن

متن انگليسی [English Version]

XS
SM
MD
LG