لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۴

کری: مواجه با چالش‌های جهان با شعار دادن ممکن نیست


عکس آرشیوی از جان کری
عکس آرشیوی از جان کری

جان کری، وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس پاییزه «گروه سیاست خارجی زنان» در واشنگتن به دو موضوع پرداخت؛ یکی امنیت در آمریکا و جهان و دیگری چالش‌های بین‌المللی دولت آینده آمریکا.

پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و دیدگاه‌های عنوان شده چه قبل و چه بعد آن مایه نگرانی دولت باراک اوباما شده است. دولت دموکرات اوباما معتقد است دستاوردهای زیادی داشته است.

جان کری، وزیر خارجه دولت اوباما در تاکید بر اهمیت دیپلماسی، به طور تلویحی یکی از دیدگاه‌های بیان شده از سوی رئیس جمهوری منتخب را رد کرد؛ دیدگاهی مبتنی بر تک روی در جهان.

آقای کری گفت: «باید با صداقت با چالش‌های جهان مواجه شد. با عزم و اعتماد به نفس؛ نه با شعار یا نوشته های خرد در توییتر. این کار با پیچیدگی جهان امروز مطابق ندارد. اگر اینکار را نکنیم نخواهیم توانست رهبری را بر عهده بگیریم. زیرا ما را جدی نخواهند گرفت.»

وزیر خارجه چهار سال گذشته آمریکا فهرست بلندی از مسائل جهانی را که این کشور در آنها سهیم بوده برای شرکت کنندگان در کنفرانس گروه سیاست خارجی زنان قرائت کرد و یکی از آنها پرونده هسته‌ای ایران بود.

او گفت: «توافق با ایران جهان را امن‌تر کرده است؛ از جمله متحدین و دوستانمان در خاورمیانه. جهان امن‌تر شده زیرا اکنون پیکان مبارزه را به سوی داعش گرفته‌ایم.»

سخنان آقای کری همه در تاکید بر اهمیت دیپلماسی بود، به ویژه این که به گفته او در عصر دهکده جهانی دیگر نمی‌توان با دیگران قطع رابطه کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG