لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۶

مظنون مرتبط با تهدیدهای اخیر علیه مراکز یهودیان آمریکا دستگیر شد


یک نمونه از خرابکاری های اخیر در گورستان های یهودیان در آمریکا - فیلادلفیا، ۲۷ فوریه ۲۰۱۷
یک نمونه از خرابکاری های اخیر در گورستان های یهودیان در آمریکا - فیلادلفیا، ۲۷ فوریه ۲۰۱۷

مقام‌های فدرال آمریکا روز جمعه از دستگیری فردی که دست کم در هشت مورد از ده‌ها تهدید صورت گرفته علیه مراکز مختلف جامعه یهودیان در سراسر ایالات متحده دست داشته خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این مرد ۳۱ ساله که نام او «حوآن تامپسون» اعلام شده در شهر سنت لوئیز دستگیر شده و قرار است بعد از ظهر جمعه سوم مارس ۲۰۱۷ در یک دادگاه فدرال حاضر شود.

به نوشته این خبرگزاری، اطلاعاتی از وکلای مدافع او در دسترس نیست. روزنامه واشنگتن پس نیز نوشت، وی خبرنگار پیشین «اینترسپت» است که به دلیل استفاده از نقل قول های جعلی و فریب همکاران خود، اخراج شده بود.

طبق دادخواست فدرال، آقای تامسون روز بعد از قطع رابطه با یک زن در اواخر تابستان گذشته، ایمیلی با ظاهر رسمی به رئیس او می‌فرستد که در آن از رانندگی کارمندش در حال مستی خبر داده بود.

به گفته مقام‌های مسئول پرونده، اذیت و آزارهای این مرد به اینجا محدود نشد و بعدا نیز با شدت بیشتری ادامه یافت.

«اتحادیه ضد افترا» روز ۲۱ فوریه ایمیلی دریافت می‌کند که در آن گفته شده آن زن، که هویتش در گزارش آسوشیتدپرس مشخص نشده، پشت تهدیدهای بمبگذاری علیه مراکز یهودیان بوده و تهدیدهای دیگری هم در راه است.

این مرکز، که یک نهاد غیردولتی مستقر در نیویورک بوده و در زمینه مقابله با یهودستیزی و نژادپرستی فعالیت می‌کند، روز بعد از طریق یک تماس تلفنی تهدید به بمب‌گذاری می‌شود.

آقای تامسون همچنین ادعا کرده دوست دختر سابقش مسئول بمب‌گذاری در مرکز یهودیان دالاس بوده و در ایمیل دیگری به مرکز یهودیان سن دیه‌گو نیز می‌نویسد آن زن قصد دارد به زودی تعدادی از یهودیان را به قتل برساند.

پرزیدنت ترامپ روز سه شنبه گفت «تهدیدهای یهودستیزانه علیه جامعه و مراکز یهودی وحشتناک و دردآور هستند و یادآور این مهم هستند که برای ریشه کنی شرارت، تنفر و پیش‌داوری باید کارهای بیشتری انجام شود.»

مقام‌های فدرال ایالات متحده تحقیقات بر سر ۱۲۲ مورد تهدید صورت گرفته علیه حدود ۱۰۰ مرکز مختلف جامعه یهودیان در کشور – از جمله مدارس و مهد کودک‌ها – را از ماه گذشته آغاز کردند.

XS
SM
MD
LG