لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۸

ایران برای روزنامه یهودی آمریکایی مجوز موقت فعالیت صادر کرد


روزنامه نيويورک تايمز در گزارشی با عنوان «ايران در حرکتی نادر برای یک روزنامه یهودی رواديد صادر کرد» نوشت، دوسال طول کشيد تا تهران بالاخره به يکی از پرتيراژترين روزنامه‌های جامعه یهودیان آمريکا اجازه ورود به کشور و فعالیت موقت را صادر کند.

نیویورک تایمز اين اقدام دولت ایران را حاکی از تلاش تهران برای تاثيرگذاری بر افکار عمومی یهودیان آمريکا و جلب حمایت آنها از توافق‌ جامع هسته ای ۲۳ تیر ماه وین بین آن کشور و جامعه جهانی دانست.

بر اساس این گزارش که روز پنجشنبه منتشر شد، روزنامه «فوروارد» موضعی در مورد توافق‌نامه اتمی شش قدرت جهانی با ايران نگرفته است، اما خواستار بررسی جامع و تبادل نظر عمیق و گسترده در کنگره آمريکا است و بنیامين نتانياهو نخست وزير اسرائيل، که مخالفت سرسخت این توافق است را مورد سرزنش قرار داده است.

آقای نتانياهو ايران را بزرگترين تهديد امنيتی اسرائيل تلقی می‌کند.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران روز سه شنبه صدور روادید برای این روزنامه، که نزدیک یک قرن پیش برای خدمت به یهودیان مهاجر آمریکا تاسیس شد را تایید کرد و گفت اعتبار این روادید ۳۰ روزه است. با این حال، مسئولان روزنامه گفتند تنها ۷ روز اعتبار داشت و گزارشگر آن، که در این گزارش معرفی نشده، به آمریکا بازگشته است.

روزنامه فوروارد اغلب از سیاست های نتانیاهو انتقاد می کند و هر چند در مورد توافق اتمی با ایران موضع گیری نکرده، اما جین ایزنر سردبیر آن روز پنجشنبه در بیانیه ای گفت «توافق پیشنهادی با ایران اهمیتی بسیار زیاد برای یهودیان آمریکا دارد، و ما خبرنگار خود را به ایران اعزام کردیم تا نگاهی بی طرفانه و عمیق به آنچه ایرانیان در مورد توافق، آمریکا و اسرائیل فکر می کنند، بیاندازیم و به آگاهی خوانندگان خود برسانیم.»

در این بیانیه همچنین گفته شده است صدور ویزای ورود به ایران در پی دو سال مذاکره با دولت ایران صورت گرفت و این گزارش بی طرفانه به زودی در وبسایت و در خود روزنامه منتشر خواهد شد.

XS
SM
MD
LG