لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۸

مناسبات آمریکا و ژاپن


پرزیدنت باراک اوباما در اواخر آوریل به ژاپن مسافرت کرد. این نخستین دیدار یک رئیس جمهوری آمریکا از آن کشور در مدت ۱۸ سال بود و برتعهد دولت او به ادامه تمرکز برمنطقه اقیانوسیه ی آسیا، و یکی از مهمترین اتحاد های امریکا در جهان، تاکید گذاشت.

ایالات متحده آمریکا و ژاپن در جنگ جهانی دوم بشدت با یکدیگر جنگیدند، اما به نزدیکترین متحدان تبدیل شده اند.

دو کشور ازنظر اقتصادی نیز متحدانی نزدیک هستند، نه فقط بعنوان شریکان بازرگانی بلکه اعضای نهادهای جهانی و منطقه ای مانند جی ۷ و جی ۲۰، و مجمع همکاری اقتصادی آسیا – اقیانوسیه و سازمان تجارت جهانی.

این طیف گسترده همکاری آمریکا و ژاپن، هم چالش های بین المللی از ایران تا اوکراین تا کمک توسعه جهانی و هم مسائل منطقه ای را شامل می شود.

اتحاد ژاپن – آمریکا همچنین نقشی بسیار مهم و کانونی در حفظ امنیت منطقه ای، جلوگیری از مناقشه و تضمین ثبات بازی می کند. نخستین ماده پیمان دو جانبه همکاری و امنیت بین ژاپن و آمریکا مشخص می سازد دو کشور هر اختلاف بین المللی را که ممکن است در آن درگیر باشند، با ابزار صلجویانه ، به شیوه ای که صلح، امنیت و عدالت بین المللی به خطر نیافتد حل کنند، و از تهدید یا استفاده از زور علیه هر کشوری بپرهیزند.

پرزیدنت اوباما در جریان دیدار از ژاپن گفت هر دو کشور به این اصل پای بند هستند و می خواهند اختلافات در منطقه ، از جمله مسائل دریایی، صلحجویانه و از راه گفت و شنود حل شود. او تاکید کرد همه ما مسئولیت داریم به حفظ قواعد اولیه مسیر و نظم بین المللی کمک کنیم تا تمام کشورها، بزرگ و کوچک، مجبور شوند آنچه را درست و عادلانه تلقی می شود رعایت کنند، و اختلافات بشیوه ای صلحجویانه برطرف شود.

پرزیدنت اوباما گفت «ایالات متحده در منطقه پاسفیک حضور دارد و همیشه خواهد داشت. امنیت و غنای آمریکا از آینده این منطقه جدا نیست و به این دلیل است که به تجدید رهبری آمریکا در پاسیفیک آسیا را به ارجحیت داده ام. و شالوده استراتژی ما – و اساس امنیت و پیشرفت اقتصادی منطقه – اتحادیه ها و پیمان های تاریخی ما، از جمله با ژاپن است.»
XS
SM
MD
LG