لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۰

آمریکا، ژاپن و کره‌جنوبی بر ضرورت «همکاری استراتژیک» اقتصادی تاکید کردند


از راست: وزرای امور تجارت و بازرگانی کره جنوبی، امریکا و ژاپن.
از راست: وزرای امور تجارت و بازرگانی کره جنوبی، امریکا و ژاپن.

وزرای تجارت و بازرگانی ایالات متحده، ژاپن و کره جنوبی روز چهارشنبه متعهد شدند در مورد مسائل استراتژیک از جمله ایمنی هوش مصنوعی، کنترل صادرات، انرژی پاک و زنجیره تامین نیمه‌هادی‌ها همکاری کنند.

به گزارش رویترز، جینا ریموندو، وزیر بازرگانی ایالات متحده در آغاز نشست مشترک با ژاپن و کره جنوبی در واشنگتن گفت: «ما تلاش های خود را برای همکاری با یکدیگر دوچندان می کنیم.»

ریموندو گفت: «از آنجا که ما سه کشور در زمینه تولید، خدمات، فناوری و نوآوری اقتصادهای پیشرو هستیم باید نه تنها به نفع کشورهایمان، بلکه برای ایمنی و امنیت جهان همکاری کنیم.»

کن سایتو وزیر اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن نیز گفت: سه کشور «موافقت کردند که با همکاری با کشورهای همفکر از جمله ژاپن، ایالات متحده و کره جنوبی، و طراحی بازاری که در آن عواملی غیر از قیمت به طور منصفانه ارزیابی شوند، یک زنجیره تامین قوی و قابل اعتماد برای مواد استراتژیک ایجاد کنند. »

ماه گذشته، رئیس جمهوری آمریکا، جو بایدن قول داد که تعرفه ها بر مواد معدنی مهم از چین را به شدت افزایش دهد، زیرا واشنگتن متعهد شده است سلطه چین بر زنجیره های تامین مواد معدنی حیاتی را کاهش دهد.

جنت یلن وزیر خزانه‌داری آمریکا هم پیشتر خواستار «مهار ظرفیت‌های مازاد صنعتی» چین شده و تاکید کرده است که واشنگتن نخواهد پذیرفت که صنایع جدید و نوپای آمریکایی به‌واسطه واردات کالاهای چینی از بین بروند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، او در یک نشست خبری تاکید کرد جو بایدن رئیس‌ جمهوری ایالات متحده مصمم است از تکرار «شوک چین» که در اوایل دهه ۲۰۰۰ منجر به از دست رفتن حدود دو میلیون شغل در آمریکا به‌دلیل افزایش واردات از چین شد، جلوگیری کند.

XS
SM
MD
LG