لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۷

سفیر آمریکا در توکیو: رئیس جمهوری آمریکا و نخست‌وزیر ژاپن مایل به توقف صادرات نفت ایران هستند


سفیر آمریکا در توکیو از تمایل مشترک رئیس جمهوری ایالات متحده و نخست وزیر ژاپن برای توقف صادارت نفت ایران خبر داده است.

خبرگزاری رویترز روز یکشنبه ۸ اردیبهشت گزارش داد که «ویلیام هاگرتی» سفیر آمریکا در توکیو گفته است «رئیس‌جمهوری ایالات متحده و نخست‌وزیر ژاپن به طورمشترک مایل هستند تا صادرات نفت ایران متوقف شود.»

بنابر این گزارش سفیر ایالات متحده در توکیو همچنین گفته است پرزیدنت ترامپ و شینزو آبه ابراز امیدواری کرده‌اند که ایران راه خود را تغییر دهد و «مسیری صلح‌آمیز» رو به جلو را برگزیند.

از زمان خروج از برجام و اعمال دوباره تحریم‌ها توسط پرزیدنت ترامپ، آمریکا به حدود هشت کشور اجازه‌های ۱۸۰ روزه برای خرید نفت و میعانات گازی داده بود تا در این مدت منبع دیگری به جای جمهوری اسلامی جایگزین کنند. این معافیت روز دوم مه به پایان می‌رسد.

وزیر خارجه آمریکا دوشنبه ۱۴ آبان ماه همزمان با بازگشت همه تحریم‌های ایران گفته بود که هشت کشور چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، ترکیه، ایتالیا، یونان و تایوان از تحریم‌های نفت و گاز ایران معاف شدند.

اواخر بهمن ماه گذشته اما برایان هوک خبر داده بود که سه کشور از هشت کشوری که از ایالات متحده برای خرید نفت ایران معافیت گرفته بودند، خرید نفت خود را در حال حاضر به صفر رسانده‌اند.

خبرگزاری رویترز نیز در اسفند ۹۷ گزارش داد که در ماه ژانویه سال‌جاری چین و هند میزان خرید نفت خود از ایران را کاهش داده‌اند و ژاپن برای سومین ماه پیاپی هیچ نفتی از ایران وارد نکرده است.

رئیس جمهوری ایالات متحده و نخست وزیر ژاپن به تازگی در واشنتگن دیدار کردند و پرزیدنت ترامپ ابراز امیدواری کرد که یک قرارداد بلندمدت تجاری بین دو کشور امضاء شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG