لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۱

مذاکرات تجارت آزاد آمریکا و ژاپن ادامه دارد


مایکل فرومن، نماینده تجاری ایالات متحده، در یک کنفرانس مطبوعاتی در باشگاه ملی مطبوعات ژاپن در توکیو صحبت می کند – ۲۸ مردادماه ۱۳۹۲ (۱۹ اوت ۲۰۱۳)
مایکل فرومن، نماینده تجاری ایالات متحده، در یک کنفرانس مطبوعاتی در باشگاه ملی مطبوعات ژاپن در توکیو صحبت می کند – ۲۸ مردادماه ۱۳۹۲ (۱۹ اوت ۲۰۱۳)
ایالات متحده و ژاپن در حال برگزاری دوری از مذاکرات برای حل و فصل اختلافات مهمی پيرامون قرارداد گسترده تجارت آزاد منطقه آسيا و اقيانوس آرام هستند.

مایکل فرومن، نماینده تجاری ایالات متحده، قرار است روز چهارشنبه ۲۰ فروردين (۹ آوريل) در توکیو با آکیرا آماری، وزیر اقتصاد ژاپن، ملاقات کند.
آقای فرومن اذعان داشت که پيش از مذاکرات «کارهای زيادی بايد انجام گيرد.»
وی گفت، «اميدوارم امروز گفتگوهای پرحاصلی با وزير اقتصاد، آقای آماری، داشته باشم. ما کارهای زيادی داريم که بايد انجام گيرد. فکر می کنم هر دو طرف حسن نيت دارند و ما می توانیم با پل زدن بر روی شکاف های عميق موجود پيشرفت هايی حاصل کنيم.»

در اوايل هفته به نظر می رسيد که گفتگوها به بن بست برخورد کرده است، و مقامات ژاپنی پیشرفت کمی در از بين بردن اختلافات گزارش کرده بودند.

واشنگتن از ژاپن می خواهد بازارهای کلیدی کشاورزی را بيشتر باز کند. توکيو به طور تاريخی اين بازار ها را همواره مورد حمايت و محافظت قرار داده است.

هر دو طرف امیدوارند تا زمان مسافرت رئيس جمهوری آمريکا، باراک اوباما، برای ديدار از ژاپن، در اواخر ماه آوريل، طرفين به توافق برسند.

هيروشيگ سکو، معاون وزير کابينه ژاپن، اين موضوع را رد کرد که ديدار آقای اوباما از ژاپن نمايانگر مهلت معينی برای رسيدن به توافق است.

سکو گفت، «ما به دیدار پرزیدنت اوباما از ژاپن به چشم نقطه عطف مهمی نگاه می کنيم، نه يک مهلت. ما مهلت مشخصی برای رسيدن به توافق در مذاکراتمان در نظر نداريم، زيرا مهمترين وظيفه در برابرمان ارتقای منافع ملی است.»

اختلاف نظرات آمریکا و ژاپن نقش کلیدی در کاهش مذاکرات گروه مشارکت ترانس پاسيفيک (TPP) ايفا کرده است. ترانس پاسيفيک شامل ۱۲ کشور است.

مهلت ۲۰۱۳ مذاکرات ترانس پاسيفيک در حال حاضر منقضی شدن است، و معلوم نيست به اين زودی ها توافقی حاصل شود.
XS
SM
MD
LG