لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۰

دیدگاه| آمریکای ترامپ نمی‌خواهد دیگر در آسیا نقش ساده‌لوح را بازی کنند


این طولانی ترین سفر پرزیدنت ترامپ است.
این طولانی ترین سفر پرزیدنت ترامپ است.

یادداشتی از کریستین وایتون در وبسایت فاکس نیوز

آمریکا و متحدانش دیگر نمی خواهند نقش ساده‌لوح را بازی کنند. این واقعیت که از چشم رسانه ها و نخبگان سیاسی به دلیل نفرت از پرزیدنت ترامپ دور مانده، روندی را که علیه جهان آزاد در آسیا عمل کرده است معکوس خواهد کرد.

بیست و پنج سال سیاست شکست خورده هر دو حزب سیاسی آمریکا علیه پیونگ یانگ به پایان رسیده است. جهان آزاد از این که نقش یک فریب خورده را داشته باشد خسته شده است.

قضاوت آمریکا از پکن بر مبنای عمل آن ها در مورد وعده ی اصلاحات در کره شمالی و کاهش رابطه عظیم تجاری اش با رژیم کیم جونگ اون خواهد بود.

ترامپ در کنفرانس اقتصادی چند ملیتی در ویتنام صدای تجارت آزادی خواهد بود که به ضرر آمریکا نباشد. ایالات متحده دیگر به توافق هایی دست نخواهد زد که کارهای تولیدی آمریکا را به کشورهای فقیر صادر کند و به چین امکان سرقت برنامه ریزی شده مالکیت معنوی را بدهد.

رییس جمهوری آمریکا در فیلیپین به دنبال تامین منافع مشترک در مهار چین و سرکوب ظهور دوباره اسلامگرایان در جنوب شرقی آسیا خواهد بود. نگرانی های حقوق بشری به طور خصوصی منتقل می شود.

در ژاپن، ترامپ با درخواست شینزو آبه، نخست وزیر آن کشور، برای خرید موشک های تهاجمی و سیستم های دفاع موشکی موافقت می کند. ترامپ مشوق تلاش های آبه برای تغییر قانون اساسی انفعالی ژاپن به قانونی است که برای دفاع در برابر چین و کره شمالی انعطاف پذیر باشد. شینزو آبه موقعیت محکم خود در منطقه را بدون حمایت قاطع رییس جمهوری آمریکا به دست نمی آورد.

بر خلاف سیاست چرخش به آسیا در سال های اول دولت اوباما در حالی که بودجه نیروی دریایی و هوایی ایالات متحده کاسته شده بود، متحدان آمریکا اینک به روشنی شاهد قویتر شدن اقتصادی و نظامی آمریکا در دولت ترامپ هستند. تصادفی نیست سه ناو هواپیمابر که هر یک نماد قدرت نظامی آمریکا است برای نخستین بار از سال ۲۰۰۷ طی سفر پرزیدنت ترامپ در اقیانوس آرام مستقر شده اند.

پس از یک دهه رکود اقتصادی تداوم نرخ رشد اقتصادی بالای ۳ درصد هم می تواند موثر باشد.

این تحولات در آسیا مورد توجه آن هایی که دوست هستند و آن هایی که نیستند قرار گرفته است. جهان آزاد با اطمینان و قابلیت های بازیافته اش به منطقه اقیانوس آرام بازمی گردد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG