لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۲

گفت و گوهای وزرای امورخارجه آمریکا و ژاپن


هیلاری کلینتون و سیجی مااِهارا وزرای امور خارجه آمریکا و ژاپن، پس از تبادل نظر در مورد تحرکات تهدید آمیز کره شمالی، در یک کنفرانس خبری مشترک بر کاهش تنش در شبه جزیره کره تاکید کردند.

سیجی مااِهارا مهمان ژاپنی وزارت خارجه آمریکا در این کنفرانس خبری گفت «کره شمالی باید به منظور کاهش تنش ها در شبه جزیره، با صداقت اقدام کند. شروع مجدد مذاکرات شش جانبه پیشنهادی چین، در گرو اقدام های معنی دار است. افزون بر این تاکید می کنم که کره شمالی در اولین قدم باید به تحریکات خود خاتمه داده و از تنش زائی بیشتر خودداری کند.»

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا نیز در پاسخ ضمن موافقت با اظهارات همتای ژاپنی اش گفت «ایالات متحده در جبهه سیاسی، آقای بازورت فرستاده ویژه اش در امور شبه جزیره کره را برای تبادل نظر به توکیو و سئول و پکن اعزام کرده است. من هم تاکید می کنم که ایالات متحده مصصم است به اقدام های تحریک آمیز کره شمالی پایان داده و سپس بر خلع سلاح اتمی آن کشور تمرکز کند.»

کره شمالی به تازگی خواستار برگزاری مذاکراتی بی قید و شرط با همسایه جنوبی شده، اما سئول که در چند ماه گذشته به صورت غیر منتظره ای هدف حمله نظامی کره شمالی بوده، این خواست پیونگ یانگ را «تبلیغاتی» خوانده و رد کرده است.

از سوی دیگر، وزیر امور خارجه آمریکا در مورد عقب نشینی دولت پاکستان از تصمیم خود دایر بر حذف یارانه های سوخت گفت «در ملاقات با سفیر پاکستان گفته شد که به عقیده واشنگتن، اسلام آباد به دلیل برخورداری از اقتصادی سالم تر در آینده نباید از تصمیم در مورد حذف یارانه های سوخت منصرف می شد.»

پاکستان پس از بولیوی به دلیل نارضایتی عمومی در حال افزایش، قطع یارانه های سوخت را متوقف کرده است.

XS
SM
MD
LG