لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۲

وزیر امور خارجه ژاپن امیدوار است به سرعت مسئله پایگاه نظامی آمریکا در اوکیناوا حل شود


وزیر امور خارجه ژاپن میگوید امیدوار است که دولت متبوع وی به سرعت اختلاف نظری را که در مورد تغییر مکان یک پایگاه مهم نظامی آمریکا وجود دارد حل و فصل کند.

کاتسویا اوکادا در جزیره اوکیناوا به خبرنگاران گفت وی نمیخواهد که ضرب الاجلی برای این مسئله تعیین کند ولی مایل است تا پایان سال جاری میلادی به نتیجه ای دست یابد.

در سال ۲۰۰۶ پس از گفت و شنودهایی طولانی، ژاپن و آمریکا موافقت کردند که یک پایگاه هوایی آمریکا را که در بخش پرجمعیت جزیره اوکیناوا قرار دارد به منطقه ای که دارای جمعیت کمتری است منتقل کنند. ولی دولت جدید ژاپن که اخیراً انتخاب شده است اجرای این طرح را متوقف ساخته است.

آقای اوکادا، وزیر امور خارجه ژاپن روز یکشنبه گفت وی میخواهد که طرح پذیرفته نشده قبلی را که بموجب آن پایگاه هوایی با پایگاه دیگری در اوکیناوا ادغام میشد، مطالعه و بررسی کند.

یوکیو هوتویاما، نخست وزیر ژاپن روز شنبه گفته بود دست یابی به راه حل و نتیجه تا پایان سال جاری میلادی مشکل خواهد بود.

آقای هوتویاما که در سنگاپور با خبرنگاران سخن میگفت اظهار داشت طرحی را که دولت وی انتخاب میکند بر اساس توافق کنونی با ایالات متحده آمریکا نخواهد بود.

بسیاری از ساکنان اوکیناوا میخواهند که پایگاه آمریکا بطور کلی در آن جزیره برچیده شود و میافزایند آن پایگاه سر و صدای بسیاری ایجاد کرده، برای محیط زیست نا مطلوب است و جرم و جنایت را در آن ناحیه افزایش داده است.

آمریکا کنترل جزیره اوکیناوا را از پایان جنگ جهانی دوم تا سال ۱۹۷۲ در اختیار داشته است. این جزیره هنوز میزبان بسیاری از نیروی ۴۷ هزار نفری آمریکا در ژاپن است.

XS
SM
MD
LG