لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۴ تیر ۱۴۰۱ ایران ۰۹:۵۰

آمریکا و ژاپن با تغییر مکان پایگاه هوایی آمریکا در اوکیناوا موافقت می کنند


آمریکا و ژاپن تصمیم گرفته اند به توافق برای تغییر مکان یک پایگاه تفنگداران دریایی آمریکا در جزیره اوکیناوا پای بند بمانند.

علیرغم قول های قبلی نخست وزیر ژاپن برای برچیدن پایگاه از جزیره، آمریکا و ژاپن روز جمعه در بیانیه مشترکی گفتند پایگاه هوایی فوتنما به «کمپ شواب»، در بخش کم جمعیت تر اوکیناوا منتقل خواهد شد.

ساکنان محلی از دیرباز به حضور پایگاه در یک منطقه پر جمعیت معترض بوده اند، و به سر و صدا، آلودگی و جرائمی که پرسنل نظامی آمریکا مرتکب می شوند استناد می کنند.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا، و یوکیو هاتویاما نخست وزیر ژاپن، چند ساعت پیش از اعلام تصمیم، تلفنی درباره این مساله بحث کردند.

کاخ سفید می گوید دو رهبر از پیشرفتی که در حل مساله صورت گرفته است، ابراز رضایت کردند.

اما این تصمیم با مخالفت هایی در ائتلاف حاکم ژاپن روبرو شده است.نخست وزیر یکی از وزیران کابینه خود را بدلیل خوددای از قبول توافق برکنار کرد.

تصمیم باقی گذاشتن پایگاه هوایی فوتنما در اوکیناوا موقعیت سیاسی هاتویاما را پیش از انتخابات مجلس اعیان در ماه آینده ضعیف کرده است. او سال گذشته با قول رابطه ای «برابرتر» با آمریکا، و بیرون بردن پایگاه از اوکیناوا، حزب دموکرات چپ میانه خود را به پیروزی رساند.

نخست وزیر هفته پیش از رای دهنگان پوزش خواست و گفت پایگاه، آنگونه که در قرارداد اصلی مشخص شده است، باید در جزیره باقی بماند.

XS
SM
MD
LG