لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۲

تلاش برای کمک به ایزدیان قربانی تجاوز داعش


تلاش برای کمک به ایزدیان قربانی تجاوز داعش
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:18 0:00

حملات گروه موسوم به دولت اسلامی- داعش - به اقلیت ایزدی در مناطق کوهستانی شمال عراق، هزاران مرد و زن و کودک را آواره اردوگاه های پناهندگان کرده است.

گِرگ فلاکِس Greg Flakus خبرنگار صدای آمریکا، که اخیرا از یکی از جوامع کوچک مهاجران ایزدی در تگزاس دیدن کرد،ازتلاش آنها برای آگاهی رسانی و بهبود شرایط همنوعانشان می گوید.

مراد اسماعیل، یکی از فعالان ایزدی است که می گوید آنچه او را درگیر این ماجرا کرد، تماس تلفنی یک زن ایزدی پس از اسارت خود و گروهی از همراهانش به دست داعشی ها بود.

او می گوید رنانی که موفق به فرار شدند، داستان های دردناکی از خودکشی دختران اسیر شده، برای فرار از تجاوز و بردگی جنسی، تعریف می کنند.

سال گذشته و به دنبال آغاز حملات پیکارجویان دولت اسلامی، اسماعیل و گروهی از همکیشان او در هوستون تگزاس با کمک تنی چند از ایزدی های ساکن لینکن در ایالت نبراسکا گروهی به نام یزدا تشکیل دادند. حیدر الیاس، رئیس گروه می گوید، ابتدا کار بسیار دشواری به نظر می آمد زیرا تقریبا کسی حتی پیش از آن، نام ایزدی ها را نشنیده بود.

او گفت: «ما ابتدا می بایست به آن ها راجع به آئین ایزدی ها توضیح می دادیم و سپس داستان آنچه را بر آنها می رود، بازگو می کردیم.»

حیدر الیاس می گوید گروه یزدا یک مرکز پناهندگان را در عراق اداره می کند ودر تلاش است برای زنان قربانی تجاوز و سؤاستفاده جنسی، درمان های روانشناسی فراهم کنند. اما او می گوید آنچه بر سر ایزدیان می رود نسل کشی و جنایتی سازمان یافته است و سازمان ملل باید نقش فعال تری در کمک به آنها به عهده بگیرد.

مراد اسماعیل قرار است آخر ماه اوت برای ارزیابی وضعیت ایزدی ها و گردآوری مدارک و شواهد بیشتر به عراق برود.

XS
SM
MD
LG