لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۸

دیدگاه| دو تحلیلگر آمریکایی: روحانی «اردک لنگ» است؛ ترامپ با خامنه‌ای دیدار کند


مارک دوبوویتز (راست) و ری تکیه
مارک دوبوویتز (راست) و ری تکیه

یادداشت مشترک «مارک دوبوویتز» رئیس اجرایی بنیاد دفاع از دموکراسیها و «ری تکیه» دانش‌پژوه روابط ایران و آمریکا، مقام سابق امور خارجه ایالات متحده در روزنامه نیویورک پست

نویسندگان با اشاره به پیشنهاد اخیر پرزیدنت ترامپ در مورد گفتگوی بی قید و شرط با حسن روحانی می گویند به نظر می رسد آیت الله خامنه ای رهبر جمهور ی اسلامی با رد پیشنهاد، گفته است «جنگی درکار نخواهد بود. با آمریکا مذاکره هم نخواهیم کرد.»

این سخن به گفته نویسندگان مقاله، شگرد کار آقای خامنه ای است که در عین حال، راه را برای مذاکره باز می گذارد و می گوید «جمهوری اسلامی زمانی با آمریکا مذاکره خواهد کرد که آنقدر قدرت داشته باشد که در برابر فشارها و باج گرفتن ها مقا.مت کند.امروز چنان روزی نیست.»

در ادامه مقاله آمده است با نگاهی به تاریخچه تعامل های ایران و آمریکا، این پس و پیش رفتنها پوششی بر یک پیامد کاملا قابل پیش بینی است: یعنی وارد شدن دو کشور به گفتگوهائی که ملایان امیدوارند هرچه بیشتر به درازا بکشد و آخر سر نتیجه ای هم به بار نیاورد.

در مقاله به اقدامات دولت ترامپ در آشفته کردن روحانیان حاکم، و شدت بخشیدن به بحرانهای اقتصادی و سیاسی جار ی در ایران پرداخته شده و اینکه همین اقدامها بحثی را در ایران در مورد چگونگی تعامل با واشنگتن باز کرداه اند.

نویسندگان هشدار می دهند که ملایان بر این باورند که در جریان مذاکره می توانند امتیاز بگیرند، تحریمها را تضعیف کنند و با علم به اینکه آمریکائی ها در جریان مذاکره به جنگ متوسل نخواهند شد، به فعالیتهای هسته ای ادامه دهند تا اروپائی ها را بترسانند و با استفاده از اهرم اروپا بر واشنگتن فشار وارد سازند.

درپایان مقاله بلند نیویورک پست، آمده است: بر عهده ترامپ است که از درسهای روسای جمهوری پیشین بیاموزد و در تعامل با ملایان، قاطعیتی به خرج دهد که اوباما به ندرت از آن برخوردار بود. ترامپ باید پیشنهاد مذاکره مستقیم با شخص خامنه ای را بدهد چون حسن روحانی «اردک لنگی» بیش نیست و نفوذ چندانی برسیاست خارجی کشور ندارد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG