لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۴

وزیر خارجه آمریکا: اطمینان دارم ایتالیا در مورد توقف پروازهای ماهان «تصمیم درستی» خواهد گرفت


وزیر خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه ۱۰ مهر با اشاره به فعالیت‌های «ماهان ایر» به نفع سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ابراز امیدواری کرد دولت ایتالیا پرواز هواپیماهای این شرکت هواپیمایی ایرانی را در آسمان این کشور اروپایی ممنوع اعلام کند.

مایک پمپئو در مصاحبه با روزنامه «لا استامپا»، در پاسخ به این پرسش که آیا ایتالیا با عدم اعلام ممنوعیت پرواز هواپیماهای ماهان در این کشور با خطر تحریم‌های آمریکا روبرو خواهد شد گفت، امیدوارم دولت ایتالیا تصمیم به توقف این پروازها بگیرد.

وی ضمن تاکید بر جدی بودن واشنگتن در اعمال تحریم‌ها علیه تهران افزود، آمریکا تصریح کرده است که خطوط هوایی ماهان در فعالیت‌هایی در حمایت از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دخالت دارد و ما امیدواریم که دولت ایتالیا این موضوع را در نظر بگیرد.

آقای پمپئو گفت، آمریکا می‌تواند اطلاعاتی را به ایتالیایی‌ها بدهد که به راحتی بتوانند صحت و اعتبار آن را تایید و تصمیم درست را اتخاذ کنند و افزود، فکر نمی‌کنم رهبری ایتالیا بخواهد از اینگونه خرابکاری‌ها و تروری که ایران بر جهان وارد می‌کند پشتیبانی کند.

وی با اشاره به این که هواپیمایی ماهان بخشی از این فعالیت‌های جمهوری اسلامی است، گفت اطمینان زیادی دارم که دولت ایتالیا تصمیم خوبی در این ارتباط خواهد گرفت.

نام شرکت «ماهان ایر» به دلیل ارائه خدمات مالی و فنی به نیروی قدس سپاه پاسداران، در اکتبر سال ۲۰۱۱ در فهرست تحریم‌‌های آمریکا قرار گرفت. نیروی قدس پیشتر در اکتبر ۲۰۰۷ از سوی دولت ایالات متحده تحریم شده بود.

پرزیدنت ترامپ پس از خارج کردن آمریکا از توافق اتمی موسوم به برجام، تحریم‌های آمریکا علیه ایران را بازگرداند. همچنین دولت پرزیدنت ترامپ در راستای سیاست فشار حداکثری، تحریم‌های بیشتری علیه ایران اعمال کرده است.

در حال حاضر صنایع نفت ایران به طور کامل از سوی آمریکا تحریم شده است. همچنین بخش‌هایی از صنایع پتروشیمی ایران و همچنین خرید و فروش برخی فلزات تحریم شده است.

ایالات متحده آمریکا همچنین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده و متعاقب آن بخش‌های دولتی ایران که با سپاه در تماس هستند را به تدریج به فهرست تحریم‌ها اضافه کرده است.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا اول خرداد سال گذشته با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG