لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۰

اسرائیل و آمریکا گروهی برای اجرای تحریم‌های ایران تشکیل می‌دهند


هاآرتض در گزارشی نوشت: ایالات متحده در نشانه ای از یک چرخش ۱۸۰ درجه ای در سیاست دولت ترامپ در برابر ایران با اسرائیل یک گروه مشترک برای پیگیری اجرای تحریم های اقتصادی علیه تهران شکل داده است.

این کمیته مشترک برای کشورهایی شکل می گیرد که می خواهند از تجربیات یکدیگر در اجرای نظام تحریم ها بیاموزند؛ خصوصا که تحریم های جدید آمریکا علیه ایران تا ۱۸۰ روز دیگر فعال خواهد شد.

توافق بر سر تشکیل این کمیته مشترک توسط مقامات در واشنگتن با شایی بابد، مدیرکل وزارت دارایی اسرائیل، و اران نیتزان، وابسته اقتصادی اسرائیل در واشنگتن، به دست آمد. پیش از تشکیل این کمیته بابد و شائول مریدور، رئیس بخش بودجه وزارت دارایی اسرائیل، برای یک رشته ملاقات ها به واشنگتن آمده بودند.

دو کشور در مورد تحریم ها همکاری نزدیکی با هم داشتند و در سال ۲۰۱۳ یک پنل ناظر بر پیشرفت تحریم ها هم تشکیل دادند. پس از آن ایالات متحده بیشتر تحریم ها را در پی توافق هسته ای ایران در سال ۲۰۱۵ لغو کرد.

اسرائیل مقررات موجود خود را از طریق اداره تحریم های وزارت دارایی آن کشور سفت و سخت تر کرده است. فعالیت های این دفتر بر مبنای قوانین «کنست» است که چند سال پیش با تمرکز بر برنامه هسته ای ایران تصویب شده بود.

اضافه بر آن، ممنوعیت کلی در اسرائیل در مورد تجارت با نهادهای ایرانی وجود دارد که مبنای آن قانون ممنوعیت تجارت با کشورهای دشمن است که توسط مقامات بریتانیایی در سال ۱۹۳۹ صادر شده بود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG