لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۷

آمریکا دیگر شهرک‌های یهودی‌نشین اسرائیل را در تضاد با قوانین بین‌المللی نمی‌داند


دولت آمریکا می‌گوید دیگر شهرک‌های یهودی‌نشین اسرائیل را در تضاد با قوانین بین‌المللی نمی‌داند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا عصر دوشنبه در کنفرانس خبری در محل وزارت خارجه گفت: دولت پرزیدنت ترامپ رویکرد دولت اوباما در قبال شهرک‌های یهودی‌‌نشین را تغییر می‌دهد. ایالات متحده دیگر شهرک‌های یهودی‌نشین اسرائیل را در تضاد با قوانین بین‌المللی نمی‌داند.

اشاره آقای پمپئو به یک سند حقوقی وزارت خارجه ایالات متحده در سال ۱۹۷۸ است که براساس آن، شهرک‌سازی‌ها در اراضی «فلسطینی» با قوانین بین‌المللی ناسازگار دانسته می‌شد. بعد از آن دولت ریگان با این سند مخالفت کرد اما در دسامبر ۲۰۱۶، جان کری وزیر خارجه وقت آمریکا باز این موضع را تغییر داد و شهرک‌سازی را امری غیرقانونی دانست. آقای پمپئو می‌گوید بعد از بررسی مواضع حقوقی دولت‌های قبلی، دولت فعلی آمریکا با نظر پرزیدنت ریگان موافق است.

اعلام این موضع از سوی وزیر خارجه آمریکا با واکنش سریع و استقبال نخست وزیر اسرائیل همراه بود. بنیامین نتانیاهو این حرکت را اصلاح یک تصمیم خطا که در گذشته گرفته شده خواند و از دیگر کشورها خواست همین موضع را اختیار کنند.

سخنگوی تشکیلات خودگران فلسطینی در بیانیه‌ای این موضع آمریکا را محکوم کرد.

دولت پرزیدنت ترامپ تاکنون تصمیمات مهمی در قبال اسرائیل گرفته است.

۱۵ آذر ۱۳۹۶ دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در یک نطق تلویزیونی در کاخ سفید اعلام کرد که واشنگتن اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت می شناسد و ۲۴ اردیبهشت ۹۷ رسما با پیام او سفارت آمریکا در اورشلیم افتتاح شد.

فروردین امسال هم، پرزیدنت ترامپ اعلام کرد، بلندی‌های جولان به عنوان بخشی از اسرائیل باید به رسمیت شناخته شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG