لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ ایران ۲۰:۴۰

سرخط خبرها

جان بولتون با مشاور امنیت ملی اسرائیل درباره اقدامات بدخواهانه ایران دیدار می‌کند

مشاور امنیت ملی ایالات متحده می‌گوید در دیدار روز دوشنبه با همتای اسرائیلی خود درباره اقدامات بدخواهانه جمهوری اسلامی در منطقه گفتگو خواهد کرد.

جان بولتون یکشنبه شب در توئیتر خود از دیدار روز دوشنبه با «مائیر بن شبات» همتای اسرائیلی خو‌د خبر داد.

او نوشت که موضوعات زیادی از جمله مقابله با اقدامات بد‌خواهانه ایران و دیگر بازیگران بی‌ثبات‌کننده خاورمیانه و سایر نقاط جهان از محورهای این دیدار است.

اسرائیل و ایالات متحده پیش از این از حضور جمهوری اسلامی ایران در سوریه ابراز نگرانی کرده اند.

اسرائیل تاکنون در چند عملیات، به مواضع نیروهای مورد حمایت جمهوری اسلامی در خاک سوریه حمایت کرده است.

دولت پرزیدنت ترامپ ماه پیش مالکیت اسرائیل بر بلندی های جولان را به رسمیت شناخت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

قتل‌های ناموسی در سایه قوانین مردسالارانه در ایران؛ رومینای ۱۴ ساله توسط پدرش سربریده شد

رومینا اشرفی دختر ۱۴ ساله که از سوی پدرش سر بریده شد

در پی قتل ناموسی یک دختر ۱۴ ساله در یکی از روستاهای تالش گیلان، از سوی پدرش بار دیگر موضوع نظام مردسالار و نبود قوانین حمایتی از زنان در ایران بحث برانگیز شده است.

بنابر گزارش رسانه های ایران، «رومینا اشرفی»، دختر ۱۴ ساله ای بود که پدرش اول خرداد ماه امسال از ترس بی‌آبرویی پس از فرار این دختر با یک مرد، به وسیله یک داس سرش را برید.

این خبر ابتدا از سوی رسانه‌های محلی تالش منتشر شد و به گفته افراد محلی رومینا به دلیل حفظ امنیت جانی خود و آشنایی با خلقیات پدرش تمایل به بازگشت به خانه نداشت؛ اما به ناچار و بر اساس قوانین به پدر خانواده تحویل داده شده است.

رسانه‌های محلی گزارش دادند که «پس از بازگشت رومینا به خانه، جو حاکم بر خانه نه تنها آرام نمی‌گیرد؛ بلکه اختلافات و تحریکات خانوادگی بالا گرفته و آتش خشم پدر شعله‌ور‌تر می‌شود تا جایی که پدر در روز اول خرداد با خلوت کردن خانه، گردن رومینای ۱۴ ساله را با داس از تن جدا می‌کند.»

پلیس نیز این وقوع این قتل را تایید کرده و علت قتل این دختر را «اختلافات خانوادگی، فرار دختر از منزل به قصد ازدواج با مردی ۳۰ ساله» گزارش داده است.

قتل فجیع رومینا اشرفی ۱۴ ساله به دست پدرش در حالی است که در ایران هنوز لایحه‌ای برای حمایت از کودکان و نوجوانان به تصویب نهایی نرسیده است.

یکی از ویژگی‌های لایحه «حمایت از کودکان و نوجوان» که در سال ۸۶ تدوین شد، «جرم انگاری» هر اقدام مستقیم و غیرمستقیمی است که منجر به آسیب رسیدن به کودکان می‌شود؛ اما این لایحه بعد از اصلاحات و تصویب در مجلس همچنان منتظر تایید نهایی است و بر روی میز شورای نگهبان خاک می‌خورد.

بلاتکلیفی این لایحه، تنها موردی نیست که نشان از فقدان قوانین حمایتی از زنان و کودکان در ایران دارد. بر اساس قوانین مجازات در جمهوری اسلامی اگر پدری فرزندش را به قتل رساند، قصاص نمی‌شود، اما جنبه عمومی جرم که ۳ تا ۱۰ سال حبس تعزیری است، مورد اجرا قرار می گیرد.

با این حال در پی قتل رومینا، معاون امور اجتماعی بهزیستی گیلان اعلام کرده که به دلیل ماهیت جرم، دادستان مطابق با ماده ۵ قانون حمایت از کودک و نوجوانان - که هنوز نهایی نشده - به عنوان مدعی‌العموم ورود پیدا کرده است.

قوانین مردسالارانه و موضوع قتل های ناموسی در ایران نیز از دیگر موضوعاتی است که با قتل رومینا بار دیگر مورد توجه قرار گرفته است. قتل‌هایی که آمار رسمی در رابطه با آن از سوی مقامات اعلام نمی‌شود و تنها پلیس در طبقه‌بندی قتل‌های خانوادگی به عنوان علت و انگیزه به وقوع این جنایات اشاره می‌کند.

با این حال مقالات دانشگاهی و پایان‌نامه‌هایی از آمار بین ۳۷۵ تا ۴۵۰ مورد قتل ناموسی سالانه در ایران خبر داده اند. همچنین خبرگزاری ایسنا نیز در گزارشی که آذر ماه ۹۸ منتشر شده است نوشت که براساس برخی بررسی‌ها حدود ۲۰ درصد از کل قتل‌ها و ۵۰ درصد از قتل‌های خانوادگی ناموسی است.

قتل رومینا یکی از هزاران قتل ناموسی است که در سکوت خبری در ایران رخ می‌دهد و حتی در بخش فرهنگی هم اجازه اطلاع رسانی در این زمینه وجود ندارد. توقیف فیلم «خانه پدری» کیانوش عیاری، که به خشونت علیه زنان و قتل های ناموسی در ایران پرداخته بود، از جمله این سانسورها است.

کیانوش عیاری در واکنش به قتل رومینا توسط پدرش به کنایه گفت که «این اتفاق‌ها در ایران رخ نمی‌دهد. من این شایعات را باور نمی‌کنم.»

اما در کنار نبود شفافیت آمار در رابطه با قتل‌های ناموسی و خشونت علیه زنان در ایران، قوانین مردسالاری نیز در حالی ادامه دارد که در عمر حکومت جمهوری اسلامی هر زمان از پیگیری حقوق زنان از سوی مقامات جمهوری اسلامی حرفی به میان آمده بیشتر نقش و نگاری برای یک شعار انتخاباتی بوده که تنها چند صباحی پس از روی کار آمدن یک دولت دوام آورده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ و مایک پنس در مراسم پرتاب سفینه اسپیس‌اکس و ناسا به فضا حاضر می‌شوند

پرزیدنت ترامپ یکسال پیش از تاسیس نیروی فضایی آمریکا خبر داده بود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، و معاون او مایک پنس،‌ روز چهارشنبه این هفته در مراسم پرتاب سفینه با دو فضانورد به ایستگاه فضایی بین‌المللی، حاضر می‌شوند.

اهمیت این مراسم در این است که برای نخستین بار در نزدیک به ۱۰ سال گذشته است که فضانوردان از خاک آمریکا به فضا می‌روند. این پرتاب از پایگاه کندی در فلوریدا انجام می‌شود.

پرزیدنت ترامپ با وعده اولویت اول برای آمریکا در انتخابات پیروز شد و برای او بازگشت این عملیات به خاک آمریکا، اهمیت ویژه‌ای دارد.

این عملیات با همکاری شرکت «اسپیس‌اکس»، که یک شرکت بخش خصوصی است، برگزار می‌شود. سازمان هوا فضای آمریکا، ناسا، پیش از این سفرهای باربری به فضا را به اسپیس‌اکس سپرده بود و حالا با انتقال فضانوردان، ناسا می‌تواند روی اهداف خود در اعماق فضا، متمرکز شود.

پرزیدنت ترامپ در سه سال گذشته و از زمان شروع دولت خود از حامیان جدی عملیات فضایی بوده و از پروژه سفر به مریخ حمایت کرده است. ناسا اعلام کرده است که تا سال ۲۰۲۴ بار دیگر فضانوردانی را به ماه می‌فرستد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

یونان نگران دور تازه اختلافات مرزی با ترکیه بر سر مهاجران است

آرشیو

به گزارش گاردین در روز سه شنبه ۶ خرداد، در پی اظهارات اخیر وزیر خارجه ترکیه، یونان نگران دور تازه ای از اختلافات مرزی با ترکیه بر سر ورود مهاجران و پناهجویان از ترکیه است.

مولود چاووش ‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، گفته است حرکت پناهجویان به خاطر شیوع ویروس کرونا کند شده است، اما پس از پایان محدودیت‌های تردد مربوط به شیوع ویروس، آنها به طور قطع می‌خواهند از کشور خارج شوند.

پیشتر شماری از ایرانیان پناهجو که در ترکیه هستند در نزدیکی مرز یونان خواهان کمک شده بودند.

بخش انگلیسی صدای آمریکا، ۱۲ فروردین ماه امسال گزارش داده بود که مقامات یونان یک مهاجر ایرانی که را که تشویق به شورش کرده بود، زندانی کرده اند. طبق این گزارش، اقدامات او موجب افزایش نگرانی‌های مقامات یونان در مورد درگیری‌ها با مهاجران در مناطق مرزی با ترکیه شده است.

کمپ‌های مهاجران در یونان بسیار شلوغ و باعث نگرانی مدافعان حقوق بشر شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دستور پرزیدنت ترامپ مبنی بر منع ورود مسافران از برزیل به آمریکا از روز سه‌شنبه اجرا می‌شود

بخش انگلیسی صدای آمریکا - ممنوعیت مسافرتی تازه ایالات متحده برای مسافران از برزیل از سه شنبه، دو روز زودتر از اعلام اولیه کاخ سفید، به اجرا گذاشته می شود. این اقدام تلاش مضاعفی برای توقف گسترش ویروس کرونا است.

مقام های مسئول دلیل مشخصی برای اجرای زودتر این ممنوعیت که قرار بود از پنج شنبه آغاز شود ارائه نداده اند.

این محدودیت جدید شامل حال خارجیانی می‌شود که طی ۱۴ روز گذشته در برزیل بوده اند و قصد ورود به ایالات متحده را دارند. مقام های بهداشتی می‌گویند بروز علائم ابتلا به «کووید۱۹» ممکن است از ۲ تا ۱۴ روز طول بکشد.

وزارت بهداشت برزیل دوشنبه اعلام کرد که «کووید۱۹» طی ۲۴ ساعت گذشته باعث مرگ ۸۰۷ نفر در آن کشور شده است. آمار جان‌باختگان این بیماری در ایالات متحده در آن روز ۶۲۰ نفر بود.

بنا بر آمار «دانشگاه جانز هاپکینز»، برزیل پس از ایالات متحده بیشترین موارد ابتلا به ویروس کرونا در جهان را دارد. این در حالی است که آمارهای رسمی مبتلایان و جان‌باختگان ناشی از ابتلا به کووید-۱۹ در برخی کشورها، از جمله چین، روسیه، و ایران قابل راستی‌آزمایی توسط کارشناسان مستقل نیست و نمی‌تواند معتبر و نهایی تلقی شود.

کاخ سفید می‌گوید اعمال این ممنوعیت مسافرتی «کمک خواهد کرد تا اتباع خارجی که در برزیل بوده اند به منبع مضاعف این بیماری عفونی در کشورمان بدل نشوند.»

پرزیدنت دونالد ترامپ ممنوعیت‌های مسافرتی مشابهی را برای چین، ایران، بریتانیا، ایرلند و ۲۶ کشور منطقه شنگن در اروپا وضع کرده است.

ژائیر بولسونارو، رئیس جمهوری راستگرای برزیل، ماه ها ویروس کرونا را چندان جدی نگرفت، از کسب‌و‌کارها خواست فعالیت خود را از سر بگیرند، و به بسیاری از توصیه‌ها درباره فاصله‌گذاری اجتماعی بی‌اعتنایی کرد.

رهبر برزیل گفته است که این ویروس چیزی بیش از «یک آنفلوانزای کوچک» نیست و معتقد است یک اقتصاد ویران بیش از این بیماری موجب مرگ و میر خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

اسرائیل از توئیتر خواست حساب کاربری خامنه‌ای را به خاطر انتشار پیام‌های یهودستیزانه و ترویج نسل‌کشی مسدود کند

 اریت فارکاش-هاکوهن، وزیر امور استراتژیک اسرائیل در توئیتر خود از ارسال نامه به مدیرعامل توئیتر خبر داده است.

در پی اظهارات ضداسرائیلی خامنه‌ای، اسرائیل از توئیتر خواست که حساب کاربری رهبر جمهوری اسلامی را فورا مسدود کند.

به گزارش تایمز اسرائیل، اریت فارکاش-هاکوهن، وزیر امور استراتژیک اسرائیل، در نامه‌ای به جک دورسی، مدیرعامل توئیتر، خواستار «تعلیق فوری» حساب علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، به دلیل اقدام او در درج پیام‌های «یهودستیزانه و مروج نسل‌کشی» شده است.

خانم فارکاش-هاکوهن در توئیتر خود خبر این نامه را منتشر کرده است.

بنابر این گزارش در این نامه به نمونه‌هایی اشاره شده است که در آنها خامنه‌ای خواستار ریشه‌کن شدن و نابودی اسرائیل شده است.

هفته گذشته حساب کاربری علی خامنه‌ای، پوستری را از سایت خامنه‌ای منتشر کرده بود که درباره مناقشه اسرائیل و فلسیطینی‌ها از عبارت «راه‌حل نهایی» (به انگلیسی: final solution) استفاده کرد. این عبارتی است که در دوران هیتلر توسط نازی‌ها برای کشتار جمعی سیستماتیک یهودیان استفاده شده بود.

پس از آن مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، نیز در پیامی در توئیتر ضمن بازنشر توئیت خامنه‌ای، آن را «اظهارات یهودستیزانه نفرت‌انگیز و انزجارآور» خواند.

همچنین بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در واکنش دوباره به اظهارات ضداسرائیلی رهبر جمهوری اسلامی تاکید کرد که هر کسی اسرائیل را تهدید کند، خود در خطر است.

اما در ادامه واکنش‌های جهانی، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، هم اظهارات ضداسرائیلی اخیر رهبر جمهوری اسلامی را به شدت محکوم کرد و آن را تهدیدی علیه صلح و امنیت بین الملل دانست.

جمهوری اسلامی بارها از محو کشور اسرائیل گفته و هفته پیش بخشی از مقبره «استر و مردخای» که از مکان‌های مقدس یهودیان است، در شهر همدان در ایران به آتش کشیده شد. مقامات ایران ابتدا این خبر را تکذیب کردند و بعد گفتند یک نفر را در این مورد دستگیر کرده‌اند.

تد کروز، نماینده جمهوری‌خواه ایالت تگزاس در مجلس سنای آمریکا پیشتر از توئیتر خواسته بود ارائه خدمات به خامنه‌ای و ظریف را متوقف کند. سناتور کروز این درخواست را در نامه‌ای به جک دورسی، مدیرعامل توئیتر مطرح کرد.

مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم گفته بود مردم ایران نمی‌توانند توئیت کنند اما ظریف می‌تواند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آلمان به شرکت هواپیمایی لوفت هانزا ۹میلیارد یورو کمک می کند

دولت آلمان اعلام کرد که با کمک مالی ۹ میلیارد یورویی به شرکت هواپیمایی لوفت‌هانزا موافقت کرده است.

به گزارش رویترز، دولت آلمان ۲۰ درصد از سهام لوفت هانزا را در پی این کمک مالی بدست آورده است. این بسته حمایتی بزرگترین کمک مالی برای شرکت‌های آلمانی از زمان شروع بحران کرونا تا به امروز محسوب می شود.

وزارتخانه های دارایی و اقتصادی آلمان روز دوشنبه اعلام کردند که لوفت هانزا، که سهامش با افزایش ۷.۵ درصدی ۸.۶۴ یورو بسته شده بود، از نظر عملیاتی سالم و سودآور با چشم انداز خوب بوده است، اما به دلیل شیوع ویروس کرونا دچار مشکل شده است.

علاوه بر آن در صورت پیشنهاد خرید لوفت‌هانزا از سوی خریداران خارجی، دولت می‌تواند با حق وتو از این موضوع جلوگیری کرده و هزاران شغل را برای شهروندان خود نجات دهد.

این شرکت هفته هاست که در حال مذاکره با مقامات دولت برای دریافت این کمک مالی است. لوفت هانزا در پی کاهش تقاضا برای سفرهای هوایی دچار رکود شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزیر خارجه فرانسه: محکومیت فریبا عادلخواه روابط با ایران را دشوارتر می کند

وزیر خارجه فرانسه روز سه شنبه ۶ خرداد در واکنش به حکم ۶ سال زندان فریبا عادل‌خواه، پژوهشگر ایرانی فرانسوی، گفت که این حکم تصمیمی با انگیزه سیاسی بوده و این اقدام روابط با ایران را دشوارتر می کند.

به گزارش رویترز، ژان ایو لودریان در گفت‌وگو با یک رادیو فرانسه، گفت که «این محکومیت بدون هیچ عنصر جدی شکل گرفته و انگیزه سیاسی دارد.»

او در ادامه قویاً از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته است تا فریبا عادل‌خواه را «بدون هیچ تأخیری» آزاد کنند.

وزیر خارجه فرانسه همچنین تاکید کرد که «این تصمیم روابط ما با مقامات ایران را بسیار دشوارتر می کند.»

فریبا عادلخواه، پژوهشگر ایرانی فرانسوی «بنیاد مطالعات علوم سیاسی پاریس»، خرداد امسال توسط سازمان اطلاعات سپاه در تهران بازداشت شد و شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب در تهران، خانم عادل‌خواه را به ۶ سال حبس محکوم کرد.

در واکنش به محکومیت خانم عادلخواه، وزارت امورخارجه فرانسه در بیانیه ای این حکم را محکوم کرد و خواستار آزادی فوری شهروند خود در ایران شده بود.

پیش از این وزارت خارجه فرانسه در مرداد سال گذشته اعلام کرده است که جمهوری اسلامی اجازه دسترسی کنسولی به فریبا عادلخواه، پژوهشگر زندانی ایرانی- فرانسوی، را نمی‌دهد.

تاکنون چند فرانسوی در دهه گذشته در ایران بازداشت شدند که با رایزنی و بعضی اوقات با مبادله زندانی، ایران این افراد را آزاد کرد. یکی از این موارد آزادی «کلوتیلد ریس» دانشجوی فرانسوی بود که در حاشیه اعتراضات ۸۸ ایران بازداشت شد و در نهایت با علی وکیلی‌راد متهم به قتل شاپور بختیار و مجید کاکاوند متهم به همکاری بازرگانی تسلیحاتی با ایران مبادله شد.

ایران بازداشت شهروندان خارجی و دو تابعیتی را از زمان خروج آمریکا از برجام، تشدید کرده است.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

شمار مبتلایان به کرونا در جهان از ۵.۵ میلیون نفر گذشت؛ هشدار سازمان جهانی بهداشت نسبت به موج دوم ابتلا

براساس آخرین آمار شمار مبتلایان به کرونا، تعداد ابتلا به ویروس کووید ۱۹ در جهان از مرز ۵میلیون و ۵۰۰هزار نفر گذشته است و تا کنون نزدیک به ۳۴۸هزار بیمار نیز جان خود را از دست داده‌اند.

این آمار در شرایطی است که سازمان جهانی بهداشت نسبت به موج دوم کرونا هشدار داده است. مایک رایان، رئیس بخش فوریت‌های سازمان جهانی بهداشت روز دوشنبه ۵ خرداد گفت که کشورهایی که به سرعت در حال کاهش محدودیت ها در مقابله با کرونا هستند، ممکن است با بروز یک موج دوم سریع از شیوع کرونا مواجه شوند.

همچنین سازمان بهداشت جهانی آزمایش داروی هیدروکسی کلروکین داروی ضد مالاریا در رابطه با بیماری کووید ۱۹ را متوقف کرده است.

تدروس گبریسوس رئیس سازمان جهانی بهداشت با اشاره به خطرات احتمالی مصرف این دارو براساس مطالعات انجام شده، گفت این سازمان کاربرد آزمایشی هیدروکسی کلروکین در مقابله با ویروس کرونا را در چند کشور به تعلیق درآورده است.

یک گروه حقوق بشری نیز گزارش داد که شیوع کرونا تاثیر «فاجعه‌بار» بر حقوق کودکان در سراسر جهان خواهد داشت و آنها را در معرض کار اجباری و ازدواج زودهنگام و حاملگی نوجوانان قرار می دهد.

در عربستان رسانه های دولتی از کاهش محدودیت ها در این کشور خبر دادند. براساس بیانیه‌ای که روز سه شنبه منتشر شده است، از ۲۱ ژوئن محدودیت های رفت و آمد در ساعت‌های مشخص در این کشور لغو می شود، اما این محدودیت ها در شهر مکه پا برجا خواهد بود.

ممنوعیت سفر در داخل کشور، نماز خواندن در مساجد و رفتن به محل کار از جمله مواردی است که لغو خواهد شد.

همچنین مارک روته، نخست وزیر هلند به دلیل محدودیت های اعمال شده در دوران کرونا نتوانست با مادر خود پیش از مرگ دیدار کند. رسانه‌های هلندی گزارش دادند که مادر نخست وزیر هلند به دلیل کرونا درگذشته است.

اما اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا اعلام کرد که این کشور مرزهای خود را به زودی بازگشایی نخواهد کرد اما در عین حال از گفت‌وگو با نخست وزیر نیوزی‌لند خبرد اد و گفت که ارتباط با این کشور همسایه از مسیر «تاسمان» ادامه خواهد یافت.

در آمریکا، کاخ سفید طی بیانیه‌ای اعلام کرد که تاریخ اجرای ممنوعیت سفر از برزیل که قرار بود از پنجشنبه ۲۸ می آغاز شود، از روز سه‌شنبه ۲۶ می اجرایی خواهد شد. این ممنوعیت شامل شهروندان آمریکایی نیست.

دولت هند نیز از رکورد ثبت ۶هزارو ۵۳۵ مورد جدید روزانه ابتلا به کرونا در این کشور خبر داده است و با این آمار شمار مبتلایان در این کشور به بیش از ۱۴۵هزار نفر رسیده و تا کنون مرگ ۴هزار و ۱۶۷ نفر نیز گزارش شده است.بیشتر موارد ابتلا در ایالت های غربی ماهاراشترا ، بمبئی و ایالت گجرات متمرکز است. این در حالی است که شمار مبتلایان در برخی از فقیرترین ایالت‌های هند نیز افزایش یافته است که دلیل آن بازگشت کارگران مهاجر از شهرهای بزرگ به این مناطق است.

کره جنوبی نیز روز سه‌شنبه الزام پوشیدن ماسک در زمان استفاده از حمل و نقل عمومی همچون تاکسی را اجرایی کرد. این کشور، برای بازگشایی دوباره مدارس و بازگشت ۲.۴میلیون دانش‌آموز به کلاس های درس در روز چهارشنبه آماده می شود.​


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

شرکت «اسپیس اکس» اولین فضانوردان خود را با لباس‌های بسیار شیک به فضا می‌فرستد

داگلس هرلی، دست چپ و رابرت بنکین در لباس‌های فضانوردی اسپیس‌اکس

بخش انگلیسی صدای آمریکا - لباس‌های اولین فضانوردانی که توسط شرکت اسپیس‌اکس به فضا فرستاده می شوند، و نیز سفینه فضایی که با آن سفر خواهند کرد، بسیار شیک، جمع و جور، و مدرن هستند.

به لطف سلیقه خوب ایلان ماسک، کارآفرین و موسس شرکت تسلا و اسپیس اکس - که از قرار معلوم از هواداران پر و پا قرص داستان‌های علمی تخیلی، و یک ابرقهرمان داستان های مصور به نام «فلش» است - رنگ این لباس‌های فضایی سفید با لبه‌‌ها و تزئینات سیاه و خاکستری انتخاب شده است.

داگ هرلی و باب بنکن، فضانوردان آمریکایی، می‌گویند که ظاهر این لباس‌های تازه را دوست دارند. آنها قرار است با خودرو الکتریکی مدل اکس تسلا به سفینه فضایی «درگن» منتقل شوند. «درگن» نیز که با موشک «فلکن ۹» به فضا پرتاب می شود،

آقای هرلی به آسوشیتدپرس گفت: «[لباس فضانوردی اسپیس اکس] خیلی خوش‌فرم است.» وی افزود: «پسر ۱۰ ساله‌ام به من گفت که الان خیلی باحال شده‌ام.»

ناسا و اسپیس‌اکس، تاریخ ۲۷ ماه مه، مصادف با ۷ خرداد، را برای فرستادن فضانوردان‌شان به مدار زمین انتخاب کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نتانیاهو: فرصت تاریخی ضمیمه کردن بخشی از کرانه باختری به اسرائیل را از دست نمی‌دهیم

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز دوشنبه ۵ خرداد با وجود مخالفت‌های فزاینده وعده داد که مناطق اشغال‌شده کرانه باختری را در ماه‌های آینده به خاک اسرائیل ضمیمه کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، آقای نتانیاهو با اشاره تلویحی به روابط دوستانه با دولت پرزیدنت ترامپ، گفت که اسرائیل یک «فرصت تاریخی» برای ترسیم مجدد نقشه خاورمیانه دارد و نمی‌تواند آن را از دست بدهد.

رسانه های اسرائیل به نقل از آقای نتانیاهو گزارش دادند که او حدود دو ماه دیگر در این مورد اقدام خواهد کرد.

نخست وزیر اسرائیل در جمع اعضای حزب خود، حزب محافظه کار لیکود، گفت: «این فرصتی است که ما از آن نخواهیم گذشت.» او اضافه کرد که فرصت تاریخی ضمیمه کردن کرانه باختری به اسرائیل از زمان تاسیس آن کشور در سال ۱۹۴۸ تاکنون به دست نیامده بود.

این در حالی است که فلسطینیان با حمایت گسترده بین المللی در پی تبدیل کرانه باختری به سرزمین اصلی برای ایجاد کشور مستقل فلسطینی هستند. ضمیمه کردن بخش بزرگی از این منطقه امیدها برای عملی شدن راه حل دوکشوری برای صلح خاورمیانه را کمرنگ می‌کند.

حدود دو هفته پیش، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، که به اسرائیل سفر کرده بود از رهبران اسرائیل خواست که در برنامه‌هایش برای انضمام بخش‌هایی از کرانه باختری تعجیل نکند.

یک سخنگوی سفارت آمریکا در اورشلیم هفته پیش گفت که ایالات متحده از طرح انضمام کرانه باختری به اسرائیل تنها به عنوان بخشی از طرح صلح خاورمیانه، که پرزیدنت ترامپ ماه ژانویه از آن رونمایی کرد، حمایت می‌کند.

در آن طرح کشور آینده فلسطینی در نهایت در بخشی از کرانه باختری شکل می‌گیرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

غرب استرالیا هدف توفانی کم سابقه قرار گرفت

بخش انگلیسی صدای آمریکا - توفانی که گفته می شود «هر ده سال یک بار» اتفاق می افتد ده ها هزار نفر را در غرب استرالیا در خاموشی فرو برده است.

هنوز گزارشی از تلفات منتشر نشده است.

بادهای شدید و باران سنگین طی روز یکشنبه و دوشنبه ساختمان ها را تخریب و درختان را در داخل و حومه شهر «پرت» در استرالیا به زمین انداخت.

سرعت باد در بخش هایی از آن ایالت ۱۳۲ کیلومتر در ساعت ثبت شده که از ماه مه سال ۲۰۰۵ سابقه نداشته است.

هشدار وضعیت خطرناک آب و هوایی دوشنبه عصر در بخش هایی از آن ایالت لغو شد و بر طبق اطلاعیه اداره هواشناسی غرب استرالیا به ساکنان پرت اطلاع داده شد که دیگر شاهد بادهای شدید بالای ۹۰ کیلومتر نخواهند بود.

در اوج توفان برق تا ۶۵ هزار خانه و مغازه قطع شده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تلاش یونان برای احیای گردشگری؛ درهای کافه‌ها و رستوران‌ها باز شد

یونان، در تلاش برای احیای صنعت گردشگری خود، فعالیت قایق‌های مسافری را از سر گرفته است. همچنین رستوران‌ها و کافه‌ها درهای خود را به روی مشتریان باز کرده‌اند.

در دوران قرنطینه که از اواخر ماه مارس اعمال شد، رفت‌وآمد به جزایر یونان محدود به ساکنان محلی و عرضه‌کنندگان کالاهای ضروری بود.

اما کاهش میزان ابتلا در این کشور دولت را بر آن داشت که فصل تعطیلات را سه هفته زودتر از موعد مقرر آغاز کند.

رستوران‌ها با رعایت کامل نکات بهداشتی آغاز به کار کرده‌اند. اسپیروس بیراکتاریس، صاحب رستورانی با ۱۴۰ سال قدمت که با چهره‌های مشهوری چون نئومی کمپبل، مدل سرشناس، و سیزاریا ایوورا، خواننده فقید اهل کیپ ورد، عکس دارد می‌گوید هرچند آغاز کندی داشته‌اند ولی به آینده خوشبین است. این رستوران، امروز به جای ۱۰۰ مشتری تنها می‌تواند به ۳۰ مشتری خدمت کند تا فاصله اجتماعی رعایت شود.

یونان، حدود ۲۹۰۰ مورد ابتلا به «کووید-۱۹» داشته است و ۱۷۱ نفر در اثر ابتلا به کرونا جان باخته‌اند.

صنعت گردشگری بخش عمده‌ای از اقتصاد آسیب‌دیده یونان به شمار می‌آید و بیش از ۱۰ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می‌دهد. آمار دولتی نشان می‌دهد که سال گذشته بیش از ۳۴ میلیون نفر به یونان سفر کردند و حدود ۱۹.۵ میلیارد دلار در آن کشور خرج کردند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ایتالیا به دنبال جذب ۶۰ هزار داوطلب برای اعمال مقررات فاصله‌گیری اجتماعی است

مردم در اولین تعطیلی آخر هفته پس از کاهش محدودیت شهرها در ساحل توسکانی، ایتالیا - ۲۴ مه ۲۰۲۰

دولت ایتالیا پس از دیدن ازدحام تجمعات خیابانی در تعطیلات آخر هفته که سر و صدای خیلی‌ها را درآورد، تصمیم گرفته است که همزمان با کاستن محدودیت‌های کشور، از ۶۰ هزار داوطلب درخواست کند تا مقررات فاصله‌گیری اجتماعی را اعمال کنند.

به گزارش رویترز، ایتالیا پس از تعطیل کردن شهرها در ماه مارس، برای مقابله با شیوع ویروس کرونا، اکنون به تدریج اجازه سفر‌های داخلی، ملاقات دوست و فامیل، و حتی بازشدن مشروب‌فروشی‌ها - به شرط رعایت فاصله حداقل دو متر بین مشتریان - را به شهروندان می دهد.

هرچند با شناسایی شدن صدها مورد جدید ابتلا به کووید۱۹ در روز، مقامات محلی نگران هستند که اگر مردم مقررات فاصله‌گیری اجتماعی را جدی نگرفته و آنها را رعایت نکنند، ایتالیا شاهد موج جدیدی از شیوع ویروس کرونا خواهد بود.

تصاویر تلویزیونی از اولین تعطیلات آخر هفته بعد از باز شدن تدریجی شهر، شلوغی شهر میلان، و ترافیک در شهر ناپل را نشان می دهد. در حالی که همزمان ویدیوی دیگری از ناحیه ونتو، بیماران کووید۱۹ را در بخش مراقبت‌های ویژه به تصویر کشیده تا مردم را به رعایت مقررات فاصله‌گیری اجتماعی تشویق کند.

فراچسکو بوچا، وزیر امور منطقه‌ای ایتالیا، روز دوشنبه به روزنامه «لا استمپا» گفت: «آنهایی که به ترویج شب زنده‌داری و تفریحات شبانه دامن می زنند، دارند به فداکاری میلیون‌ها ایتالیایی خیانت می کنند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

جشنواره فیلم ونیز در ماه سپتامبر به ریاست کیت بلانشت برگزار می‌شود

به دنبال کاهش روند ‌شیوع ویروس کرونا در ایتالیا، لوکا زایا، فرماندار استان ونتو‌، از برگزاری جشنواره فیلم «ونیز» در موعد مقرر، یعنی ماه سپتامبر، خبر داد.

به گزارش نشریه هنری «دد لاین»، به این ترتیب ونیز، نخستین جشنواره سینمایی بزرگ جهان است که از هنگام شیوع ویروس کرونا، کامل و به صورت معمول برگزار می شود.

در هفته های اخیر بسیاری از جشنواره های سینمایی لغو شد، یا به تعویق افتاد ‌و تعدادی نیز به صورت مجازی و فقط با پخش اینترنتی فیلم‌ها ترتیب یافت.

هر چند که هنوز جشنواره فیلم ونیز به صورت رسمی این خبر را اعلام نکرده است، ولی با توجه به این که فرماندار استان ونتو‌‌ یکی از اعضای کمیته برگزاری جشنواره نیز هست، اظهارات او بازتاب زیادی در رسانه ها و نشریات محلی داشت.

لوکا زایا در بخش دیگری از سخنانش، با اشاره به تعطیلی پروژه‌های سینمایی در دوران شیوع ویروس کرونا، یادآور شده است که احتمالا امسال فیلم‌های کمتری در جشنواره فیلم ونیز اکران می شود.

ونیز، یکی از قدیمی‌ترین جشنواره فیلم جهان است و هفتاد و هفتمین دوره آن، ۲ تا ۱۲ سپتامبر به ریاست کیت بلانشت، بازیگر مشهور استرالیایی، برگزار می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ در «روز یادبود» به کسانی که جان‌شان را در دفاع از آمریکا از دست دادند ادای احترام کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در روز یادبود و با حضور در گورستان ملی آرلینگتون، به قربانیانی که جان خود را برای حفظ امنیت و آزادی ایالات متحده از دست دادند، ادای احترام کرد.

در این مراسم که روز دوشنبه پنجم خرداد برگزار شد، بانوی اول ملانیا، مایک پنس معاون رئیس جمهوری و همسرش کَرِن، و شماری از اعضای کابینه از جمله مارک اسپر وزیر دفاع و مایک پمپئو وزیر خارجه، پرزیدنت ترامپ را همراهی کردند. در این مراسم پرزیدنت ترامپ با گذاشتن تاج گل به قربانیان حراست از میهن ادای احترام کرد.

گورستان ملی آرلینگتون محل دفن بیش از ۴۰۰ هزار آمریکایی‌ است که در راه دفاع از کشور جان خود را از دست داده‌اند.

پرزیدنت ترامپ پس از آن راهی فورت مکِنری در بالتیمور شد و در مراسمی دیگر که به مناسبت روز یادبود برگزار شده بود، شرکت کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در جریان سخنرانی خود در این مراسم گفت: «در ماه‌های اخیر کشور ما و جهان درگیر شکل نوینی از نبرد با یک دشمن نامرئی بوده‌اند. یک بار دیگر، مردان و زنان نظامی ایالات متحده به فراخوان برای انجام وظیفه پاسخ داده و به سوی خطر شتافتند.»

وی افزود:‌ «تا زمانی که پرچم ما در آسمان‌ها برافراشته است، نام این جنگجویان به خاک افتاده نیز در تاروپود آن تنیده خواهد شد.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

یک زندانی سیاسی کُرد‌ به ۵ سال زندان محکوم شد

نمایی از ورودی زندان قرچک ورامین که مقامات آن را ندامتگاه شهر‌ری می‌نامند

سکینه پروانه، زندانی سیاسی کًرد اهل خراسان که در زندان قرچک ورامین در بازداشت به‌سر می‌برد، توسط دادگاه انقلاب تهران به ۵ سال زندان محکوم شده است.

پیام درفشان، وکیل مدافع سکینه پروانه، روز دوشنبه ۵ خرداد با تایید این خبر و انتشار رای دادگاه موکلش، در حساب کاربری توئیتر خود نوشت که رای صادره قطعی نبوده و قابل تجدیدنظر خواهی است.

بر اساس دادنامه صادر شده،‌ این زندانی سیاسی از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به اتهام «عضویت در گروه‌های معاند نظام به نام کومله و دموکرات با هدف برهم زدن امنیت کشور» به تحمل ۵ سال زندان با احتساب ایام بازداشت قبلی محکوم و به عنوان مجازات تکمیلی حکم ۲ سال ممنوعیت از عضویت در گروه‌ها و جمعیت‌های سیاسی را نیز برای وی صادر کرده است.

بر اساس اخبار منتشر شده از سوی رسانه‌های حقوق بشری، خانم پروانه اواخر سال گذشته با مراجعه به کنسولگری ایران در اربیل عراق درخواست انتقال به ایران را کرده و در تاریخ ۱۸ بهمن‌ماه پس از حضور در مرز «باشماق» توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه اوین در تهران منتقل شده است.

بر اساس این گزارش‌ها و به نقل از یک منبع مطلع،‌ خانم پروانه فروردین‌ ماه سال جاری در پی شعارنویسی در زندان اوین به زندان قرچک ورامین منتقل شد. او پس از سپری کردن ۴ روز در سلول انفرادی به بیمارستان روان‌پزشکی امین‌آباد شهر ری انتقال یافت و پس از گذشت ۲۵ روز مجددا به زندان قرچک ورامین بازگردانده شد.

این اولین بار نیست که یک شهروند به اتهام «عضویت در گروه‌های معاند نظام» به زندان محکوم می‌شود.‌ پیشتر صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرده بود که سعید سنگر که شهریور ماه سال ۱۳۷۹ توسط ماموران اداره اطلاعات ارومیه بازداشت شد و در حال حاضر در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه به‌سر می‌برد در پرونده جدیدی از بابت اتهام «عضویت در گروه‌های معاند نظام» توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب شهرستان ارومیه به ریاست قاضی علی شیخلو به ۱۵ سال زندان محکوم شده است.

وزارت خارجه آمریکا بارها برخوردهای خشونت آمیز رژیم جمهوری اسلامی با مردم ایران به بهانه‌های مختلف، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط عوامل رژیم را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مهدی اخوان لنگرودی، شاعر و نویسنده ایرانی، درگذشت

خبرگزاری‌های داخل ایران از درگذشت مهدی اخوان لنگرودی، شاعر و نویسنده ایرانی، در اتریش به دلیل عارضه مغزی خبر دادند. او هنگام مرگ ۷۵ سال داشت.

مهدی اخوان لنگرودی از یک‌ماه پیش در بیمارستانی در وین بستری بود. ولی تلاش پزشکان برای درمان او نتیجه‌ای نداشت ‌‌و او روز دوشنبه، ۵ خرداد ۱۳۹۹ درگذشت.

مهدی اخوان لنگرودی در سال ۱۳۲۴ در شهر لنگرود استان گیلان به دنیا آمد. او از نوجوانی به شعر و ادبیات فارسی علاقمند بود و فعالیت‌های مختلفی نیز در این عرصه داشت.

آقای لنگرودی که در رشته جامعه‌شناسی تحصیل کرده بود، در طول دهه‌های گذشته چند مجموعه شعر، داستان، رمان، و خاطره‌نامه منتشر کرد.

یکی از مشهورترین آثار مهدی اخوان لنگرودی ترانه «گل یخ» است که توسط کوروش یغمایی، خواننده محبوب ایرانی، خوانده شده و از آثار ماندگار موسیقی ایران به شمار می‌رود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ازدحام جمعیت در تعطیلات آخر هفته «روز یادبود» آمریکا هشدار مجدد مقامات کشور را به همراه داشت

ازدحام مردم در ساحل «نیوپورت بیچ»، کالیفرنیا - ۲۴ مه ۲۰۲۰

تعطیلات آخر هفته روز یادبود که شروع غیررسمی تابستان در آمریکا محسوب می‌شود، هر سال مردم زیادی را به سواحل این کشور می‌کشاند. امسال نیز به رغم همه‌گیری جهانی کرونا، با سال‌های گذشته فرق زیادی نداشت.

ازدحام جمعیت در سواحل آمریکا موجب هشدار مقامات به آنهایی شد که قوانین فاصله‌گیری اجتماعی را رعایت نکرده و خطر بازگشت موج دیگری از شیوع کووید۱۹ را که موجب مرگ نزدیک به ۱۰۰ هزار نفر در آمریکا شده است را تشدید می‌کنند.

افسران پلیس و گشت ساحلی مراقب بودند تا مردم فاصله‌گیری اجتماعی را در سواحل، پارک‌ها، و دیگر مراکز تفریحی کشور رعایت کنند.

دکتر دبورا برکس، هماهنگ‌کننده کارگروه ویروس کرونا در کاخ سفید، روز یکشنبه در یک گفتگوی تلویزیونی گفت که از دیدن صحنه‌های ازدحام مردم در تعطیلات آخر هفته «بسیار نگران» شده است.

دکتر برکس در این گفتگو در برنامه تلویزیونی «دیس ویک» شبکه ای‌بی‌سی گفت: «ما واقعا می‌خواهیم همیشه این را روشن کنیم که رعایت فاصله اجتماعی کاملاً حیاتی است. و اگر بیرون از خانه هستید و امکان رعایت فاصله‌گیری اجتماعی را ندارید، باید حتما ماسک بزنید.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بازداشت یک وکیل دادگستری پس از مراجعه به دادگاه تجدیدنظر؛ سهیلا حجاب: با مشت و لگد در خیابان بازداشتم کردند

سهیلا حجاب،‌ وکیل دادگستری و فعال مدنی کرد از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب مجموعا به ۱۸ سال زندان محکوم شده است.

یک وکیل دادگستری و فعال مدنی اهل کرمانشاه، با انتشار یک فایل صوتی از بازداشت و انتقال خود به زندان قرچک ورامین پس از مراجعه به دادگاه تجدیدنظر خبر داد.

سهیلا حجاب وکیل دادگستری و فعال مدنی که به ۱۸ سال حبس محکوم شده، در یک فایل صوتی که از سوی فعالان مدنی در شبکه های اجتماعی منتشر شده است درباره چگونگی بازداشت خود در روز شنبه سوم خرداد ماه توضیح داده است.

این وکیل دادگستری با اعلام این که روز شنبه ۳ خردادماه دادگاه تجدیدنظر حکم شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب را تایید کرده است افزود: «به محض خروج من از دادگاه توسط سپاه ثارالله تهران بازداشت شدم.»

سهیلا حجاب در ادامه توضیح داد که او «بدون هیچ گونه دلیل و توضیح قانونی با کتک کاری» و کشیدن مو روی آسفالت خیابان می‌کشیدند و بقیه «با مشت و لگد توی سر و صورت و پهلوی می‌زدند.»

او با بیان این که با صورتی خون آلود بدون کفش و جوراب بازداشت و به زندان قرچک ورامین منتقل شده است، افزود: «پرونده جدیدی برای من درست کردند که هیچ ربطی به پرونده تایید شده من در دادگاه تجدید نظر نداره [ندارد] و این خواست بازجو من بوده چون بارها من رو [را] در بازجویی تهدید کرد که من رو [را] اقدام به حذف فیزیکی در زندان قرچک ورامین می‌کنه [می‌کند] توسط افرادی که به جرایم خطرناک محکوم هستند.»

خانم حجاب در این فایل صوتی اعلام کرده که قرار است او را به دادسرا ببرند و پس از آن او را به خانه‌های امن سپاه «برای بازجویی و انفرادی های طولانی مدت» منتقل خواهند کرد.

این فعال مدنی و وکیل دادگستری همچنین گفته است که بازجویش باید پاسخگو باشد که به چه علت پس از دادگاه تجدیدنظر در خیابان «بدون هیچ دلیل قانونی» و هیچ «ارتکاب جرمی» مورد ضرب وشتم قرار گرفته و بازداشت شده است.

این فعال مدنی کُرد روز چهارشنبه ۲۸ اسفند ماه توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه از بابت اتهامات «تبلیغ علیه نظام»، «اجتماع و تبانی»، «تشویش اذهان عمومی به قصد آشوب»، «تشکیل گروه در راستای حقوق زنان»، و «درخواست رفراندوم و تغییر قانون اساسی» مجموعا به ۱۸ سال زندان محکوم شده است.

پیش از این صدای آمریکا در گزارشی درباره دیگر فعالان کُرد، اعلام کرده بود که حکم ۶۹ ماه زندان مژگان کاوسی، نویسنده و پژوهشگر کُرد که توسط دادگاه بدوی نوشهر بابت اتهاماتی همچون «تبلیغ علیه نظام»،‌ «تشویق مردم به بر هم زدن نظم عمومی»، و «عضویت در گروه‌های معاند نظام» برای او صادر شده بود، در دادگاه تجدید نظر به ۷۶ ماه و ۱۵ روز افزایش یافته است.

وزارت خارجه آمریکا بارها برخوردهای خشونت آمیز رژیم جمهوری اسلامی با مردم ایران به بهانه‌های مختلف، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط عوامل رژیم را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

در اعتراضات دموکراسی‌خواهان هنگ‌ کنگ دست‌کم ۱۸۰نفر بازداشت شدند

در پی اعتراضات دموکراسی‌خواهان هنگ کنگ در روز یکشنبه ۴ خرداد، نیروهای پلیس برای متفرق کردن گروهی از معترضان از گاز اشک آور و آب فشار قوی استفاده کرده و دست کم ۱۸۰ نفر را بازداشت کردند.

هزاران نفر در هنگ‌کنگ در اعتراض به اقدام چین برای تحمیل یک قانون امنیتی جدید، در یک منطقه تجاری شلوغ دست به تجمع زده بودند.این اعتراض ادامه اعتراضات دموکراسی‌خواهان در هنگ کنگ بود که از سال گذشته آغاز شده است.

اما این اعتراضات روز گذشته به خشونت کشیده شد و بنا به گفته پلیس هنگ‌کنگ دست‌کم ۱۸۰ نفر به اتهام« تجمع غیرقانونی» بازداشت شدند.

قانون امنیتی جدید – که مقام‌های ایالات متحده نیز پیشتر از اعمال آن در هنگ‌کنگ انتقاد کرده‌اند – قرار است این هفته در پارلمان چین به رأی گذاشته شود.

مخالفان قانون پیشنهادی پکن، از جمله دولت پرزیدنت ترامپ، می‌گویند که این قانون در تضاد با اصل «یک کشور، دو نظام» برای پاسداری از آزادی‌های هنگ‌کنگ است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، پیشنهاد کنگره جمهوری خلق چین برای اعمال قوانین یک جانبه و خودسرانه بر هنگ‌ کنگ را محکوم کرده و گفته است که: «تصمیم دور زدن روندهای جاافتاده قانون‌گذاری هنگ کنگ و نادیده گرفتن اراده مردم هنگ کنگ، به منزله حکم مرگ درجه بالای خودمختاری است که پکن، طبق بیانیه چین و بریتانیا که در سازمان ملل ثبت شده، وعده‌اش را به آن‌ها داده است.»

رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید هم با بیان این که دولت چین به توافق پیشین خود با لندن پایبند نبوده و قصد دارد کنترل خود را بر خلاف آن توافق بر مردم هنگ کنگ افزایش دهد، هشدار داد اگر پکن تحت قانون امنیتی پیشنهادی خود دست به اقدام شدیدی در هنگ کنگ بزند، ایالات متحده به آن پاسخ خواهد داد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

در پی شیوع گسترده کرونا؛ آمریکا سفر از برزیل را ممنوع کرد

ایالات متحده سفر از برزیل به آمریکا را به دلیل شیوع گسترده کووید ۱۹ در این کشور ممنوع کرده است. برزیل پس از ایالات متحده بیشترین شمار مبتلایان به کرونا را در جهان به خود اختصاص داده است.

کیلی مک انینی، سخنگوی کاخ سفید، روز یکشنبه ۴ خرداد، ممنوعیت سفر از برزیل را به عنوان یکی دیگر از «اقدامات تعیین کننده برای محافظت از کشور» عنوان کرد که از سوی پرزیدنت ترامپ انجام شده است.

پرزیدنت ترامپ پیشتر اعلام کرده بود که در پی روند افزایشی ابتلا در برزیل ممنوعیت سفر از این کشور را مورد بررسی قرار می دهد.

پیش از این آمریکا پیش از این سفر از چین، اروپا، بریتانیا، ایرلند و تا حدودی ایران را به‌دلیل شیوع کووید-۱۹ ممنوع کرده بود.

​براساس داده‌های دانشگاه جان هاپکینز ، آمریکا، برزیل، روسیه و بریتانیا در حال حاضر بیشترین شمار مبتلایان به کرونا در جهان را دارند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مشاور امنیت ملی کاخ سفید: مخفی‌کاری چین درباره کرونا همانند «چرنوبیل» است

مشاور امنیت ملی کاخ سفید، پنهان‌کاری چین در رابطه با همه گیری ویروس کرونا را همانند ماجرای «چرنوبیل» در سال ۱۹۸۶ توصیف کرده است.

رابرت اوبراین، روز یکشنبه ۴ خرداد در گفت‌وگو با شبکه ان بی سی نیوز، گفت که پکن از زمان شروع شیوع ویروس کرونا در ووهان در نوامبر گذشته، از گسترش آن با خبر بوده اما به سازمان بهداشت جهانی دروغ گفته و مانع از دسترسی کارشناسان بین‌المللی به اطلاعات در این باره شده است.

او افزود که آن‌ها اجازه دادند ویروسی در جهان پخش شود که هزاران دلار از ثروت آمریکا را نابود کرده، پولی که ما باید برای سر پا نگه داشتن اقتصاد خود هزینه کنیم، برای آن‌که آمریکایی‌ها بتوانند این ویروس را پشت سر بگذارند.

این مقام کاخ سفید در ادامه پنهان کاری چین در رابطه با این ویروس را مشابه فاجعه چرنوبیل توصیف کرده که در تاریخ ثبت خواهد شد.

فاجعه چرنوبیل در سال ۱۹۸۶در نیروگاه هسته‌ای به همین نام در اوکراین در زمان شوروی سابق روی داد و به لحاظ مقیاس، وسعت، و ماندگاری آلودگی رادیواکتیو در شمار بزرگترین حوادث مرتبط با انرژی هسته‌ای جهان قرار دارد.

انفجار مهیب چرنوبیل در ساعات اولیه بامدار روز شانزدهم ماه اوریل سال ۱۹۸۶ و در پی آزمایش در یکی از راکتورها اتفاق افتاد.

گزارش‌هایی که در زمان وقوع فاجعه تحت نظر دولت شوروی منتشر شد کارمندان نیروگاه را مسئول دانست ولی پس از فروپاشی شوروی، تحقیقات ادامه پیدا کرد و گزارشهایی بیشتری انتشار یافت.

هر چند انفجار در زمان وقوع منجر به مرگ ۳۱ نفر شد و حکومت شوروی تلاش داشت تا ابعاد فاجعه را کوچک جلوه دهد، اما میلیون ها نفر نیز به ذرات خطرناک رادیواکتیو آلوده شدند.

پیش از این نیز دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به این که چین ناامیدانه در تلاش برای منحرف کردن افکار عمومی است، تاکید کرده بود که آن‌ها به راحتی می‌توانستند جلوی سرایت مرض را بگیرند، اما این کار را نکردند.

همچنین خبرگزاری آسوشیتدپرس چندی پیش گزارش داده بود که مقامات آمریكا معتقدند چین میزان شیوع ویروس کرونا را برای انباشت نیازمندی‌ها، تجهیزات پزشکی و محافظتی پنهان کرده بود.

ویروس جدید كرونا یا کووید۱۹ از ووهان در چین شروع شد و در حال حاضر بیش از ۱۸۴ کشور جهان را گرفتار کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تداوم سرکوب آزادی‌های مذهبی در ایران؛ به تبعید رفتن دراویش هم حاکمیت را راضی نمی‌کند

رضا یاوری،‌ درویش گنابادی تبعید شده به تایباد

رضا یاوری، یکی از دراویش گنابادی که به تازگی از زندان آزاد شده است، تبعید‌ دراویش گنابادی را غیر قانونی خواند.

رضا یاوری، یکی از دراویش گنابادی که پس از حادثه گلستان هفتم بازداشت شد و پس از سپری کردن دوران محکومیت خود، اواسط فروردین ماه به واسطه عفو مشروط با توجه به بخشنامه اخیر قوه قضائیه در ارتباط با شیوع ویروس کرونا از زندان شیبان اهواز آزاد شد، در گفتگوی خود با صدای آمریکا تعداد دراویش تبعیدی را ۳۹ نفر اعلام کرد و گفت همچون برخی از دروایش گنابادی که از زندان آزاد شده‌اند یک ماه پس از آزادی برای سپری کردن محکومیت دو سال تبعید خود به تنهایی راهی شهرستان تایباد شده است.

به گفته این درویش گنابادی، حکم تبعید آقای یاوری و ۳۸ درویش گنابادی دیگر در شهرهای تایباد و خواف در استان خراسان رضوی، ‌زهک و میرجاوه در استان سیستان و بلوچستان،‌ کهنوج در استان کرمان، و برازجان در استان بوشهر در حالی به مرحله اجرا درآمده است که دراویش تبعیدی به صورت مشروط آزاد شده‌اند و وقتی مجازات اصلی همچون حبس این افراد منتفی شده، بالتبع اجرای مجازات تکمیلی تبعید بی‌معنی و غیر قانونی است.

تبعید دراویش گنابادی به روستایی در اطراف زاهدان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:40 0:00

تبعید دراویش گنابادی در حالی از سوی حکومت ایران به مرحله اجرا درآمده است که در حال حاضر شیوع ویروس کرونا به طور کامل در شهرهای مختلف ایران کنترل نشده است و مقامات جمهوری اسلامی تا روز دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹، مرگ ۷۴۵۱ نفر را به طور رسمی اعلام کردند و تعداد کل مبتلایان هم به ۱۳۷ هزار و ۷۲۴ نفر رسیده است.

این در حالی است که پیشتر یک مقام سازمان بهداشت جهانی گفته بود آمار اعلام شده مقامات ایران درباره مبتلایان به ویروس کرونا تنها یک پنجم شمار واقعی مبتلایان است. آمارهای رسمی مبتلایان و جان‌باختگان ناشی از ابتلا به کووید-۱۹ در کشورهای ایران، چین، روسیه قابل راستی‌آزمایی توسط کارشناسان مستقل نیست و نمی‌تواند معتبر و نهایی تلقی شود.

رضا یاوری که تنها درویش تبعیدی در شهرستان تایباد است،‌ با اشاره به این که تبعید‌های صورت گرفته کماکان حاکمیت را نسبت به آزار دراویش راضی نمی‌کند به صدای آمریکا گفت، در حال حاضر برخی از دراویش همچون سعید سلطان‌پور که دوران تبعید خود را در ‌زهک استان سیستان و بلوچستان سپری می‌کند، به همراه احمد ایرانی‌خواه و مهدی بختیاری که آنها نیز در برازجان دوران تبعید خود را سپری می‌کنند مرتبا توسط اداره اطلاعات نیروی انتظامی محل تبعید خود احضار و برای آنها مزاحمت‌هایی ایجاد می‌شود.

از ماجرای گلستان هفتم و حملات نیروهای امنیتی و یگان ویژه به دراویش گنابادی در مقابل خانه نورعلی تابنده، سر سلسله سابق این دراویش، که در پی آن ۲۰۲ نفر از آنان زندانی و مجموعا به بیش از ۱۰۸۰ سال زندان محکوم شده بودند، دست‌کم ۲۷ ماه می‌گذرد و کماکان آزار دراویش گنابادی از سوی حکومت ایران ادامه دارد.

رضا یاوری، بزرگترین نگرانی خود در حال حاضر را حبس ادامه‌دار ۸ درویش گنابادی دیگر به نام‌های مصطفی عبدی، محمد شریفی مقدم،‌ کسری نوری،‌ عباس دهقان، ‌کیانوش عباس‌زاده، امین صفاری، رضا سیگارچی، و وحید خموشی عنوان کرد و گفت: «در این شرایط بحران بیماری کرونا، نگران سلامتی آنها هستم.»

بر اساس یکی از مفاد بخشنامه قوه قضائیه که اسفند ماه سال گذشته صادر شده بود زندانیان سیاسی که با اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» به تحمل بیش از ۵ سال زندان محکوم شده‌اند «از اعزام به مرخصی مستثنی هستند.» این امر نه تنها واکنش زندانیان و خانواده آنها، بلکه واکنش‌های فعالان حقوق بشر و مقامات برخی کشورها را نیز به همراه داشته است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، چندی پیش در یک کنفرانس خبری گفت: «ما نه تنها از سوریه، که از جمهوری اسلامی ایران هم خواسته‌ایم در این شرایط نه تنها شهروندان آمریکایی، بلکه تمامی کسانی که ناعادلانه به زندان افتاده‌اند را آزاد کند. این اقدامی بشردوستانه است و گذشته از این‌که این افراد غیرقانونی به زندان افتاده‌اند، در این شرایط اصل بشردوستی حکم می‌کند که از زندان آزاد شوند.»

پیشتر نیز کمیسیون ایالات متحده در امور آزادی مذهبی بین‌المللی چندی پیش در گزارش سالانه خود بار دیگر نسبت به وضعیت آزادی‌های دینی و مذهبی در ایران ابراز نگرانی کرد و در بخش مربوط به ایران این گزارش سالانه، که روز سه‌شنبه نهم اردیبهشت منتشر شده، اعلام کرده است که جمهوری اسلامی بیش از پیش اقلیت‌های مسلمان، به ویژه اهل سنت و دراویش، و همچنین پیروان ادیان و مذاهب دیگر، از جمله بهاییان و مسیحیان، را هدف قرار داده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دولت بریتانیا قصد دارد مدارس ابتدایی را روز اول ژوئن بازگشایی کند

دولت بریتانیا قصد دارد طرح بازگشایی مدارس ابتدایی برای برخی از دانش‌آموزان را در روز اول ژوئن به اجرا در آورد.

به گزارش رویترز، گرنت شپس، وزیر حمل‌و‌نقل بریتانیا، در مصاحبه با اسکای نیوز گفت: «قطعا، [دولت] چنین قصدی دارد.»

اجرای این طرح با مخالفت‌هایی از سوی آموزگاران و اتحادیه‌های صنفی روبرو شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

گزارش رویترز از تجربه متفاوت عید فطر برای مردم اندونزی در دوران کرونا

تجمع نمازگزاران در مسجدی در اندونزی در روز عید فطر - ۴ خرداد ۱۳۹۹

محدودیت‌های اجتماعی ناشی از شیوع ویروس جدید کرونا، یک «تجربه تلخ و شیرین» را برای ۲۲۵ میلیون مسلمان اندونزیایی در روزهای عید فطر و جشن پایان ماه رمضان امسال به ارمغان آورده است.

خبرگزاری رویترز روز یکشنبه ۴ خرداد در مقاله‌ای با این مقدمه نوشت، بسیاری از مردم اندونزی مجبورند به دلیل محدودیت‌های سفر که برای مهار کووید۱۹ اعمال شده از فامیل و اقوام خود دور باشند.

صدها مسجد در سراسر اندونزی با این حال پذیرای نمازگزاران هستند. هرچند آنها این کار را با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و پیروی از توصیه‌های بهداشتی مسئولان آن کشور آسیایی، از جمله پوشیدن ماسک صورت، انجام می‌دهند.

تعطیلات عید فطر در این پرجمعیت‌ترین کشور مسلمان جهان سه روز ادامه دارد و مردم در سال‌های گذشته برای گذراندن تعطیلات و جشن گرفتن این مناسبت مذهبی با خانواده‌های خود به سفر می‌رفتند.

در اندونزی تاکنون بیش از ۲۱ هزار مورد ابتلا به کووید۱۹ گزارش شده و روز شنبه اعلام شد که شمار جان‌باختگان این بیماری به ۱۳۵۱ تن رسیده است. این بالاترین آمار در منطقه شرق آسیا بعد از چین است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

جزئیات بیشتر از سانحه سقوط هواپیمای مسافربری در پاکستان؛ پیام تسلیت مایک پمپئو

در سانحه سقوط یک فروند هواپیمای مسافربری شرکت هواپیمایی بین‌المللی پاکستان (پی‌آی‌ای) در روز جمعه، ۹۷ تن، که ظاهراً همگی از مسافران و خدمه آن هواپیما بودند، کشته شدند.

سرنشینان این هواپیما شامل ۹۱ مسافر و ۸ خدمه بود. محمد زبیر، یکی از دو سرنشینی که از این سانحه، جان سالم به در برده است می‌گوید پیش از سقوط، هواپیما تکان محکمی خورد و خلبان اعلام کرد که فرود آنها ممکن است مسئله‌ساز باشد.

این هواپیما ساعت ۲:۳۹ دقیقه بعد از ظهر، در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی جناح، در یکی از محله‌های مسکونی فقیر و پرجمعیت کراچی سقوط کرد. به گفته این شرکت هواپیمایی، در این سانحه ۱۸ دستگاه خانه مسکونی به شدت آسیب دیده‌اند.

میران یوسف، سخنگوی وزارت بهداشت استان، گفت که اجساد بیشتر مسافران به شدت سوخته است و تنها ۲۱ جسد در حال حاضر مورد شناسایی قرار گرفته‌اند. هشت نفر از مردم محله نیز در اثر اصابت هواپیما مجروح شدند که سه تن از آنها در بیمارستان به سر می برند.

آقای زبیر که مهندس مکانیک است در یک مصاحبه تلفنی از تخت بیمارستان به آسوشیتدپرس گفت که پرواز آنها از شهر لاهور به موقع و بدون مشکل بود و دردسر هنگام نزدیک شدن به کراچی آغاز شد. به گفته آقای زبیر خلبان پیش از سقوط هواپیما، سه بار تلاش به فرود آمدن کرده بود.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، در پستی در توئیتر از این سانحه ابراز تاسف کرد.

آقای پمپئو در این پیام نوشت: «از شنیدن خبر سقوط هواپیما در کراچی امروز، شوکه و ناراحت شدم. برای آنهایی که کشته و زخمی شده‌اند و خانواده‌هایشان دعا می‌کنم. در این لحظه سخت آمریکا با پاکستان است.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزارت بازرگانی آمریکا نام ۳۳ شرکت و نهاد چینی را به «فهرست سیاه اقتصادی» اضافه کرد

ساختمان وزارت بازرگانی آمریکا در واشنگتن

بخش انگلیسی صدای آمریکا – وزارت بازرگانی ایالات متحده روز جمعه دوم خرداد اعلام کرد ۳۳ شرکت چینی و چند نهاد دیگر را به «فهرست سیاه اقتصادی» اضافه کرده است.

دلیل این اقدام نقض حقوق بشر و ملاحظات امنیت ملی آمریکا به دلیل دخالت آنها در فعالیت‌های مرتبط با تکثیر سلاح‌های کشتار جمعی عنوان شده است.

افزودن نام این نهادها به فهرست سیاه، جدیدترین اقدام دولت پرزیدنت ترامپ علیه شرکت‌های مرتبط با خرید نظامی و نیز تنبیه پکن بابت برخوردش با اقلیت مسلمان اویغور است.

تصمیم وزارت بازرگانی آمریکا همچنین در حالی اعلام می‌شود که حزب کمونیست چین از جزئیات طرحی برای تحمیل قوانین امنیت ملی خود بر هنگ‌کنگ رونمایی کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزارت امنیت میهن آمریکا: ورزش‌کاران حرفه‌ای خارجی از ممنوعیت ورود مرتبط با همه‌گیری کرونا مستثنی شدند

چد وولف

چَد وولف، قائم‌مقام وزارت امنیت میهن ایالات متحده آمریکا، روز جمعه اعلام کرد که برخی از ورزشکاران خارجی که در مسابقات ورزشی حرفه‌ای در آمریکا شرکت دارند را از ممنوعیت ورود اعمال‌شده ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا، معاف می‌کند.

در بیانیه‌ای که توسط وزارت امنیت میهن آمریکا منتشر شده ضمن اعلام خبر امضاء دستور این معافیت توسط آقای وولف، به نقل از وی آمده است: «در فضای کنونی، مردم آمریکا به ورزش‌شان نیاز دارند. وقت آن است که اقتصاد را بازگشایی کنیم و وقت آن است که ورزشکاران حرفه‌ای‌مان را به کار بازگردانیم.»

دولت پرزیدنت ترامپ در تلاش است که اقتصاد آمریکا را، پس از محدودیت‌های سفت و سختی که موجب بیکار شدن ده‌ها میلیون نفر در این کشور شده است، بازگشایی و احیا کند.

همه ورزش‌ها و مسابقات حرفه‌ای آمریکا از ماه مارس و در پی تعطیلی شهرها برای مقابله با بیماری کووید۱۹، متوقف شدند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آخرین فرماندار بریتانیایی هنگ‌کنگ: اقدام اخیر چین «تخریب کامل» توافق سال ۱۹۹۷ است

کریس پتن

آخرین فرماندار بریتانیایی هنگ‌کنگ می‌گوید چین، با تشدید کنترل خود بر این شهر، به حریم نیمه‌خودمختاری که پیشتر وعده پاسداری از آزادی‌های موجود در آن داده شده بود خیانت کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز یکشنبه چهارم خرداد در گزارشی نوشت، کریس پتن در مصاحبه با نشریه تایمز لندن تصریح کرده است که «آن چه ما می‌بینیم، یک دیکتاتوری جدید چینی است.»

این دیپلمات سابق بریتانیایی اضافه کرد: «من فکر می‌کنم چین، که یک بار دیگر ثابت کرده است شما نمی‌توانید به هیچ‌وجه به آن اعتماد کنید، به مردم هنگ‌کنگ خیانت کرده است.»

وی گفت، لندن «باید روشن کند که آن چه می‌بینیم تخریب کامل اعلامیه مشترک است.» اشاره آقای پتن به توافق سال ۱۹۹۷ است که بر مبنای آن کنترل هنگ‌کنگ از بریتانیا به چین واگذار شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تظاهرات دموکراسی‌خواهان هنگ‌کنگ در اعتراض به قانون امنیتی جدید چین به خشونت کشیده شد

نیروهای پلیس روز یکشنبه چهارم خرداد برای متفرق کردن گروهی از معترضان دموکراسی‌خواه در هنگ‌کنگ از گاز اشک آور و آب فشار قوی استفاده کردند.

به گزارش آسوشیتدپرس، هزاران تن از هنگ‌کنگی‌ها در اعتراض به اقدام چین برای تحمیل یک قانون امنیتی جدید، در یک منطقه تجاری شلوغ دست به تجمع زدند.

این قانون امنیتی جدید – که مقام‌های ایالات متحده نیز پیشتر از اعمال آن در هنگ‌کنگ انتقاد کرده‌اند – قرار است این هفته در پارلمان چین به رأی گذاشته شود.

مخالفان قانون پیشنهادی پکن، از جمله دولت پرزیدنت ترامپ، می‌گویند که این قانون در تضاد با اصل «یک کشور، دو نظام» برای پاسداری از آزادی‌های هنگ‌کنگ است.

تظاهرات امروز در ادامه اعتراضات چندین ماه گذشته است که از سال گذشته آغاز شده و گاه به خشونت و درگیری میان معترضان و ماموران امنیتی انجامیده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG