لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۲

نتانیاهو: جلوی یهودستیزان ایرانی و دیگر نقاط می‌ایستیم، مبارزه می‌کنیم و پیروز می‌شویم


نخست وزیر اسرائیل از طریق ویدئوکنفرانس در این گردهمایی شرکت کرد.
نخست وزیر اسرائیل از طریق ویدئوکنفرانس در این گردهمایی شرکت کرد.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل که سفر آمریکا را به خاطر تنش غزه نیمه تمام گذاشت و به اسرائیل بازگشت، با ارتباط ویدئویی در گردهم‌آیی کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل موسوم به آیپک در واشنگتن شرکت کرد.

آقای نتانیاهو در سخنرانی ویدئویی روز سه شنبه شش فروردین گفت: به دلیل حمله تروریستی حماس نتوانستم در این جلسه کنار شما باشم ولی دیروز روزی تاریخی برای آمریکا و اسرائیل بود و پرزیدنت ترامپ حق همیشگی اسرائیل بر بلندی‌های جولان را به رسمیت شناخت.

نخست وزیر اسرائیل همچنین گفت: رژیم نسل‌کش حاکم در ایران می‌خواهد اسرائیل را نیست و نابود کند ولی این پرزیدنت ترامپ بود که توافق فاجعه‌بار اتمی را پایان داد و تحریم‌ها علیه ایران را برگرداند. مخالفان اسرائیل و آمریکا بدانند ما به دلیل پول با هم نزدیک نیستیم، ارزش‌های مشترک داریم: حاکمیت قانون، دموکراسی و رفع تبعیض.

وی در پایان گفت: راه مقابله با یهودی‌ستیزی، بی‌اعتنایی نیست. باید جلوی آن‌ها ایستاد. از این‌جا به همه یهودستیزان در پرشیای مدرن و تهران، یا دالان‌ها در بیروت و یا در خیابان‌های شارلوتزویل در آمریکا و یا اروپا پیام می‌دهم: ما می‌ایستیم، مبارزه می‌کنیم و پیروز می‌شویم.

سخنرانی آقای نتانیاهو در حالی بود که روز گذشته، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در مراسمی در کاخ سفید در کنار بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، فرمان رسمی حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را امضا کرد.

پرزیدنت ترامپ در جریان امضای این فرمان گفت: امروز، اقدامات تجاوزکارانه ایران و گروه‌های تروریستی در جنوب سوریه، از جمله حزب‌الله، برای تبدیل کردن بلندی‌های جولان به یک بستر بالقوه برای انجام حملات علیه اسرائیل، ادامه دارد – حملات بسیار خشونت‌بار.»

بلندی‌های جولان بخشی از خاک سوریه بوده است و اسرائیل آن مناطق را در جریان جنگ ۱۹۶۷ خاورمیانه تصرف و سپس در سال ۱۹۸۱ به خاک خود ضمیمه کرد.

ایالات متحده که در سال‌های گذشته به قطعنامه‌های سالانه «اشغال جولان سوریه» در سازمان ملل متحد رای نمی‌داد، سال گذشته تصمیم گرفت که به آن رأی مخالف بدهد؛ تصمیمی که با استقبال دولت بنیامین نتانیاهو روبرو شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG