لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۷

دیدگاه| یادداشت نماینده ویژه پرزیدنت ترامپ: اکنون زمان کار بر روی صلح و رفاه در خاورمیانه است


یادداشتی در روزنامه هیل از جیسون گرینبلات، دستیار و نماینده ویژه رئیس جمهوری آمریکا در مذاکرات بین المللی

منافع همگام امروز کشورها در منطقه خاورمیانه هنوز درک نشده است. مقابله با فعالیت های مخرب ایران، افراط گرایی، تروریسم، چالش آب، و حمل و نقل، همه فرصت هایی برای همکاری به سوی یک منطقه باثبات و مرفه است.

یک مانع عمده سد راه، نبود روابط رسمی و شفاف میان اسرائیل و همسایگانش بوده است. برخلاف بسیاری از کشورهای جهان، کشورهای خاورمیانه قادر نیستند از ابتکارات و خلاقیت های اسرائیل در بسیاری حوزه ها، شامل تصفیه و نگهداری منابع آب، فناوری و ضدتروریسم، بهره ببرند.

کشورهای منطقه تا این اواخر تمایلی نداشتند به صورت علنی بگویند که چه همکاری هایی با اسرائیل داشته اند. این ترس ریشه در سیاستی مربوط به ۵۱ سال پیش دارد؛ «خرطوم» یا «سه نه»: نه به صلح با اسرائیل، نه به رسمیت شناختن اسرائیل و نه به مذاکره با اسرائیل.

از هشت کشور حاضر در «اجلاس اتحادیه عرب» در «خرطوم»، دو کشور اردن و مصر پیمان های صلح با اسرائیل امضاء کرده و از مزایای اقتصادی آن بهره می برند.

نمونه های گرم شدن روابط اسرائیل و همسایگان عرب آن رو به فزونی است و مقام های کشورهای عرب دیگر از دیده شدن با مقام های اسرائیلی ترسی ندارند. تماس های دیپلماتیک و ورزشی اخیر عمان، بحرین، امارات متحده عربی و مصر با اسرائیل از آن جمله است.

این امر بر خلاف تصور، حاکی از نگرانی و تعهد آن کشورها به مناقشه اسرائیلی-فلسطینی و مردم فلسطینی است. اما آنها منافع خود را تشخیص داده و اولویت بندی می کنند. دولت ترامپ برای حفظ تمرکز بر این مساله در حال تلاش بوده و از مشاهده آغاز همکاری دوستان منطقه ای برای رسیدگی به چالش های مشترک خشنود است.

یک منطقه مقتدر، در راستای منافع ملی آمریکا است و دولت ترامپ می خواهد دوستان ما شامل اسرائیل و همسایگانش به اتفاق بر سر امنیت و رفاه منطقه همکاری کنند. این تلاش ها به هیچ عنوان به معنای فراموش کردن فلسطینی ها نیست. بر عکس، این کوشش ها راه را برای یک توافق صلح محتمل بین اسرائیلی ها و فلسطینی ها هموار می کند.

اکنون زمان آن است که با همدیگر برای صلح و رفاه کار کنیم. همه کشورهای منطقه با تهدیدها و چالش هایی واقعی روبرو هستند. فلسطینی ها هم با همین تهدیدها روبرو هستند و از این تلاش ها سود خواهند برد. اسرائیل و همسایگانش در همکاری با یکدیگر می توانند سرانجام برای پتانسیلی که سزاوار آن هستند کوشش کنند.

پیروی از قوانین کهنه - «سه نه خرطوم» و سیاست های ضد عادی سازی دولت فلسطینی - به همه آسیب می زند. ثابت شده که چنین سیاست های از دور خارج شده ای مفید نیست و قریب به یقین برای همه مضر است و صلح بین اسرائیلی ها و فلسطینیان را بیش از پیش از دسترس دور می کند. زمان تغییر است و مشاهده جسارت به خرج دادن بعضی رهبران عرب برای تحقق آن دلگرم کننده است.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG