لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۹

دیدگاه| آیا ادعای حمله اسرائیل به ایران، بلوف نتانیاهو و باراک برای وادار اوباما به فشار بر تهران بود؟


روزنامه هاآرتص چاپ اسرائیل در گزارشی نوشته مقامات اسرائیل در زمان دولت اوباما با «دامن زدن به تهدید به جنگ»، ایالات متحده را تحت فشار گذاشته بودند.

در این مقاله که با عنوان «تهدید اسرائیل علیه ایران: نتانیاهو و ایهود باراک چگونه با دامن زدن به تهدید جنگ، آمریکا را زیر فشار قرار دادند؟» آمده است: بنا به یک مطالعه تازه منتشر شده، معلوم نیست دولت اسرائیل درباره تهدید از جانب ایران راست می گفته یا بلوف می زده، اما هرچه بوده، دولت اوباما را ناچار به وضع تحریمهائی علیه ایران کرده بود.

مقاله به تحقیقی اشاره می کند که هفته پیش در یک روزنامه تگزاس به چاپ رسید و در آن، به مصاحبه های دکتر دانیل سابلمن استاد کنونی دانشگاه عبری اورشلیم و خبرنگار پیشین پرداخته شده است.

سابلمن با چهره های مشهور سیاست از جمله «ایهود باراک» نخست وزیر پیشین اسرائیل و «لئون پانتا» رئیس پیشین سی آی ای آمریکا و نیز رئیس موساد وقت گفتگو داشته و به تلاشهای سالهای ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ دولت اسرائیل پرداخته که با تاکید بر تهدید جدی اسرائیل از ناحیه ایران، در نظر داشته یک تنه و حتی بدون مشارکت آمریکا به ایران حمله نظامی کند.

آن تاکیدهای مقامهای اسرائیلی کارساز شد و باراک اوباما با وضع تحریمهای سنگین علیه ایران سرانجام تهران را وادار به مذاکره درباره برنامه هسته ای کرد.

سابلمن می گوید در آن ماجرا اسرائیل به خواست خود رسید. نیروی هوائی اسرائیل به ایران حمله نکرد. اوباما هم نیروی هوائی آمریکا را به چنان حمله ای متعهد نساخت اما در عوض با فشارهای سنگین اقتصادی بین المللی، رژیم ایران را با اکراه به پای میز مذاکره کشاند که سرانجام آن امضای برجام بود.

سابلمن می پرسد آیا واقعا اسرائیل در صدد حمله به ایران بود یا تنها می خواست آمریکا را وادار به اقدامی علیه ایران کند؟

نویسنده پاسخ روشنی به این پرسش نمی دهد و اما از لحن نوشته هایش چنین بر می آید که تهدید به جنگ یک تنه اسرائیل جدی بود.

نویسنده در پایان مقاله بلند خود، این سخن لئون پانتا رئیس پیشین سی آی ای را نقل می کند که گفته بود تهدید به حمله نظامی توجه ها را جلب کرد. از آن زمان بود که دولت اوباما به بررسی برنامه های نظامی و دیپلماتیک روی آورد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG