لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۲

یادداشت جیسون گرینبلات مشاور ترامپ: حماس غزه را به عهد حجر بازگردانده است


یادداشتی در روزنامه جروسلم پست از جیسون گرینبلات، مشاور پرزیدنت ترامپ و نماینده ویژه کاخ سفید در مذاکرات بین المللی از جمله گفتگوی صلح اسرائیلی فلسطینی

تمام طرفین علاقمند به ایجاد تغییرات در غزه باید با این واقعیت روبرو شوند که حماس در کمک به مردم خودش شکست خورده است.

بعضی از رسانه ها در آمریکا کم کم دارند تصویری نزدیک به واقعیت از غزه نشان می دهند.

بسیاری اسرائیل، مصر یا تشکیلات خودگردان فلسطینی را مقصر اوضاع در غزه می دانند. کمتر کسی به این می پردازد که حماس یک دهه عملا نهاد حاکم بر غزه بوده است. حماس و حامیانش از جمله ایران مقصر اوضاع تاسف بار در غزه هستند. حماس همواره سیاست های تخریبی اش را بر بهبود زندگی مردم مستاصل غزه ارجحیت داده است.

اسرائیل بارها گفته است اگر اطمینان داده شود که کمک های مضاعف به سلاح و تونل های زیرزمینی برای حمله به اسرائیل بدل نمی شود، حاضر است کمک بیشتری کند. اسرائیل ممکن است محدودیت های مسافرتی را تسهیل کند، اگر اطمینان حاصل کند از افرادی که وارد مرز اسرائیل می شوند برای اقدامات تروریستی و قاچاق سلاح و پول نقد برای تروریسم سوء استفاده نمی شود.

معتقدم اگر مردم غزه از انتخابی واقعی برخوردار باشند، این تجربه ناکام حماس را رد خواهند کرد. مردم غزه باید با فلسطینیان کرانه باختری زیر یک رهبری یکپارچه فلسطینی متحد شوند. حماس باعث شده است تا مردم غزه با پتانسیلی فراوان و تاریخی پر غرور به عهد حجر برگردند. این مایه خجالت است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG