لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۸

دیدگاه| نتانیاهو برای مقابله با ایران در سوریه به کمک ترامپ نیاز دارد


مقاله ای از دنیل شپیرو در وبسایت نشریه فارین پالیسی

تاریخ ارائه طرح صلح اسرائیلی فلسطینی، آینده توافق هسته ای ایران، و چالش های داخلی دو رهبر در کشورهایشان سه مساله ای است که در کانون دیدار این هفته دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، قرار دارد. اما جدی ترین موضوع مطرح تلاش جمهوری اسلامی ایران برای گسترش حضور نظامی اش در سوریه به عنوان پایگاهی برای حمله به اسرائیل است.

اسرائیل نیازی به استفاده ایالات متحده آمریکا از نیروی نظامی در واکنش به اقدامات تحریک آمیز ایران دست کم در این مرحله ندارد.

نخست، آمریکا باید به دفاع از آزادی عمل اسرائیل در سوریه ادامه بدهد.

دوم، ایالات متحده می تواند همکاری اطلاعاتی با اسرائیل در عملیات های نظامی را در صدر دستور کار قرار بدهد. سپر دفاع موشکی یک حوزه مهم دیگر همکاری دو کشور است.

سوم، بازدارندگی باید یک عنصر استراتژی مشترک آمریکا و اسرائیل باشد. هر چند دولت ترامپ تمایلی به وارد شدن به جنگ با ایران ندارد، اما در صورت تهاجم گسترده به اسرائیل از مرزهای شمالی باید آماده اقدامات آفندی از جمله حملات هوایی مستقل از اسرائیل باشد.

در نهایت، استراتژیست های آمریکا و اسرائیل باید بر سر یک موضوع حساس بحث هایی عمیق داشته باشند. نخستین جنگ شمالی در دو جبهه لبنان و سوریه با نقش پر رنگ ایران مساله ای گریز ناپذیر به نظر می رسد.

مساله عمده در روابط آمریکا و اسرائیل هماهنگی کامل دو متحد در هر مرحله ممکن در آینده است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG