لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۰

به‌روزرسانی‌شده | بنیامین نتانیاهو و بنی گانتز وارد واشنگتن شدند؛ پرزیدنت ترامپ امروز با دو رهبر اسرائیلی دیدار می‌کند


به‌روزرسانی‌شده- بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، و بنی گانتز، رهبر ائتلاف آبی و سفید در این کشور، برای ملاقات‌های جداگانه با رئیس جمهوری آمریکا وارد واشنگتن شدند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز دوشنبه در دو ملاقات جداگانه با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، و بنی گانتز، رهبر ائتلاف «آبی و سفید» بزرگترین گروه مخالف دولت اسرائیل، دیدار می‌کند. براساس برنامه دیدارهای رئیس جمهوری آمریکا، این ملاقات‌ها در کاخ سفید برگزار می‌شود.

بنی گانتز، رهبر ائتلاف آبی و سفید، در بدو ورود به واشنگتن گفت: من مشتاق دیدار با پرزیدنت ترامپ هستم که بیشترین روابط دوستانه را با اسرائیل دارد و در موضوعی که اهمیتی بسیار بالا برای اسرائیل دارد و عواقب امنیتی، استراتژیک و ملی دارد.

روز یکشنبه بنیامین نتانیاهو قبل از سوار شدن به هواپیما در فرودگاه تل آویو گفت: پنج سال پیش من به واشنگتن و کنگره آمریکا رفتم چون مجبور بودم با طرحی که توسط رئيس جمهوری وقت آمریکا ارایه شده بود، مخالفت کنم. من اعتقاد داشتم که این طرح، مهمترین نیازهای حیاتی امنیت اسرائیل و در واقع وجود آن را به خطر انداخته است.

اشاره نخست وزیر اسرائیل به توافق هسته‌ای ایران است که در زمان دولت باراک اوباما با ایران امضا شد.

آقای نتانیاهو افزود: من امروز به واشنگتن می‌روم تا کنار رئیس جمهوری آمریکا بایستم که طرحی را ارایه می‌کند که اعتقاد دارم امنیت حیاتی اسرائیل را به پیش می‌برد.

او همچنین گفت: من با پرزیدنت ترامپ دوشنبه و سه شنبه دیدار می‌کنم و با او، ما تاریخ را می‌سازیم.

هفته پیش، مایک پنس معاون رئيس جمهوری آمریکا در دیدار از اورشلیم، خبر داده بود که نتانیاهو و گانتز در کاخ سفید این هفته دیدار خواهند داشت.

مایک پنس پس از دیدار دو جانبه با نخست وزیر اسرائیل، در محل سفارت آمریکا در اورشلیم به خبرنگاران گفت که از سوی پرزیدنت ترامپ مامور دعوت از نخست وزیر اسرائیل و رهبر ائتلاف آبی و سفید شده است تا با آنها درباره مسائل منطقه‌ای و چشم انداز صلح در سرزمین مقدس بحث شود.

بر اساس برنامه کاخ سفید، بعد از دو ملاقات جداگانه رئيس جمهوری آمریکا در روز دوشنبه با نتانیاهو و گانتز، پرزیدنت ترامپ روز سه شنبه دوباره با نتانیاهو در کاخ سفید دیدار می‌کند و دو رهبر در یک کنفرانس خبری شرکت خواهند کرد.

هفته پیش پرزیدنت ترامپ در مسیر بازگشت از سوئیس به میامی اشاره کرد که طرح صلح خاورمیانه او احتمالا قبل یا در طول دیدار با نتانیاهو و گانتز در کاخ سفید رونمایی می‌شود.

رئیس جمهوری آمریکا گفته بود:‌ این یک طرح عالی است. صادقانه بگویم، این یک طرح عالی است. این طرحی است که واقعا کار می‌کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG